Polimerowe e-prowadniki przewodów to rozwiązanie technologiczne, które jest dziś nieodłącznym elementem stosowanym w automatyce. Są używane powszechnie w całej gamie maszyn – od dźwigów, przez obrabiarki i roboty przemysłowe, po technologie laboratoryjne. Zapewniają bezpieczne prowadzenie wiązek kabli dostarczających energię, przesyłających dane, sygnały oraz media, które pracują w nieustannym ruchu.

Firma igus, która działa w obszarze rozwiązań plastic motion, a jedną z jej dwóch głównych grup produktowych są właśnie prowadniki, od lat wspiera innowatorów konstruujących najciekawsze rozwiązania z zastosowaniem tych komponentów. Do takich inicjatyw należy nagroda vector, przyznawana za innowacyjne aplikacje z wykorzystaniem systemów zasilania z e-prowadnikami, przewodami i wężami.

Jednym z głównych założeń naszej filozofii działania jest wsłuchiwanie się w potrzeby naszych klientów. Dzięki takiemu podejściu co roku wprowadzamy na rynek ponad 100 nowych produktów, które odpowiadają realnym potrzebom i rozwiązują konkretne zgłaszane nam problemy – mówi Daniel Marzec, dyrektor zarządzający igus Polska. – Konkurs vector wpisuje się w tę filozofię, bo nagradzamy w nim kreatywność i innowacyjność, która służy praktycznym celom – dodaje.

Konkurs o nagrody vector to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana przez centralę igus w Kolonii. Zwycięzcy wybierani są przez jury złożone ze specjalistów z dziedziny nauki, z prasy branżowej i stowarzyszeń. Nagrody zostaną wręczone podczas Hannover Messe 2020 (20–24 kwietnia br.). Zwycięzca otrzyma 5 tys. euro.

Oprócz edycji światowej odbywa się też polska – rodzimy oddział igus wybierze najlepsze aplikacje, a na zwycięzców czeka nagroda 2 tys. zł. Nad wyborem najciekawszych zastosowań czuwać będzie komisja, w skład której wejdą: Daniel Marzec, dyrektor zarządzający igus Polska, Hubert Kowalczyk, product manager igus Polska, Paweł Kruk, redaktor naczelny „MM Magazynu Przemysłowego” – patrona medialnego konkursu.

Zgłoszeń można dokonać na stronie igus.pl/vector do 28 lutego br.