Formowanie

Mikroteksturowanie laserowe – precyzyjna obróbka w skali mikro

Technologie laserowe znajdują coraz szersze zastosowanie w procesach związanych z przetwarzaniem różnego rodzaju materiałów. Jednym z nich jest obróbka, a ściślej mówiąc – mikroobróbka laserowa, podczas której lasery o bardzo krótkiej wiązce światła usuwają cienkie warstwy obrabianego materiału, tworząc odpowiednie mikro- i nanostruktury.

więcej »
Innowacyjne metody łączenia blach dzięki zastosowaniu pras wykrawających

Wykrawarki do blach dzięki zastosowaniu specjalnych narzędzi formujących umożliwiają wykonanie kształtów – przetłoczeń 3D – niemożliwych do wykonania inną technologią.

więcej »
Proces 2K: wielowarstwowe formowanie bez formy

Dwukomponentowe formowanie wtryskowe pozwala na zautomatyzowaną produkcję części z kilku rodzajów tworzyw sztucznych w jednym procesie wytwórczym. O krok dalej idzie maszyna Freeformer, która umożliwia wielowarstwowe formowanie bez użycia form wtryskowych.

więcej »
Nowe systemy tribologiczne zamiast środków smarnych

Instytut Przeróbki Plastycznej (RWTH) w Aachen przeprowadził próby nowych warstw powierzchniowych znajdujących zastosowanie w procesie bezsmarowego wyciskania aluminium i jego stopów.

więcej »
Wtryskarki elektryczne

Przetwórstwo tworzyw sztucznych metodą wtryskiwania od zawsze cieszyło się w Polsce dużym zainteresowaniem. W naszym kraju produkuje się mało tych maszyn, za to używa się ich bardzo dużo.

więcej »
Termoformowanie – widowiskowa technologia

Termoformowanie i wtryskiwanie to dwie konkurujące, a jednocześnie uzupełniające się technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Obie interesujące, jednak bardzo różne. Pierwsza i podstawowa różnica między nimi to stan skupienia tworzywa, jakie podlega przetwarzaniu.

więcej »
Gięcie pod kontrolą

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że współczesna giętarki są w stanie zapewnić wykonanie precyzyjnych zagięć w wyrobach wykonanych z różnego rodzaju materiałów.

więcej »
Hartowanie laserowe

Znajdujące coraz więcej zastosowań w przemyśle hartowanie laserowe przeprowadza się w celu uzyskania twardej i odpornej na ścieranie struktury warstwy wierzchniej. Technologia ta sprawdza się w przypadku wszystkich materiałów, które podlegają hartowaniu ogniowemu i indukcyjnemu. Hartowanie laserowe jest dziś w pełni zautomatyzowane i umożliwia hartowanie obiektów o niemal dowolnie skomplikowanej geometrii.

więcej »
Tłoczenie bez zadziorów i odprysków

Technologia obróbki blach aluminiowych elimunująca powstawanie zadziorów i odprysków.

więcej »
Profilowanie temperatury wewnątrz formy
Firma Datapaq opracowała system RotoPaq do kontroli temperatury w systemach formowania rotacyjnego, mogący zbierać dane bezpośrednio wewnątrz pieca, z powierzchni odlewu, a nawet z wnętrza odlewu. Rejestrator danych, bariera termiczna i termopary są przymocowane do obracającej się formy i dokonują pomiaru temperatury w sposób ciągły przez cały czas trwania cykli nagrzewania i chłodzenia.
więcej »
Symulacje kształtowania na ciepło

Badania wykazały, że istnieje odpowiednia metoda określania zdolności kształtowania na ciepło półfabrykatów płytowych i folii. Przy użyciu uzyskanych danych można symulować kształtowanie na ciepło. Najlepszych danych materiałowych dostarcza rozciąganie w ramie do wydłużania. Mogą one posłużyć do zastąpienia prognoz na podstawie badań empirycznych.

więcej »
Nowa stal w Alchemii

Huta Batory, spółka należąca do Grupy Kapitałowej Alchemia SA, wyprodukowała na specjalne zamówienie nowy gatunek stali stopowej. Produkt charakteryzuje się bardzo dużą czystością metalurgiczną, a wykonane z niego półprodukty mają wysokie właściwości mechaniczne.

więcej »