Finanse

Dobra koniunktura w przemyśle przekłada się na dynamikę rynku maszyn i urządzeń

Polska gospodarka mocno wystartowała w pierwszym kwartale. Z danych GUS wynika, że inwestycje wzrosły o 8,1%, konsumpcja prywatna o 4,8%, popyt krajowy zaś o 6,8%,. Prognozy na kolejny okres delikatnie studzą optymizm przedsiębiorców, ale o zadyszce nie może być mowy. Popyt rośnie, produkcja również, a to napędza inwestycje.

więcej »
Opóźnienia w płatnościach zmorą wszystkich przedsiębiorców

Nieterminowe regulowanie opłat za sprzedane wyroby czy wykonane usługi dotyka 6/10 przedstawicieli sektora MŚP – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Z problemem niezapłaconej na czas faktury przynajmniej raz w miesiącu styka się ponad połowa (52,6%) ankietowanych firm. 

więcej »
Giełdowy Indeks Produkcji oberwał rykoszetem?

Już po raz czwarty w tym roku spadła wycena rynkowa polskich spółek produkcyjnych. W maju Giełdowy Indeks Produkcji spadł o 2,09% do poziomu 1005,93, zbliżając się do wyceny z początku 2016 r.

więcej »
Wzrost PKB wysoki, ale są dwa problemy

Opublikowany dzisiaj komunikat Głównego Urzędu Statystycznego nt. wstępnego szacunku PKB w I kw. 2018 r. może napawać optymizmem, jednak trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie.

więcej »
Faktoring coraz popularniejszy

Popularność faktoringu rośnie. Prawie 90% prowadzących firmę z sektora MŚP zna to pojęcie – wynika z 15. edycji badania Bibby MSP Index przeprowadzanego przez Bibby Financial Services. Co dziesiąty ankietowanych deklaruje, że korzysta z tego narzędzia finansowania biznesu. 

więcej »
Wzrastają przychody w sektorze obronnym

Przychody w branży obronnej wzrosną w tym roku o 3,6 proc. Polska jest jednym z 25 krajów, które wydają najwięcej na obronność i wojsko. W 2018 roku przychody przemysłu lotniczo-obronnego powinny wzrosnąć o około 4,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Na ten wynik składa się zarówno dobra kondycja sektora obronnego, jak i producentów samolotów pasażerskich.

więcej »
Blockchain zmieni finanse

Nowe technologie wkraczają w świat finansów. Prawdą jest, że zbyt wcześnie jeszcze, by rozstrzygać, które pomysły zwyciężą, ale obecnie w fazie wzrastającej popularności jest blockchain oraz API Economy. Zdaniem ekspertów trendy należy śledzić, ale nie wolno ich adaptować na ślepo.

więcej »
Robotyzacja spowoduje wzrost płac

W Polsce najwięcej robotów pracuje w przemyśle motoryzacyjnym, metalowym i chemicznym. Takie urządzenie, w zależności od umiejętności, może kosztować nawet milion złotych, ale inwestycja zwraca się szybko – po roku lub góra dwóch. Robotyzacja jest też sposobem na niedobór pracowników, który hamuje rozwój przedsiębiorstw.

więcej »
Bankowość internetowa coraz powszechniejsza

Coraz chętniej korzystamy z bankowości internetowej. Rzadziej natomiast korzystamy z bankomatów, których liczba maleje. Jak wynika z Raportu Net@nk Związku Banków Polskich w 2017 roku dokonaliśmy 1,8 mld przelewów na łączna kwotę 4,7 bln zł. O około 80 % wzrosła liczba transferów natychmiastowych.

więcej »
Nawet 2,5 mln euro na grant dla małych i średnich przedsiębiorstw

Na grant w wysokości nawet do 2,5 mln euro mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach programu SME Instrument. O wsparcie mogą walczyć innowacyjne przedsiębiorstwa planujące nie tylko rozwój produktu, lecz także jego promocję oraz rozpoczęcie procesu komercjalizacji.

więcej »
Wchodzi w życie nowy pakiet ułatwień dla przedsiębiorców

Od dziś przedsiębiorcy mają swoją Konstytucję. Część z wprowadzonych zmian ma za zadanie zachęcać do zakładania działalności gospodarczej. To m.in. instytucja działalności nierejestrowej dla osób, które będą osiągać niewielkie przychody. Konstytucja Biznesu to kolejne zmiany w prawie dla przedsiębiorców, które weszły lub wejdą w życie w tym roku.

więcej »
PKN Orlen z dobrymi wynikami za I kwartał

PKN Orlen zakończył I kwartał br. z wynikiem EBITDA na poziomie 1,9 mld zł. Rezultat został osiągnięty w efekcie wzrostu przerobu ropy o 8%, wzrostu wolumenów sprzedaży o 4% oraz wyższych marż paliwowych i pozapaliwowych w detalu. Ważnym  wydarzeniem w pierwszym kwartale br. było podpisanie listu intencyjnego w sprawie przejęcia Grupy Lotos oraz deklaracji o współpracy z rządem Litwy w kontekście rozwoju spółki Orlen Lietuva.

więcej »