Projektowanie i konstrukcje

Inżynieria odwrotna w procesach projektowych

Dzięki inżynierii odwrotnej można opracować kopię ludzkiej czaszki lub odtworzyć część motocyklową, której od dawna się nie produkuje.

więcej »
Wszechstronne czujniki doby czwartej rewolucji przemysłowej

Rozwój automatycznych systemów przemysłowych i idea Przemysłu 4.0 stawiają czujnikom nowe wyzwania pod względem funkcjonalności i budowy.

więcej »
Projektowanie kompozytów przewodzących

Kompozyty GRP już jakiś czas temu zapewniły sobie stabilną pozycję na rynku przetwórstwa przemysłowego, wypierając mniej uniwersalne materiały pochodzenia naturalnego. Kolejny etap ich ekspansji będzie związany z rozbudową ich oferty o materiały specjalnego przeznaczenia, których skład będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

więcej »
Złącza w konstrukcjach stalowych

Do konstrukcji stalowych zalicza się korpusy obrabiarek, jak i budowlane konstrukcje nośne. We wszystkich trzeba zapewnić właściwe połączenie elementów.

więcej »
Recyrkulacja powietrza w halach produkcyjnych

Recyrkulacja powietrza to często stosowana metoda wentylowania wielkogabarytowych pomieszczeń i zarazem odzyskiwania energii, cechująca się niskimi kosztami odzysku.

więcej »
Kiedyś science-fiction, dzisiaj rzeczywistość

Współczesne technologie ewoluują tak szybko, że coś, co 40 lat temu było jedynie wymysłem najzdolniejszych pisarzy i reżyserów filmowych, obecnie jest powszechnie dostępne. Oto przykłady najciekawszych tego rodzaju rozwiązań.

więcej »
Trendy w systemach CAD/CAM

Jak w każdej dziedzinie wykorzystującej nowoczesne technologie, również w przypadku oprogramowania wspomagającego projektowanie następują zmiany.

więcej »
Beacon – mały nadajnik o wielkich możliwościach

Beacony, czyli malutkie emitery sygnału Bluetooth, szturmem zdobywają centra handlowe największych miast. W przemyśle i logistyce wciąż jednak są ciekawostką.

więcej »
Nowoczesny magazyn zbóż

W sercu Wielkopolski firma Jakon na blisko jednohektarowej działce wybudowała nowoczesną halę magazynową z zapleczem laboratoryjno-biurowym.

więcej »
Rękawice 4.0

We współczesnych inteligentnych fabrykach pracę człowieka wspomagają nawet rękawice.

więcej »
Tarcza przeciwogniowa

Jedną z podstaw ochrony przeciwpożarowej w budynkach przemysłowych jest zastosowanie odpowiednich technik oraz materiałów do ochrony aktywnej i biernej.

więcej »
Alternatywa dla kabli

Szynoprzewody są łatwe w projektowaniu, zapewniają szybki montaż, łatwo je również rozbudować oraz zajmują również mniej miejsca niż konwencjonalne przewody.

więcej »