Finanse

68 mld zł na inwestycje dzięki leasingowi

W ubiegłym roku polskie firmy sfinansowały za pośrednictwem leasingu inwestycje na kwotę blisko 68 mld zł, czyli o niemal 16% więcej niż w 2016 r. Dla 60% małych i średnich przedsiębiorstw to właśnie leasing jest ważnym źródłem finansowania inwestycji. Najczęściej w ten sposób nabywane są pojazdy, ale dynamicznie rośnie także segment leasingu maszyn i urządzeń, w tym IT.

więcej »
Istotne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców

Styczniowe zmiany w podatku CIT to duża rewolucja dla przedsiębiorców. Nowe przepisy ograniczają m.in. możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na usługi niematerialne, m.in. doradcze. Zmiana ta budzi także wątpliwości interpretacyjne, jakie konkretnie usługi rozumiane są jako niematerialne.

więcej »
Jest deficyt, ale niewielki

W listopadzie po raz pierwszy w tym roku, licząc od stycznia, wydatki prześcignęły dochody budżetowe. Jednak deficyt budżetowy w wysokości 2,4 mld zł i tak jest na rekordowo niskim poziomie.

więcej »
PKN Orlen wśród światowych gigantów na liście Global Finance

Polski Koncern Naftowy Orlen został wyróżniony w prestiżowym rankingu magazynu Global Finance jako najlepsza firma w obszarze zarządzania ryzykiem walutowym w Europie Centralnej i Wschodniej. Polski koncern po raz drugi z rzędu trafił na tę prestiżową listę. Znalazł się na niej wśród takich globalnych gigantów jak Apple, Siemens, Ford, United Technologies, Philips czy Sabic.

więcej »
Giełdowy Indeks Produkcji mocno w dół

W listopadzie spadły ceny akcji 42 spółek z Giełdowego Indeksu Produkcji, który zakończył miesiąc z wynikiem 1088,50 pkt, czyli 56,38 pkt poniżej poziomu na jakim znajdował się w październiku. Spadek wartości indeksu o 4,92% miał silny związek z listopadową korektą na całej GPW.

więcej »
Duże spółki uratowały indeks GIP60 przed spadkiem

Spadki cen na GPW nie ominęły Giełdowego Indeksu Produkcji. Tylko 20 spółkom z GIP60 udało się we wrześniu wypracować dodatnią stopę zwrotu. Jednak większość z nich to spółki o najwyższej kapitalizacji, dzięki czemu GIP60 wzrósł o 3,6 pkt (0,31% m/m), zamykając wrzesień na poziomie 1160,4 pkt.

więcej »
Zatory płatnicze poważnym problemem dla małych i średnich firm

Koszty zatorów płatniczych dla polskich firm wynoszą ponad 100 mld zł rocznie. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że przedsiębiorstwa muszą czekać średnio 3 miesiące na opłacenie wystawionej faktury. 

więcej »
Trwa nabór do programu E-Kumulator

Elektrownie i elektrociepłownie czekają kolejne zaostrzenia norm emisyjnych. Ma to związek z przyjętymi w kwietniu br., przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, nowymi standardami emisyjnymi BAT (Best Available Techniques), które zaczną obowiązywać od 2021 r.

więcej »
Wysoka dynamika PKB, ale ze znakami zapytania

Główny Urząd Statystyczny w dzisiejszym komunikacie potwierdził swój wcześniejszy szacunek wzrostu PKB w II kwartale, w relacji rok do roku, na poziomie 3,9 proc. Równocześnie GUS informuje o dużym pogorszeniu salda obrotów z zagranicą, stagnacji w inwestycjach brutto w środki trwałe i nadspodziewanie dużym przyroście zapasów towarów gotowych, surowców i półfabrykatów.

więcej »
Budżet ze sporą nadwyżką

W I połowie roku wpływy budżetowe przekroczyły połowę zakładanych na cały rok, podczas gdy wydatki nie sięgnęły 45 proc. To stawia budżet w dobrej sytuacji nawet pomimo ponoszonych wydatków na program Rodzina 500 plus i przewidywanych kolejnych, związanych z obniżeniem wieku emerytalnego. 

więcej »
Wyniki gospodarcze napędzają branżę leasingową

Polska branża leasingowa odnotowała historyczne wyniki w pierwszym półroczu 2017 r. W tym czasie dynamika wzrostu branży przekroczyła 11 proc., a firmy leasingowe udzieliły finansowania w wysokości 31,8 mld zł. W leasingu dominują pojazdy lekkie, ale szybko rośnie też finansowanie maszyn czy sprzętu budowlanego. 

więcej »
Dobre perspektywy przed polską giełdą

Zdaniem analityków Templeton Asset Management TFI jesień na światowych giełdach będzie udana, ponieważ światowa gospodarka stabilnie się rozwija. W Polsce dobre wyniki notować mogą spółki informatyczne oraz eksportowe.

więcej »