Ochrona środowiska

Wzrost biurokratyzacji gospodarki złomem

Branża gospodarowania złomem sygnalizuje, że nowelizacja ustawy o odpadach może zwielokrotnić obciążenia dla firm. Zdaniem Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem w projekcie znalazły się obostrzenia, które nie wnoszą nic pozytywnego. Mimo to Ministerstwo Środowiska nie reaguje na ważne uwagi wniesione podczas konsultacji społecznych przez liczne środowiska branżowe.

więcej »
Husqvarna zobowiązuje się do redukcji gazów cieplarnianych

Husqvarna Group jest pierwszą szwedzką i pierwszą na świecie firmą z sektora producentów maszyn i urządzeń do pielęgnacji lasów, ogrodów i parków, która zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zobowiązanie to zostało zatwierdzone przez Science Based Targets Initiative.

więcej »
Rusza program E-Kumulator

W najbliższy poniedziałek 20 lutego br. rozpocznie się nowy nabór wniosków w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki. Część 1) E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”.

więcej »
Obowiązkowy audyt energetyczny w dużych firmach

Do 30 września tzw. duże firmy muszą przeprowadzić audyt energetyczny. Wbrew pozorom nie zostało dużo czasu – przestrzegają eksperci, gdyż przy średniej komplikacji taki audyt może trwać ok. 3–4 miesięcy. Za niedopełnienie tego obowiązku firmom grożą kary w wysokości nawet 5 proc. rocznych obrotów.

więcej »
Coraz popularniejsze budynki przyjazne środowisku

W ubiegłym roku liczba budynków z zielonymi certyfikatami wzrosła o 44 proc. – wynika z raportu Colliers International. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na budownictwo przyjazne środowisku, bo zainteresowanie takimi powierzchniami rośnie.

więcej »
Siemens chce obniżyć koszty wytwarzania energii z morskich farm wiatrowych

Zdaniem ekspertów Siemensa koszty produkcji energii z morskich farm wiatrowych spadną poniżej 80 euro za megawatogodzinę już w perspektywie roku 2025.

więcej »
Komisja Europejska za wyższymi normami recyklingu

Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym przewidują zmiany w dyrektywie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

więcej »
PGE konsoliduje segment OZE. Jakie będą efekty?

Podjęte działania mają spowodować znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania segmentu OZE od przyszłego roku.

więcej »
Podsumowano Program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2007-2013

W Centrum Nauki Kopernik odbyła się VIII konferencja „Dbając o zieloną przyszłość – fundusze UE w sektorze środowiska”.

więcej »
Odpady nie na śmietnik

Wprowadzane przez Unię Europejską regulacje dotyczące gospodarowania odpadami mają za zadanie optymalizować proces zarządzania nim.

więcej »
Konkurs przyrodniczy w kopalniach odkrywkowych

Rusza kolejna, 3. edycja międzynarodowego konkursu przyrodniczego organizowanego przez HeidelbergCement i Grupę Górażdże – Quarry Life Award.

więcej »
W trosce o czyste powietrze - kampania „TworzyMY atmosferę”

Ministerstwo Środowiska rozpoczęło kampanię mającą na celu upowszechnienie wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce, jego źródłach i skutkach zdrowotnych, a także pokazanie, w jaki sposób indywidualne decyzje mogą przyczynić się do poprawy sytuacji.

więcej »