Finanse

Członkowie BBC za wejściem Polski do strefy euro

Polscy przedsiębiorcy niemal jednogłośnie opowiadają się za przystąpieniem Polski do strefy euro. Przekonuje ich do tego rozwój jaki nastąpił w krajach, które tę walutę już przyjęły. Nie ma przy tym zagrożenia utraty niepodległości, a stabilna waluta przyczynić się powinna do szybszego wzrostu gospodarczego.

więcej »
W Banku Zachodnim za ubezpieczenie zapłacimy smartfonem

Smartfony i tablety wypierają powoli karty kredytowe. Za pośrednictwem tych urządzeń często płacimy za codzienne zakupy, bilety do kina, ubezpieczenia itp. Dlatego też wiele firm chętnie wprowadza produkty, za które można płacić właśnie smartfonem. Do tego grona należy też Bank Zachodni WBK, który chce w ten sposób wejść w branżę ubezpieczeń.

więcej »
Innowacje w firmach zmniejszają koszty i przyciągają klientów

Klienci oczekują wygodnej obsługi i prostych, szybkich usług. Dlatego w przedsiębiorstwach potrzebne są innowacje. Firmy bardziej otwarte na nowości są bardziej konkurencyjne. Ciekawe jest też to, że skuteczne rozwiązania nie muszą być ani drogie, ani skomplikowane technologicznie.

więcej »
Zbyt małe inwestycje w branży transportowej

Polskie firmy inwestują zdecydowanie mniej w systemy telemetryczne niż te w Niemczech czy we Francji. W większości rodzimych przedsiębiorstw nadal króluje segregator i arkusz kalkulacyjny. Tylko co ósma firma w branży transportowej używa nowocześniejszych rozwiązań, które pozwalają zwiększyć efektywność wykorzystania pojazdów i obniżyć koszty.

więcej »
PARP rozda pieniądze MŚP

Nawet 340 tys zł mogą otrzymać małe i średnie przedsiębiorstwa od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pieniądze można otrzymać w ramach konkursu "Bony na innowacje" a wydać je można na zakup pomocy naukowych przy opracowywaniu innowacyjnych produktów.

więcej »
Operatorzy zainwestują miliardy. To jednak może być za mało.

Łącznie 3,7 mld złotych kosztować będzie podłączenie do sieci szerokopasmowego Internetu 1,3 mln gospodarstw domowych i 10 tys szkół. Według Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa już za dwa lata dostęp do Sieci o prędkości minimum 30 MB/s powinien mieć każdy. Takie są wymogi Unii Europejskiej.

więcej »
Spada bezrobocie, rosną ceny

W zeszłym roku wzrosły wreszcie wynagrodzenia. Najwyższe podwyżki otrzymali pracownicy fizyczni, najmniejsze - zarządy i władze firm. Niestety, jednocześnie ze wzrostem wynagrodzeń wyraźnie wzrastały ceny.

więcej »
Droższy gaz, ale niższe rachunki dla odbiorców indywidualnych

Gaz drożeje, ale rachunki będą niższe – informuje PGNiG. Dzieję się tak, ponieważ faktury za odbiór gazu są skomplikowane i choć wzrasta cena paliwa, to jednocześnie spada opłata dystrybucyjna. W efekcie będziemy płacić nieco mniej.

więcej »
Oprogramowanie napędem innowacji

Trudno wyobrazić sobie koncepcję Przemysłu 4.0 bez oprogramowania, które już dziś zwiększa wartość dodaną generowaną przez maszyny. Najnowocześniejsze oprogramowanie wpływa na konkurencyjność przedsiębiorstwa oraz czas wprowadzania nowych produktów na rynek. W fabryce przyszłości będzie odgrywać jeszcze ważniejszą rolę ― modułowe, mobilne i połączone komponenty zyskają dzięki niemu niezbędną inteligencję. 

więcej »
KGHM Polska Miedź. Wzrost skorygowanej EBITDA o ponad 1 mld zł

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź w 2017 roku przekroczyła 20 mld zł przychodów osiągając wzrost skorygowanej EBITDA o ponad 1 mld zł i zysk netto w wysokości 1,5 mld zł.

więcej »
Wzrasta zysk PGNiG

Zysk netto Grupy Kapitałowej PGNiG w 2017 roku zwiększył się o 24 proc. Wynik EBITDA jest o 10 proc. lepszy niż rok wcześniej. EBIT wzrósł o 16 proc. do 3,91 mld zł. Przychody Grupy wzrosły rok do roku o 8 proc. do poziomu 35,86 mld zł.

więcej »
68 mld zł na inwestycje dzięki leasingowi

W ubiegłym roku polskie firmy sfinansowały za pośrednictwem leasingu inwestycje na kwotę blisko 68 mld zł, czyli o niemal 16% więcej niż w 2016 r. Dla 60% małych i średnich przedsiębiorstw to właśnie leasing jest ważnym źródłem finansowania inwestycji. Najczęściej w ten sposób nabywane są pojazdy, ale dynamicznie rośnie także segment leasingu maszyn i urządzeń, w tym IT.

więcej »