Przemysł

Grupa MOL rozpoczyna współpracę z Evonik i thyssenkrupp

Pół roku po ogłoszeniu strategii do roku 2030, Grupa MOL wykonała ważny krok na swojej drodze ku transformacji przemysłowej. Umowy licencyjne zawarte z Evonik oraz thyssenkrupp umożliwią produkcję tlenku propylenu – kluczowego składnika potrzebnego do produkcji polioli polieterowych. 

więcej »
Inwestycje w smart fabryki mogą przynieść nawet 1,5 bln dolarów

Jak donoszą analitycy Capgemini, dzięki inteligentnym fabrykom wskaźnik jakości produkcji w ujęciu globalnym będzie dwunastokrotnie wyższy niż w latach 90. Oznacza to znaczące zwiększenie opłacalności.

więcej »
LW Bogdanka chce eksploatować złoże Ostrów

LW Bogdanka, jedna z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych kopalni węgla kamiennego w Polsce, będąca częścią Grupy Enea, złożyła do Ministra Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złoża Ostrów w obszarze górniczym Ludwin.

więcej »
Orlen i PSE na rzecz bezpieczeństwa energetycznego

PKN Orlen i Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaprezentowały dwie nowe inwestycje, dzięki którym płocki zakład dołączy do grona wytwórców energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

więcej »
Doskonałe nastroje w europejskim przemyśle

Doskonała koniunktura w europejskim przemyśle widoczna jest również w Polsce. Giełdowy Indeks Produkcji znów pnie się w górę i notuje w czerwcu wzrost o 10,98 pkt. GIP60 zamknął drugi kwartał 2017 r. wynikiem na poziomie 11 220,42 pkt.

więcej »
Z Kuźni Raciborskiej do metra w Dżakarcie

Firma Rafamet wraca na indonezyjski rynek. Wyprodukowana w Kuźni Raciborskiej tokarka kołowa typu UBF 112 N będzie pracowała w stolicy kraju, Dżakarcie. Maszyna zostanie jeszcze w tym roku wysłana zamawiającemu.

więcej »
Elektrownia Dolna Odra w fazie przygotowania do inwestycji

Grupa PGE zakończyła fazę analiz przedinwestycyjnych projektu budowy nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina i zdecydowała o przejściu do fazy przygotowania inwestycji do realizacji.

więcej »
PGE stawia na rozwój ciepłownictwa we współpracy z gminami

Wzrost zysków z regulowanej działalności oraz poprawa jakości powietrza w polskich miastach to główne cele opracowanego przez PGE Polską Grupę Energetyczną programu zarządzania systemami ciepłowniczymi w małych i średnich miejscowościach we współpracy z samorządami.

więcej »
JSW będzie wytwarzać pellet

Jastrzębska Spółka Węglowa, PG Energy Capital Management i JSW Innowacje podpisały list intencyjny w sprawie możliwości realizacji wspólnego przedsięwzięcia polegającego na produkcji pelletu w oparciu o technologię spółki CoalTech oraz koks, muły, pyły i odpady węglowe dostarczane przez JSW.

więcej »
Pierwsze w Polsce przesuwniki fazowe

ABB otrzymała zamówienie o wartości około 24 mln zł od PSE, krajowego operatora sieci elektroenergetycznej, na dostawę, montaż i uruchomienie dwóch przesuwników fazowych, każdy o mocy przechodniej 500 MVA (na napięcia 220/220 kV).

więcej »
Grupa Azoty rozważa produkcję polipropylenu

Rada Nadzorcza spółki celowej Grupy Azoty – PDH Polska SA pozytywnie zaopiniowała zarekomendowany przez zarząd wariant polipropylenowy budowy instalacji w Policach. Jest on potencjalnie znacząco bardziej atrakcyjny dla Grupy Azoty niż równolegle rozważana produkcja propylenu.

więcej »
Polski przemysł potrzebuje pomocy prawnej i większej promocji

W ramach programu Horyzont 2020 większość projektów realizowana jest w międzynarodowych konsorcjach przemysłowo-naukowych. Choć udział polskich firm w zgłoszonych i realizowanych projektach znacząco wzrósł w ostatniej edycji, wciąż jeszcze brakuje im wizerunku wartościowych partnerów w projektach badawczo-rozwojowych poza Polską.

więcej »