Finanse

Koszty założenia start-upów w Polsce są wysokie

Koszty założenia start-upu są w Polsce średnio trzykrotnie wyższe niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Początkującego przedsiębiorcę czekają wydatki sięgające blisko 1,5 tys. dolarów – wynika z raportu „Start-upy w Polsce – finansowanie”.

więcej »
60 mln zł dla Krajowych Klastrów Kluczowych

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasza konkurs na dofinansowanie projektów w ramach projektu Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych.

więcej »
Złoty najmocniejszy wobec euro od dwóch lat

Polska waluta jest najmocniejsza wobec euro od połowy 2015 r. Zdecydowany aprecjacja rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia 2016 r., gdy za euro trzeba było zapłacić niemal 4,5 zł, najwięcej od jesieni 2011 r. Zdaniem Adama Koreckiego z TMS Brokers pod koniec roku za europejską walutę możemy płacić ok. 4 zł, co byłoby poziomem niewidzianym od czasu wyborów prezydenckich w 2015 r.

więcej »
Zainwestowali już w Polsce 8,5 mld euro

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował już w Polsce 8,5 mld euro. Teraz wspiera zagraniczną ekspansję polskich firm. Większość z ponad 15 tys. polskich przedsiębiorstw, prowadzących działalność na rynkach zagranicznych, operuje w krajach Europy Zachodniej. Coraz popularniejszym rynkiem staje się obecnie Ukraina.

więcej »
Jaka będzie płaca minimalna?

Pracodawcy RP wspólnie z pozostałymi reprezentatywnymi organizacjami pracodawców działającymi w Radzie Dialogu Społecznego przedstawili minister Rafalskiej propozycję w sprawie przyszłorocznego wzrostu płacy minimalnej, wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych.

więcej »
GK Rafamet z niewielką stratą po I kwartale

Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Rafamet w I kwartale bieżącego roku wyniosły 24,1 mln zł i były wyższe o 15,4% od przychodów uzyskanych za ten sam okres 2016 r.

więcej »
Bon na innowacje

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór wniosków na przeprowadzenie badań, testów laboratoryjnych bądź opracowanie prototypów przy udziale uczelni, jednostki naukowej lub instytutu badawczego.

więcej »
Będą większe odpisy w ramach Ulgi B+R

Projekt nowej ustawy zgłoszonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakłada daleko idące uatrakcyjnienie warunków korzystania z funkcjonującej od 1 stycznia 2016 r. ulgi badawczo-rozwojowej.

więcej »
Bardzo dobry początek roku Grupy PGE

Grupa PGE osiągnęła największy wolumen produkcji energii elektrycznej od 5 lat notując 14-proc. wzrost, w tym wzrost produkcji z węgla brunatnego o 24 proc., a wynik EBITDA Grupy wyniósł niemal 2 mld zł.

więcej »
Utrzymuje się doskonała koniunktura w przemyśle

Dzięki doskonałej koniunkturze w polskiej i europejskiej branży produkcyjnej Giełdowy Indeks Produkcji w kwietniu osiągnął poziom 1160,5 pkt. To o 1,5 pkt (-0,13%) mniej niż w marcu. Minimalny spadek jest pokłosiem publikacji wyników polskich spółek produkcyjnych za rok 2016, które nie sprostały oczekiwaniom inwestorów.

więcej »
Grupa Idea Getin Leasing rośnie szybciej niż rynek

Trzy pierwsze miesiące roku potwierdziły dynamiczny trend wzrostowy grupy leasingowej Idea Getin Leasing. Po rekordowych wynikach w 2016 r., Grupa zamknęła pierwszy kwartał br. na pozycji lidera branży. Z portfelem nowych umów o wartości 1,78 mld zł, Grupa zwiększyła udział w rynku (r/r) z 10,13 proc. do 11,95 proc.

więcej »
Czy polscy przedsiębiorcy boją się kredytów?

Tylko niecałe 10% polskich przedsiębiorców zaciąga kredyty na prowadzenie działalności gospodarczej. Z czego wynikają te obawy i jak stwierdzić, czy firma potrzebuje w danym momencie kredytu?

więcej »