Zarządzanie przedsiębiorstwem

Kolejne ułatwienia dla zakładających firmę

Resort rozwoju wprowadził usługę, która umożliwia zarejestrowanie działalności gospodarczej przez telefon.

więcej »
Nowa ustawa zmieni obsługę spółek giełdowych

Polski rynek audytu i doradztwa zdominowały firmy globalne z tzw. wielkiej czwórki. Z ich usług korzystają wszystkie spółki giełdowe skupione w WIG20 oraz większość jednostek zainteresowania publicznego. UOKiK wskazuje, że rynek ma cechy oligopolu i dochodzi na nim do patologii, takich jak jednoczesne świadczenie doradztwa podatkowego i prowadzenia audytu sprawozdań finansowych. Dlatego w Sejmie trwają prace nad nową ustawą, która ma otworzyć rynek dla polskich firm audytorskich, oddzielić audyt od doradztwa i wprowadzić ściślejszą kontrolę państwa. ​

więcej »
Oto jak firmy będą szukać oszczędności

Spadające bezrobocie, podwyżki płac i narastające problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników sprawiają, że w Polsce kształtuje się rynek pracownika. Przedsiębiorstwa nie mogą optymalizować kosztów związanych z zatrudnieniem, dlatego muszą szukać oszczędności gdzie indziej. Duży potencjał mają procesy zakupowe, które generują ponad połowę kosztów w przedsiębiorstwie. W ich optymalizowaniu coraz ważniejsze znaczenie mają nowoczesne rozwiązania z zakresu IT.

więcej »
Nowa ulga dla firm. Przemysł może sporo skorzystać

Firmy będą mogły dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości do 100 tys. zł rocznie i zaoszczędzić w ten sposób nawet 17,7 tys. zł.

więcej »
Ustawa deregulacyjna podpisana

Już od 1 stycznia 2017 weszły w życie pierwsze uproszczenia z pakietu #100zmianDlaFirm.

więcej »
Start-upy wspierają innowacyjne rozwiązania

Na współpracy korporacji ze start-upami korzystają obie strony.

więcej »
Prawna ochrona własności przemysłowej

Inteligentna fabryka przyszłości to nie tylko spersonalizowana produkcja, ale przede wszystkim jej narzędzia, czyli przełomowe technologie.

więcej »
Zewnętrzni doradcy mogą zwiększyć sprzedaż w firmie

Firmy muszą się zmieniać, by móc utrzymać się na rynku. Ale konieczna jest otwartość właścicieli na zmiany – podkreśla Mateusz Grzesiak, uznany psycholog biznesu. Młodzi przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług zewnętrznych doradców, którzy obiektywnie pomogą znaleźć słabe strony firmy, poprawić sprzedaż i sposób zarządzania. Bardziej sceptyczni są właściciele firm rodzinnych – obawiają się dopuszczenia do zarządzania osób spoza firmy.

więcej »
Obowiązek audytowania poziomu zużycia energii w przedsiębiorstwach

Nowa regulacja wprowadza zmiany mające na celu zwiększenie liczby inwestycji energooszczędnych, a także racjonalne i efektywne korzystanie z energii.

więcej »
Rząd zajmie się kolejnymi ułatwieniami dla przedsiębiorców

Kolejne projekty w ramach pakietu „100 zmian dla firm” trafią na posiedzenie rządu. Będzie to duża nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która ma przyspieszyć procedury, a także pakiet wierzycielski, który ułatwi przedsiębiorcom odzyskiwanie długów. Trwają prace również nad nowymi przepisami dotyczącymi skrócenia terminu przechowywania dokumentów pracowniczych z 50 do 10 lat oraz nad nową formą prowadzenia działalności, prostą spółką akcyjną, która będzie korzystna dla start-upów.

więcej »
Wdrożenie rozwiązań chmurowych pomaga firmom

W ubiegłym roku liczba ataków hakerskich na firmy w Polsce wzrosła o 46 proc. – wynika z danych PwC. To powoduje, że firmy nie tylko zwiększają budżety na IT, lecz także szukają nowych rozwiązań, które pomogą im zapobiegać cyberzagrożeniom.

więcej »
O łączeniu nauki z biznesem

Kluczem do sukcesu w zakresie współpracy nauki i biznesu jest dobre zrozumienie wzajemnych oczekiwań.

więcej »