Finanse

Globalne przychody branży obronnej i lotniczej w 2017 r. wyniosły 685,6 mld dolarów

W 2017 r. globalne przychody przemysłu lotniczego i obronnego (A&D) wzrosły o 2,7 proc. w ujęciu rocznym, czyli o 18,3 mld dolarów. Sektor wzrost ten zawdzięcza przede wszystkim rozwojowi lotnictwa cywilnego i zwiększeniu wydatków na obronność w Europie. Jak wynika z corocznego raportu „Global aerospace and defense industry financial performance study”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, producenci oryginalnego sprzętu (Original Equipment Manufacturer) i elektroniki zwiększyli swoje przychody w 2017 r. odpowiednio o 5,6 i 4,7 mld dolarów. Największy wzrost przychodów w sektorze A&D – o 42,3 proc. – odnotowała turecka firma Aselsan A.S.

więcej »
Przedsiębiorcy złożą się na "daninę solidarnościową"

„Danina solidarnościowa” nie będzie zasilana wyłącznie z kieszeni grupy kilkudziesięciu tysięcy najbogatszych Polaków. Pieniądze pójdą z Funduszu Pracy, na który składają się wszyscy przedsiębiorcy. Według opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy na nowy fundusz pomocy osobom niepełnosprawnym zostanie odprowadzone 0,15% podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy.

więcej »
​Rekordowe wyniki PKN Orlen

PKN Orlen w II kwartale 2018 r. osiągnął najwyższy w historii wynik segmentu detalicznego w wysokości 677 mln zł, co oznacza wzrost o 18% (r/r). Łącznie wszystkie segmenty działalności wypracowały zysk operacyjny EBITDA wg LIFO na poziomie 2,1 mld zł.

więcej »
Jak przedsiębiorcy dbają o płynność finansową?

Obecnie, gdy znaczna część należności spływa po terminie, przedsiębiorstwa nieustannie zagrożone są utratą płynności finansowej. Problem z otrzymywaniem zapłaty za sprzedane wyroby czy wykonane usługi na czas dotyczy ponad 63% firm. Jest to niewiele mniejszy odsetek niż jesienią poprzedniego roku (spadek o 3,2 pkt. proc.). Prawie 77% przedstawicieli polskiego sektora MŚP podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach i pojawianiu się zatorów.

więcej »
Dobra koniunktura w przemyśle przekłada się na dynamikę rynku maszyn i urządzeń

Polska gospodarka mocno wystartowała w pierwszym kwartale. Z danych GUS wynika, że inwestycje wzrosły o 8,1%, konsumpcja prywatna o 4,8%, popyt krajowy zaś o 6,8%,. Prognozy na kolejny okres delikatnie studzą optymizm przedsiębiorców, ale o zadyszce nie może być mowy. Popyt rośnie, produkcja również, a to napędza inwestycje.

więcej »
Opóźnienia w płatnościach zmorą wszystkich przedsiębiorców

Nieterminowe regulowanie opłat za sprzedane wyroby czy wykonane usługi dotyka 6/10 przedstawicieli sektora MŚP – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Z problemem niezapłaconej na czas faktury przynajmniej raz w miesiącu styka się ponad połowa (52,6%) ankietowanych firm. 

więcej »
Giełdowy Indeks Produkcji oberwał rykoszetem?

Już po raz czwarty w tym roku spadła wycena rynkowa polskich spółek produkcyjnych. W maju Giełdowy Indeks Produkcji spadł o 2,09% do poziomu 1005,93, zbliżając się do wyceny z początku 2016 r.

więcej »
Wzrost PKB wysoki, ale są dwa problemy

Opublikowany dzisiaj komunikat Głównego Urzędu Statystycznego nt. wstępnego szacunku PKB w I kw. 2018 r. może napawać optymizmem, jednak trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie.

więcej »
Faktoring coraz popularniejszy

Popularność faktoringu rośnie. Prawie 90% prowadzących firmę z sektora MŚP zna to pojęcie – wynika z 15. edycji badania Bibby MSP Index przeprowadzanego przez Bibby Financial Services. Co dziesiąty ankietowanych deklaruje, że korzysta z tego narzędzia finansowania biznesu. 

więcej »
Wzrastają przychody w sektorze obronnym

Przychody w branży obronnej wzrosną w tym roku o 3,6 proc. Polska jest jednym z 25 krajów, które wydają najwięcej na obronność i wojsko. W 2018 roku przychody przemysłu lotniczo-obronnego powinny wzrosnąć o około 4,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Na ten wynik składa się zarówno dobra kondycja sektora obronnego, jak i producentów samolotów pasażerskich.

więcej »
Blockchain zmieni finanse

Nowe technologie wkraczają w świat finansów. Prawdą jest, że zbyt wcześnie jeszcze, by rozstrzygać, które pomysły zwyciężą, ale obecnie w fazie wzrastającej popularności jest blockchain oraz API Economy. Zdaniem ekspertów trendy należy śledzić, ale nie wolno ich adaptować na ślepo.

więcej »
Robotyzacja spowoduje wzrost płac

W Polsce najwięcej robotów pracuje w przemyśle motoryzacyjnym, metalowym i chemicznym. Takie urządzenie, w zależności od umiejętności, może kosztować nawet milion złotych, ale inwestycja zwraca się szybko – po roku lub góra dwóch. Robotyzacja jest też sposobem na niedobór pracowników, który hamuje rozwój przedsiębiorstw.

więcej »