Gospodarka

W dobie koronawirusa firmy powinny stawiać na nowoczesne technologie

Kryzys, jaki wywołuje rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa, dotknie zdecydowaną większość branż i wyjście z niego będzie sporym wyzwaniem dla firm i całej gospodarki. W obliczu spodziewanego spowolnienia wywołanego pandemią szansą na powrót na ścieżkę wzrostu mogą być nowoczesne technologie. Taki plan mają na przykład Chiny.

więcej »
Brexit – czy polskie firmy mają się czego bać?

Od 1 lutego br. Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. W tej sytuacji na nowo trzeba określić wzajemne relacje gospodarcze, na co Londyn i Bruksela mają czas do końca 2020 r. Ponieważ do uzgodnienia pozostają sprawy trudne (m.in. cła w handlu towarami i warunki świadczenia usług), nie można wykluczyć, że Brytyjczycy i UE nie zdołają się porozumieć w zakładanym terminie.

więcej »
Koronawirus uderza w producentów elektroniki. Część firm z sektora MŚP zyskuje

Pandemia koronawirusa wpływa na działalność i kondycję finansową polskich firm. Nie wszystkie mają jednak problemy. Około 15% przedsiębiorstw z sektora MŚP deklaruje, że ich sprzedaż i produkcja w ostatnim czasie wzrosły – wynika z badania na zlecenie KRD. Mimo kłopotów bigtechów takich jak Apple czy Samsung i przestojów w produkcji elektroniki problemy omijają jak na razie producentów i dystrybutorów akcesoriów cyfrowych. Część z nich notuje wręcz wzrosty, ponieważ klienci w obawie przed brakiem towaru i niemożliwością realizacji dostaw wypełniają swoje magazyny po brzegi.

więcej »
Koronawirus. Koszty kryzysu dla polskiej gospodarki sięgną kilkudziesięciu miliardów złotych

– Patrząc na inne kraje, nastawiałbym się raczej na dwa miesiące niż dwa tygodnie ograniczeń, i to przyjmując pozytywny scenariusz, w którym wirus zostanie wreszcie opanowany dzięki izolacji kraju – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. To będzie mieć bardzo poważne skutki dla firm. Tym bardziej że szczyt zachorowań wciąż jest przed nami. Kryzys, który dotknął już m.in. transport, hotelarzy i restauratorów, prędzej czy później uderzy też w firmy produkcyjne.

więcej »
Koronawirus. 212 mld zł na wsparcie polskich przedsiębiorców

Rząd przygotował tzw. tarczę antykryzysową, czyli pakiet rozwiązań, mających wspomóc tych przedsiębiorców, którym z powodu pandemii koronawirusa znacząco spadną przychody. Propozycje, które mają zapobiec wyhamowaniu gospodarki, tylko w części zostały dobrze przyjęte przez przedsiębiorców. Nie wszystkie bowiem wcześniejsze postulaty znalazły się w ogłoszonym wczoraj planie wsparcia firm.

więcej »
Polskie MŚP dostrzegają już negatywne skutki epidemii

39% polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw dostrzega negatywne skutki epidemii. Aż 70% jednak deklaruje, że w czarnym scenariuszu będzie w stanie poradzić sobie na rynku.

więcej »
Czy koronawirus wpłynie na wypłacalność przedsiębiorców?

Nie ulega wątpliwości, że epidemia COVID-19 odbije się na polskiej i światowej gospodarce. Skala tego wpływu w dużej mierze będzie zależeć od tego, jak długo będziemy się mierzyć z koronawirusem. W ostateczności spowolnienie gospodarcze może zagrozić wypłacalności wielu przedsiębiorcom. Oznacza to, że wiele przedsiębiorstw może być zmuszonych złożyć wniosek o upadłość w ciągu 30 dni od utraty wypłacalności.

więcej »
Czy analizowanie danych jest odpowiedzią na wyzwania Przemysłu 4.0?

Lepsza organizacja pracy, wzrastająca wydajność osób pracujących oraz większe zyski - należą do głównych efektów wprowadzenia w spółkach optymalizacji danych w procesach produkcyjnych. Jest to najważniejszy czynnik, który pomimo spowolnienia gospodarczego w Europie, napędza polską gospodarkę.

więcej »
ABB i Microsoft pomagają produkować żywność w sposób zrównoważony

Wzrost konsumpcji żywności jest szybszy niż wzrost ludności na świecie. Na szczęście rośnie też liczba producentów, którzy aby zaspokoić coraz większy popyt, szukają nowych sposobów produkcji z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.

więcej »
NIK: System wspierający efektywność energetyczną jest spójny, ale brakuje środków na jego kontrolę

Usprawnianie procesów produkcyjnych, modernizacja urządzeń i budynków czy wprowadzanie nowych technologii to przykłady działań, mających na celu poprawę efektywności energetycznej polskiej gospodarki. Ich efektem ma być ograniczanie emisji zanieczyszczeń i zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Kontrolerzy NIK przyjrzeli się, jak funkcjonują mechanizmy wspierające działania przedsiębiorców na rzecz efektywności energetycznej.

więcej »
W 2019 roku polski eksport przekroczył bilion złotych

Dane GUS informują, że rok 2019 zakończył się dla Polski nadwyżką w handlu zagranicznym w wysokości 7,9 mld zł. To znaczące odbicie w stosunku do 2018 r., kiedy saldo wynosiło -19,5 mld zł. Eksperci instytucji płatniczej Akcenta stwierdzają w osiągnieciu nadwyżki dużą zasługę miał niezwykle mocny eksport.

więcej »
Kolejna proekologiczna inwestycja Taurona

Dostosowanie bloku 460 MWe w Elektrowni Łagisza do wytwarzania ciepła grzewczego dla Zagłębia Dąbrowskiego to kolejna proekologiczna inwestycja TAURONA. Blok w Łagiszy oprócz wytwarzania energii elektrycznej, ogrzeje około 20 tysięcy mieszkań. Koszt inwestycji to ponad 120 mln zł.

więcej »
Eksport poza rynki unijne to wciąż duża, ale niewykorzystana szansa

Większość polskich eksporterów za główne bariery wejścia na rynki krajów pozawspólnotowych uważa takie czynniki jak znacząca odległość i związane z nią wysokie koszty transportu, większe ryzyko biznesowe czy obciążenia celne. Na te kwestie nie mają wpływu ani firmy, ani władze państwa. Jednak zdaniem ekspertów wsparcie administracji mogłoby znacząco pomóc w nawiązywaniu relacji handlowych z partnerami z innych kontynentów.

więcej »
Koszty gospodarki odpadami będą rosły

Czynnikiem napędzającym podwyżki kosztów odpadów są rosnące ceny energii czy paliw, które przekładają się na koszty transportu. System gospodarki odpadami wymaga reformy, która powinna zacząć się już na etapie edukacji konsumentów. 

więcej »
Polska będzie liderem pod względem tempa wzrostu gospodarczego

Polska gospodarka jest na tyle konkurencyjna, że poradzi sobie ze światowym spowolnieniem i będzie się rozwijać w tempie o 2 pkt % szybciej niż Niemcy czy Francja. Proces doganiania państw zachodnich będzie kontynuowany jednak potrzeba wskoczyć na wyższy poziom rozwoju cywilizacyjnego.

więcej »
Naftoport przeładował rekordową ilość ropy i paliw

Ponad 15 mln ton przeładowanej ropy i paliw – to wynik Naftoportu, spółki z Grupy PERN, jaki  osiągnęła ona od początku stycznia do połowy listopada 2019 r. Oznacza to, że już teraz firma przebiła dwunastomiesięczny rekord z roku 2018. 

więcej »
Optymizm konsumentów wzrasta. Barometr Consumer Finance już na poziomie 71,6 pkt

W IV kwartale 2019 r. wartość Barometru Rynku Consumer Finance, określana na podstawie badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, kolejny raz znacznie wzrosła. Obecnie wynosi 71,6 pkt wobec 63,6 pkt zanotowanych w poprzednim kwartale. 

więcej »