Finanse

Koronawirus uderza w producentów elektroniki. Część firm z sektora MŚP zyskuje

Pandemia koronawirusa wpływa na działalność i kondycję finansową polskich firm. Nie wszystkie mają jednak problemy. Około 15% przedsiębiorstw z sektora MŚP deklaruje, że ich sprzedaż i produkcja w ostatnim czasie wzrosły – wynika z badania na zlecenie KRD. Mimo kłopotów bigtechów takich jak Apple czy Samsung i przestojów w produkcji elektroniki problemy omijają jak na razie producentów i dystrybutorów akcesoriów cyfrowych. Część z nich notuje wręcz wzrosty, ponieważ klienci w obawie przed brakiem towaru i niemożliwością realizacji dostaw wypełniają swoje magazyny po brzegi.

więcej »
Specjalne rozwiązania dla klientów PKO Leasing związane z pandemią koronawirusa

W związku z pandemią koronawirusa PKO Leasing przygotował specjalne rozwiązania, które mają wspierać przedsiębiorców w prowadzeniu działalności gospodarczej w momencie utraty płynności finansowania.

więcej »
Koronawirus. 212 mld zł na wsparcie polskich przedsiębiorców

Rząd przygotował tzw. tarczę antykryzysową, czyli pakiet rozwiązań, mających wspomóc tych przedsiębiorców, którym z powodu pandemii koronawirusa znacząco spadną przychody. Propozycje, które mają zapobiec wyhamowaniu gospodarki, tylko w części zostały dobrze przyjęte przez przedsiębiorców. Nie wszystkie bowiem wcześniejsze postulaty znalazły się w ogłoszonym wczoraj planie wsparcia firm.

więcej »
Niższe ceny na stacjach paliw PKN Orlen

​Od początku roku na stacjach własnych PKN Orlen ceny benzyny 95 i diesla są niższe. Obniżki wyniosły średnio ok. 20 groszy na litrze benzyny 95 i 32 grosze na litrze ON. Mając na uwadze obecną cenę baryłki ropy naftowej, można spodziewać się kolejnych spadków cen. Porównując obecne ceny benzyny w krajach UE taniej niż w Polsce jest jedynie w Rumunii.

więcej »
GIP60 walczy z konsekwencjami koronawirusa

Szybko rozprzestrzeniający się na całym świecie wirus COVID-19 trafił do świadomości inwestorów powodując olbrzymią wyprzedaż na rynkach akcji. Ostatni tydzień lutego 2020 r. był jednym z najgorszych w całej historii na niejednym rynku akcji na świecie. W tych warunkach Giełdowy Indeks Produkcji (GIP60) spadł w lutym o 14,24% do poziomu 668,61 czyli najniższej wartości w czteroletniej historii notowań. Od początku roku GIP60 stracił już 15,60% swojej wartości notując najgorszy początek roku w historii. 

więcej »
Sinterit uzyskał 10 mln zł od EEC Magenta

Fundusz EEC Magenta zainwestował 10 mln zł w Sinterit. Firma pochodząca z Krakowa jest w trakcie rozwoju technologii druku 3D - inwestycja pozwoli na umocnienie się na globalnym rynku additive manufacturing. 

więcej »
Firmy inwestują w innowacje, ale bez zewnętrznego finansowania

Z „Międzynarodowego Barometru Innowacji 2020”, przygotowanego przez grupę doradczą Ayming, wynika, że ankietowani z 12 krajów na świecie przejawiają entuzjazm wobec poziomu aktywności swoich organizacji w obszarze innowacji i B+R. Aż 75% z nich przewiduje podwyżkę budżetów na projekty innowacyjne, a 83% jest zadowolonych z liczby podejmowanych przez nie działań B+R. 

więcej »
Wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2019 r.

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w czwartym kwartale 2019 r. wyniosło 5198,58 zł. Oznacza to wzrost o 6,9% wobec tego samego okresu 2018 r. Był to jednocześnie pierwszy kwartał, w którym przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej przekroczyło 5000 zł.

więcej »
Dobry rok dla leasingu

Po trzech kwartałach 2019 r. rynek leasingu skurczył się o 2,4%, ale mimo to leasingodawcy zanotowali wzrost sprzedaży w segmencie maszyn i urządzeń, który stanowił ok. 30% struktury całego rynku. Te dane pozwalają im z optymizmem patrzeć na rok 2020.

więcej »
Inwestuj w Małopolsce 

50 decyzji o wsparciu wydanych przez Krakowski Park Technologiczny (KPT), ponad 2,2 mld zł nakładów inwestycyjnych i drugie miejsce KPT wśród spółek zarządzających w Polsce – to liczby, które mówią same za siebie. W Małopolsce warto inwestować i warto skorzystać z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

więcej »
Dalszy spadek tempa wzrostu PKB

W obszarze finansów publicznych najważniejszym wydarzeniem w ostatnim czasie było przyjęcie przez rząd pod koniec grudnia 2019 roku projektu budżetu państwa na 2020 r. i przesłanie go do Sejmu na początku stycznia do dyskusji i akceptacji.

więcej »
PGE wraz z EBI realizuje inwestycję w lądowe farmy wiatrowe

PGE zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę kredytową na kwotę do 272,5 mln zł. Celem kredytu jest finansowanie nakładów inwestycyjnych na projekt budowy nowych lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce. Inwestycja obejmuje trzy farmy wiatrowe: Starza, Rybice i Karnice II o łącznej mocy zainstalowanej do 97 MW.

więcej »
Płaca minimalna w 2020 r. wyższa niż w ubiegłym o 350 zł.

Od stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie wzrasta do rekordowego poziomu 2600 zł brutto. To o 150 zł więcej, niż pierwotnie planowano. Z kolei stawka godzinowa zwiększa się z 14,70 do 17 zł. 

więcej »
Wzrosną koszty w branży opakowań

Aż 2-4 mld zł będą musiały przeznaczyć firmy z branży opakowań na dostosowanie się do zmian regulacyjnych związanych z promowaniem gospodarki obiegu zamkniętego - tak szacują analitycy Santander Bank Polska i SpotData. Wg przygotowanego przez nich raportu, łącznie rozwój branży do 2025 r. będzie wymagał inwestycji na poziomie ok. 20-25 mld zł. 

więcej »
Nowe historyczne minimum GIP60 i tąpnięcie nastrojów w przemyśle

Październik upłynął dla Giełdowego Indeksu Produkcji pod znakiem nowego historycznego minimum, któremu towarzyszyła ogarniająca coraz szersze kręgi obawa o kondycję przemysłu. Wartość polskich spółek produkcyjnych notowanych na GPW spada już od początku drugiego kwartału i obecnie ceny akcji mogą stanowić niezłą okazję inwestycyjną. Nie sposób jednak odpowiedzieć dzisiaj kiedy ta inwestycja się zwróci.

więcej »
Rewolucja rynku podatkowego za pomocą nowych technologii

Technologie blockchain, internetu rzeczy, sztucznej inteligencji czy big data pozwolą stworzyć szczelny i bezpieczny system podatkowy. Już  wkrótce wszystkie sprawy z fiskusem załatwimy online. Działa już usługa Twój e-PIT, która pozwala złożyć zeznanie podatkowe za pomocą jednego kliknięcia. To jednak dopiero początek.

więcej »
Rekordowo wysokie inwestycje w nowe technologie

Jak wynika raportu przygotowanego wspólnie przez EY i CREtech, wśród funduszy typu venture capital rośnie zainteresowanie inwestycjami w firmy, oferujące najnowsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania dla rynku nieruchomości. Globalnie od 2015 roku zainwestowały one w tego typu rozwiązania 75,2 mld USD, a tylko w trzech pierwszych kwartałach 2019 roku kwota ta sięgnęła 24,6 mld USD, co już teraz oznacza, że ten rok jest rekordowym pod względem inwestycji VC w tym segmencie.

więcej »