Raporty branżowe

Dobre perspektywy dla rynku surowców

Rynek towarowy po dobrym 2016 roku ma jeszcze potencjał wzrostu. Jednak o ile w przypadku ropy i złota jest on już ograniczony, o tyle zdaniem Tomasza Marka z Domu Maklerskiego EFIX ciekawymi aktywami na bieżący rok powinny być miedź i srebro.

więcej »
Robotyzacja napędza powstawanie nowych miejsc pracy

Automatyzacja i rozwój technologiczny przekładają się na transformację rynku pracy.

więcej »
Polska atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych

Aż 97 proc. inwestorów zagranicznych, którzy weszli na polski rynek, zainwestowałoby w naszym kraju ponownie – wynika z X edycji Badania klimatu inwestycyjnego w Polsce przeprowadzonego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) we współpracy z firmą audytorsko-doradczą Grant Thornton i bankiem HSBC.

więcej »
Nie zasypiać gruszek w popiele

Nasz przemysł, choć prężny, koncentruje się głównie na gałęziach charakteryzujących się niskim poziomem zaawansowania technologicznego.

więcej »
ERP rośnie w siłę. Do 2020 r. osiągnie wartość 41 mld dol.

7,2% - o tyle będzie rosła wartość rynku systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem w ciągu najbliższych 4 lat. Największym odbiorcą tych rozwiązań będzie przemysł oraz sektor usług, ale analitycy Allied Market Research wskazują na rosnący popyt na aplikacje ze strony branży telekomunikacyjnej oraz zdrowotnej. 

więcej »
Leasing na piątkę... z małym minusem

W I półroczu 2016 r. polska branża leasingowa po raz kolejny dowiodła swojej siły.

więcej »
W oczekiwaniu na fundusze

Czasy największego boomu związanego z zakupem maszyn rolniczych już minęły i obecnie zauważalny jest spadek sprzedaży w całym sektorze.

więcej »
Konkurować i współpracować zarazem

Na polskim rynku klastry to wciąż jeszcze stosunkowo nowe zjawisko, a w branży obróbki metali funkcjonuje obecnie zaledwie kilka klastrów.

więcej »
Nowe szanse, stare problemy. Co dalej z polskim przemysłem zbrojeniowym?

Przedstawiamy najnowszy raport dotyczący kondycji, jak i perspektyw rozwojowych związanych z polskim przemysłem obronnym.

więcej »
Sektor energetyczny rozwija się w kierunku e-commerce

Rynek e-commerce notuje dwucyfrowe wzrosty, a jego całkowita wartość wyniesie pod koniec roku blisko 36 mld zł. Na tej dynamice skorzystać chcą firmy z sektora energetycznego. Wprowadzenie elektronicznych kanałów sprzedaży i obsługi klienta ma pomóc im obniżać koszty, pozytywnie wpłynąć na terminowe regulowanie płatności i zwiększyć zadowolenie konsumentów. To ścieżka, którą podąży cała branża – oceniają przedstawiciele PayU.

więcej »
Najlepsze pół roku w historii rynku nieruchomości magazynowych

Od stycznia do czerwca firmy wynajęły 1,3 mln mkw. magazynów. To najlepsze półrocze w historii tego rynku. Druga połowa roku też zapowiada się dobrze. W budowie jest kolejne 742 tys. mkw. Niewynajętych pozostaje tylko 6,1 proc. powierzchni, co jest rekordowo niskim wskaźnikiem. Najemców przyciągają również stawki czynszów, które od dłuższego czasu utrzymują się na niskim poziomie i są jednymi z najbardziej atrakcyjnych na tle pozostałych krajów europejskich.

więcej »
Polski rynek magazynowy coraz większy

Aż 1 312 000 mkw. magazynów wynajęły firmy w okresie od początku stycznia do końca czerwca 2016. To najlepsze pierwsze półrocze w historii rynku.

więcej »