Inne

6,5 mln euro dotacji na projekt naukowców z ABB

Komisja Europejska podjęła decyzję o dofinansowaniu projektu badawczo-rozwojowego „NOVUM”, realizowanego przez konsorcjum powołane przez ABB. Naukowcy wspólnie opracują innowacyjną, zautomatyzowaną technologię wytwarzania elementów izolacyjnych do transformatorów.

więcej »
Sztuczna inteligencja w rekrutacji

Obecnie przeszukiwanie baz kandydatów zajmuje rekruterowi ok. 40% jego czasu pracy. W wykonywaniu tego zajęcia człowiek może jednak zostać zastąpiony przez robota, który zrobi to szybciej, efektywniej, a w dodatku się przy tym nie zmęczy. Czy w przyszłości będą nas rekrutować roboty?

więcej »
Jak wygląda proces ekologicznego przetwarzania odpadów

Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów w Raciborzu, należąca do firmy Empol z Tylmanowej, to inwestycja, która umożliwia mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych.

więcej »
Pierwszy inteligentny magazyn na świecie powstaje w Niemczech

W jakim kierunku zmierza logistyka? Najlepiej widać to na przykładzie Pumy, która wspólnie z firmami Magazino, Gigaton i ITG otwiera pierwszy w pełni zautomatyzowany magazyn w niemieckiej miejscowości Schwaig.

więcej »
Dolny Śląsk liderem energii odnawialnej. Powstał kolejny klaster

Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów powołały w piątek Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich. Do 44,5 tys. osób popłynie tańsza energia, a gminy z czasem staną się „wyspami energetycznymi”.

więcej »
Przejęcie B&R sfinalizowane

Z początkiem lipca nabycie firmy B&R przez ABB stało się faktem. Do zamknięcia procedury uzyskano zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji w Unii Europejskiej, dzięki czemu B&R oficjalnie stało się centrum odpowiedzialnym za automatyzację maszyn i fabryk w firmie ABB.

więcej »
Rośnie recykling, ale wciąż jesteśmy w europejskim ogonie

Polska w dziedzinie recyklingu powinna gonić państwa starej unijnej piętnastki. Wart około 3 mld zł rynek wymaga także wprowadzenia odpowiednich regulacji. Przepisy, które pod koniec 2016 r. przyjęła Komisja Europejska, nakładają w tym zakresie surowe normy, według których już za trzy lata do przetworzenia ma trafiać połowa odpadów komunalnych.

więcej »
Polacy stworzyli platformę do projektowania robotów

Nowy sterownik CORE2, zaprezentowany przez polską firmę Husarion, to platforma, która zapewni możliwość szybkiego budowania prototypów robotów. Ideą, która przyświecała twórcom tego rozwiązania, jest możliwość projektowania zaawansowanych automatów w dużo bogatszym ujęciu niż oferują to popularne, otwarte platformy komputerowe takie jak Arduino czy Raspberry Pi.

więcej »
PKN Orlen będzie miał swoją siłownię wiatrową

PKN Orlen rozpoczął proces wyboru dostawcy w zakresie budowy siłowni wiatrowej, która ma jednocześnie pełnić funkcję „witacza”, masztu reklamowego. Projekt ma być dedykowany wyłącznie stacjom paliw w sieci koncernu. To kolejny krok w kierunku zwiększania samowystarczalności energetycznej obiektów w sieci detalicznej PKN Orlen.

więcej »
Już 100 miliardów dolarów na cyfryzację fabryk

 W ciągu 5 ostatnich lat globalne wydatki firm na digitalizację fabryk sięgnęły 100 mld dolarów. Niestety mimo bajońskich inwestycji większość projektów wciąż jest w powijakach. 

więcej »
Melex się informatyzuje

Funkcjonująca od lat 70. firma Melex właśnie przechodzi cyfrową transformację. Producent pojazdów elektrycznych liczy na zamówienia zagraniczne i chce zwiększyć produkcję. Ma w tym pomóc inwestycja w system ERP.

więcej »
Firmy rzadko optymalizują zużycie energii

Większość firm nie obniża kompleksowo kosztów energii. W przypadku co trzeciej koszt energii stanowi powyżej 7 proc. ceny końcowej produktu. Wprowadzenie odpowiedniej polityki zarządzania energią elektryczną mogłoby poprawić wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

więcej »