Finanse

Ruszył Giełdowy Indeks Produkcji (GIP 60)

Firma doradcza DSR wraz serwisem analitycznym Produkcja.Expert, poświęconym problematyce polskiej produkcji oraz Wydziałem Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, stworzyły Giełdowy Indeks Produkcji. Obejmuje on największe polskie spółki wytwórcze notowane na Głównym Rynku GPW.

więcej »
Rusza program E-Kumulator

W najbliższy poniedziałek 20 lutego br. rozpocznie się nowy nabór wniosków w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki. Część 1) E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”.

więcej »
Leasing maszyn poligraficznych na minusie

Po trzech latach dynamicznego wzrostu rynku leasingu w segmencie maszyn i urządzeń poligraficznych, rok 2016 zakończył się 9,6-proc. spadkiem finansowania w tej branży. Łączna wartość sfinansowanego w 2016 r. sprzętu poligraficznego wyniosła 560 mln zł.

więcej »
Wzrost wynagrodzenia w 2016 r. o 4,2 proc.

Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2016 r. w stosunku do 2015 r. wyniósł 4,2 proc. W czwartym kwartale minionego roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło zatem 4218,92 zł.

więcej »
Od jutra nowy 500-złotowy banknot

Już jutro do obiegu trafi nowy, 500-złotowy banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Jak przekonują jednak przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego szanse, byśmy otrzymali go np. w bankomacie w początkowym okresie są niewielkie.

więcej »
Inflacja może ograniczyć nasze oszczędności

Jak oceniają analitycy rynkowi, inflacja w kolejnych miesiącach roku może sięgnąć 2-2,5 proc., co może w dość istotnym stopniu zmniejszyć siłę nabywczą i oszczędności Polaków.

więcej »
Firmy mniej chętne do inwestowania

Tylko co trzecia firma planuje w tym roku rozpocząć nową inwestycję – wynika z ankiety NBP. To najgorszy wynik od czasów kryzysu finansowego z lat 2008–2009.

więcej »
Odnawialne źródła energii lepsze niż lokaty czy nieruchomości

Odnawialne źródła energii (OZE) mogą stać się niebawem atrakcyjną formą inwestowania kapitału, alternatywną dla lokat bankowych czy nieruchomości. Wejście w inwestycje jest możliwe już z kapitałem 15 lub 30 tys. zł, w zależności od źródła. 

więcej »
PGNiG sprzedało więcej gazu

Wzrost sprzedaży o blisko 1,4 mld m3 gazu więcej niż w 2015 r., dziesiątki tysięcy nowych klientów, sprzedaż gazu i prądu oraz rozwój nowoczesnych kanałów komunikacji z odbiorcami – tak w skrócie można podsumować wstępne wyniki sprzedaży 2016 r. w wykonaniu PGNiG.

więcej »
PAIiIZ zapowiada walkę o inwestorów

Dzięki rozbudowie sieci biur za granicą Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych chce wspierać polskie firmy w eksporcie i inwestowaniu poza Polską. Uruchomiono już sześć placówek, m.in. w Szanghaju i Singapurze, a docelowo ma ich być ok. 70. PAIiIZ zapowiada także walkę o inwestorów, którzy wycofują się z Wielkiej Brytanii. To szansa na powtórzenie dobrych wyników z 2016 roku, kiedy przez agencję zainwestowano w Polsce 1,7 mld euro.

więcej »
Nowe obowiązki dla działów finansowych w firmach

Zmiany w ustawie o rachunkowości wymuszą na dużych spółkach, przede wszystkim instytucjach finansowych i grupach kapitałowych, ujawnianie informacji na temat działalności pozafinansowej, m.in. tego, co robią dla ochrony środowiska i lokalnych społeczności. Te, które nie prowadzą działań w tym zakresie, będą musiały się z tego wytłumaczyć – ocenia Paweł Niziński, dyrektor generalny Better. Nowe regulacje mogą uporządkować rynek i ułatwią firmom budowanie pozytywnego wizerunku.

więcej »
Rozwiązania IT sposobem na oszczędność w firmie

Administracja publiczna i prywatna w Polsce jest nadal konserwatywna w zakresie stosowanych technologii.

więcej »