Materiały

Zastosowanie produktów z włókien ceramicznych w przemyśle

Włókna ceramiczne mają szczególne właściwości ogniotrwałe, dużą odporność chemiczną, właściwości izolacyjne oraz odznaczają się niską przewodnością elektryczną, akustyczną oraz cieplną. Dlatego chętnie wykorzystywane są w przemyśle.

więcej »
Odzysk zamiast składowania

Odpady stanowią ok. 90% produktów ubocznych przetwórstwa przemysłowego. Duża część z nich może zostać z powodzeniem wykorzystana powtórnie. Wciąż jednak brakuje chętnych do ich przetwarzania.

więcej »
Tworzywa sztuczne przyjazne środowisku

Postęp w dziedzinie badań nad polimerami doprowadził do rozwoju nowych materiałów polimerowych zachowujących właściwości i użyteczność tradycyjnych tworzyw sztucznych, ale ulegających rozkładowi.

więcej »
Farby utwardzane światłem

Rynek farb, powłok i klejów fotoutwardzalnych rośnie w ostatnich latach w tempie wykładniczym. Oto skąd się bierze większe zainteresowanie.

więcej »
Stal w konstrukcjach offshore

Stal wykorzystana do konstrukcji offshore, która musi spełnić wiele wymagań, aby wykonane z niej instalacje zapewniały bezpieczeństwo ludziom i wydobycia surowców.

więcej »
"Myślące" polimery

Określenie „sztuczna inteligencja” na dobre zadomowiło się w naszym języku. Natomiast pojęcie „inteligentne materiały” (w szczególności „inteligentne polimery”) może dziwić. A jednak większość z nas miała już z nimi do czynienia, co więcej: wielu z nas używa ich na co dzień.

więcej »
Powłoki dla narzędzi

Efektywnym sposobem na zwiększenie trwałości narzędzi jest nanoszenie cienkich, twardych i odpornych na zużycie powłok na mniej odporne materiały, z jakich się je wykonuje.

więcej »
Stopy z pamięcią kształtu

Stopy wykazujące pamięć kształtu mają zdolność do zapamiętywania oraz odzyskiwania swojej pierwotnej postaci. Jednocześnie metale te mogą być poddawane dużym odkształceniom dochodzącym do 8%, co wyróżnia je wśród materiałów metalicznych.

więcej »
Propozycje KE ws. odpadów są dla Polski niemożliwe do spełnienia

Głównymi problemami są brak finansowania i zbyt drogie technologie

więcej »
Nowoczesne materiały w lotnictwie

Materiałom używanym przy produkcji samolotów stawia się ponadprzeciętne wymagania. Muszą być one nie
tylko mocne, ale również lekkie i odporne na ścieranie, a wszystko po to aby zmniejszyć masę samolotu oraz
zminimalizować zużycie paliwa.

więcej »
Miejscowe wzmocnienie tworzyw plastycznych tłoczonych na gorąco

Wysoko wydajne kompozyty Tepex są coraz częściej wykorzystywane dla znacznego podniesienia mechanicznej wytrzymałości wzmocnionych tkaniną komponentów z tworzyw plastycznych tłoczonych na gorąco.

więcej »
Odkrycie Polaka, które zmieniło świat

Układy scalone świata istnieją dzięki odkryciu Polaka - prof. Jana Czochralskiego. Wynalazł on sposób tworzenia ogromnych kryształów, a jego metoda stała się fundamentem współczesnego przemysłu elektronicznego. Ocenia się, że aż 90% urządzeń półprzewodnikowych na świecie powstaje właśnie dzięki niej.

więcej »