Gospodarka

Produkcja przemysłowa przyspieszyła – pracownicy poszukiwani w Małopolsce

Pomimo spadków na GPW podukcja przemysłowa w Małopolsce przyspieszyła. Szczególny wzrost widoczny jest w branży motoryzacyjnej i spożywczej. W efekcie firmy poszukują pracowników, których mogą zatrudnić od ręki.

więcej »
GIP60 mocno w dół. Winne spadki na GPW

W marcu Giełdowy Indeks Produkcji spadł z 1068,35 do 1026,79 pkt, wydłużając trwającą od trzech miesięcy serię spadków na akcjach polskich spółek produkcyjnych. W porównaniu z sytuacją panującą na warszawskim parkiecie spadek wartości GIP60 o 3,89% nie jest szczególnie wysoki. Indeks WIG stracił w marcu 5,4%, a WIG20 zredukował swoją wartość nawet o 6,5%.

więcej »
Operatorzy telekomunikacyjni zarobią na cyfryzacji MŚP

Kuleje cyfryzacja polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Tylko 9% z nich oferuje cyfrowe usługi. Aż 60% nie używa mediów społecznościowych. Tylko co czwarta korzysta z e-commerce. Tymczasem przewiduje się, że 2020 r. co czwarte euro będzie wydawane online.

więcej »
Co wpływa na przemysł chemiczny

Aż 17% polskiej produkcji przemysłowej przypada w Polsce na branżę chemiczną. Ponadto ta gałąź gospodarki rozwija się bardzo szybko. W latach 2014 i 2015 wzrost w tej dziedzinie był u nas szybszy niż w USA, Francji czy Niemczech.

więcej »
Wzrasta liczba cudzoziemców pracujących w polskich firmach

Polskie firmy coraz częściej zatrudniają cudzoziemców. Główny powód takich decyzji to brak kwalifikowanej kadry wśród rodzimych pracowników. W 2017 roku wydano 6,5 razy więcej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców niż w 2010 roku.

więcej »
Polskie firmy potentatem w produkcji stolarki budowlanej

Stale wzrasta eksport stolarki okiennej wytwarzanej w Polsce. Łączna produkcja stolarki budowlanej wzrosła w ubiegłym roku do 23,4 ml sztuk. Jest to możliwe dzięki eksportowi, bo rodzimy rynek nie potrzebuje aż tak wielkiej produkcji stolarki. Eksportowym gigantem jest grupa Velux, która za granicę wysyła co czwarte okno. Główni odbiorcy to Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

więcej »
Niespłacone długi spowalniają polską gospodarkę

Niezapłacone długi, również przez osoby fizyczne, stanowią potężny problem dla gospodarki i zwalniają wzrost gospodarczy. Tymczasem okazuje się, że problem z terminową spłatą zobowiązań ma aż 2,5 mln Polaków. Są to nie tylko niezapłacone raty od kredytów i pożyczek, ale również zaległości wobec operatorów telekomunikacyjnych czy opłat za media.

więcej »
Polska - raj dla pracowników ze Wschodu

Polska jest atrakcyjnym krajem dla przybyszów ze Wschodu. Pracuje już u nas ponad milion Ukraińców, a liczba ta będzie stale wzrastać. W niektórych miastach szacuje się, że imigranci stanowią nawet 10 proc. mieszkańców. Takie dane podaje Wrocław.

więcej »
Rozwój IoT i AI wspomoże gospodarkę, ale potrzebna pomoc państwa

Rozwój nowych technologii będzie miał bardzo duże znaczenie dla naszej gospodarki, ale potrzebna jest do tego pomoc państwa - twierdzą autorzy raportu przygotowanego przez Instytut Sobieskiego. To właśnie rząd i podległe jemu spółki powinny kreować popyt na rozwiązania Internetu Rzeczy czy sztucznej inteligencji.

więcej »
Brak fachowców utrudnia inwestycje w strefach ekonomicznych

W Polsce jest 14 specjalnych stref ekonomicznych. Z jeden strony przyspieszają one rozwój gospodarczy regionu na którym się znajdują. Z drugiej – przynoszą wymierną korzyść inwestorom. Jednak jednym z większych problemów potencjalnych użytkowników stref ekonomicznych jest zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanej kadry.

więcej »
W Polsce wzrośnie zatrudnienie

Optymistyczne są prognozy dla pracowników w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że łatwiej będzie  znaleźć pracę. Tylko do końca pierwszego półrocza aż 18% przedsiębiorstw planuje zwiększenie zatrudnienia.

więcej »
Państwa coraz mocniej ingerują w gospodarkę

W Polsce ingerencja państwa widoczna jest najbardziej na rynku finansowym, energetycznym i farmaceutycznym. Z kolei branże regulowane w najmniejszym stopniu to handel i motoryzacja – wynika ze wspólnego raportu DNB Bank Polska i firmy doradczej PwC „Kierunki 2018. Ingerencja państwa w wybranych sektorach gospodarki – skala i warunki sukcesu”.

więcej »