IT w przemyśle

Najważniejsze wyzwania stojące przed Industrial IoT

Wszechobecność sieci Ethernet, rosnące możliwości komunikacyjne sensorów, urządzeń wykorzystywanych do automatyzacji procesów wytwórczych, a także coraz większa ich popularność na dobre odmieniły oblicze przemysłu, jaki znaliśmy do tej pory.

więcej »
Firmy inwestują w wirtualną rzeczywistość

Kolejne miesiące na rynku IT upłyną pod znakiem wirtualnej rzeczywistości, internetu rzeczy i machine learningu. Po nowe technologie coraz częściej sięgają firmy, które w ten sposób chcą zwiększać efektywność pracowników i eliminować błędy. 

więcej »
Rośnie ryzyko cyberataków

Postępujący rozwój nowoczesnych technologii, choć wpierający wiele dziedzin w działalności przedsiębiorstwa, niesie ze sobą także poważne ryzyko. Z raportu EY wynika, że ponad połowa firm miała w ostatnim czasie do czynienia z naruszeniem cyberbezpieczeństwa, a w tym roku i w kolejnych latach zjawisko to może się jeszcze nasilać.

więcej »
BPSC dołącza do grupy Forterro

BPSC - największy polski producent oprogramowania ERP dla średnich i dużych firm produkcyjnych - dołączył do grupy Forterro. To grupa europejskich firm - lokalnych dostawców aplikacji wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem.

więcej »
Cyberbezpieczeństwo ignorowane przez firmy

Co czwarta polska firma zanotowała naruszenie bezpieczeństwa informatycznego w ostatnim półroczu. Mimo to nadal wielu menadżerów uważa, że cyberbezpieczeństwo to domena obszaru IT, a nie krytyczny czynnik funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kluczem do skutecznej ochrony przed cyberatakami jest budowanie świadomości wśród pracowników i klientów firm.

więcej »
Mniej niż 20 proc. firm korzysta z chmury

Jedynie 29 proc. krajowych firm korzysta w swojej działalności z technologii mobilnych, 18 proc. – z chmury obliczeniowej, a tylko 8 proc. z big data.

więcej »
Małe i średnie firmy na celowniku hakerów

Od pięciu lat rośnie liczba ataków hakerskich na systemy małych i średnich firm. W 2015 roku próby kradzieży danych od przedsiębiorców z tego sektora stanowiły 42 proc. wszystkich ataków zablokowanych przez Symantec, podczas gdy w 2011 r. było to zaledwie 18 proc. Mimo mniejszych budżetów na IT MŚP mogą zapewnić sobie skuteczną ochronę dzięki np. usługom w chmurze.

więcej »
Rosną wydatki polskich firm na innowacyjne technologie IT

Połowa polskich firm ma wizję tego, w jaki sposób transformacja cyfrowa powinna zostać przeprowadzona, a 28 proc. z nich opracowaną strategię wdrożenia.

więcej »
Internet i aplikacje mobilne przyspieszają rozwój biznesu

Dla większości przedsiębiorstw internet jest czynnikiem, który uwalniania potencjał innowacyjności – wynika z raportu UPC Biznes i SW Research. W oparciu o nowoczesne platformy możliwy jest nie tylko szybki rozwój w kraju, lecz także ekspansja poza granice. Polskie firmy są również otwarte na technologiczne nowinki. Co trzecia docenia znaczenie aplikacji mobilnych, a tylko nieco mniej – systemów zarządzających online dokumentacją firmy. Żeby przyspieszyć rozwój biznesu, są gotowe na współpracę z korporacjami.

więcej »
MŚP napędza rozwój rynku usług w chmurze

Rozwiązania chmurowe to najszybciej rosnący segment rynku informatycznego w Polsce. Coroczny wzrost na poziomie ok. 20 proc. powoduje, że na koniec tego roku wartość rynku może sięgnąć 600 mln zł – szacuje Oktawave. Wydatki firm na usługi cloudowe stanowią coraz większą część budżetów na IT. Do chmury przekonała się już część dużych przedsiębiorstw, ale to sektor MŚP będzie napędzał rynek.

więcej »
Płace w sektorze IT nadal rosną

Zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie i to w tempie szybszym niż przybywa kadr. Pracodawcy muszą więc zmierzyć się nie tylko z niedoborem pracowników, który szacowany jest na ok. 50 tys. osób, lecz także – co się z tym wiąże – ze stale rosnącymi wynagrodzeniami w tej branży.

więcej »
Business Intelligence: pełna wiedza z jednego źródła

Systemy komputerowej analizy danych przeszły długą drogę ewolucji.

więcej »