Gospodarka

Rosną globalne wydatki na cyfrową transformację

Firma badawcza IDC przedstawiła globalną prognozę wydatków na cyfrową transformację. W 2018 r. mają one przekroczyć kwotę 1,1 biliona dolarów. Dla porównania, na technologie i usługi w obszarze cyfryzacji w roku minionym firmy wydały 958 mld dolarów, co daje wzrost na poziomie 16,9%.

więcej »
Polska musi zwiększyć inwestycje w innowacje

Udział inwestycji w PKB wynosi 17–18%, co przekłada się na niską pozycję naszego kraju w rankingach innowacyjności i konkurencyjności na świecie. Tymczasem właśnie inwestycje w nowe technologie, robotyzacja, innowacje oraz badania i rozwój to przepis na długofalowy i jakościowy wzrost gospodarczy. 

więcej »
Gaz pomoże zwalczać smog

Z jednej strony polityka państwa mówi o rozwoju górnictwa. Z drugiej strony okazuje się, że węgiel będzie mieć coraz mniejsze znaczenie. W walce o czyste powietrze ma bowiem pomóc gaz, który będzie mieć coraz większe znaczenie przy wytwarzaniu prądu i ciepła. Trzeba jedynie rozbudować sieci gazowe, bo dziś duża część mieszkańców nie ma dostępu do tego źródła energii – twierdzą eksperci z EWE Polska.

więcej »
MŚP utrzymują budżet, ale są mało innowacyjne

Wbrew powszechnej opinii polscy przedsiębiorcy są dobrymi pracodawcami i zatrudnieni ich cenią. Mają oni 50-procentowy udział we wzroście gospodarczym i inwestują trzy razy więcej niż międzynarodowe korporacje. Do ich słabych stron zaliczyć można wciąż niską innowacyjność i brak wizji ekspansji zagranicznej.

więcej »
Wzrost liczby zgłoszeń patentów przez polskie firmy

Tempo wzrostu liczby zgłoszeń patentowych z Polski złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym jest jednym z najszybszych w Europie. W 2017 r. 19 proc. startupów w kraju opatentowało swoje rozwiązania.

więcej »
Spada optymizm polskich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy widzą nadchodzące czarne chmury dla gospodarki. Z rezerwą pochodzą do oceny koniunktury na najbliższe pół roku. 30% z nich deklaruje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy klimat ekonomiczny nie sprzyjał prowadzeniu działalności a aż 13% z nich ocenia, że warunki były zdecydowanie niekorzystne. Tak wynika z cyklicznego badania Bibby MSP Index.

więcej »
Ataki hakerskie przynoszą firmom coraz większe straty

Ataki hakerskie stają się coraz bardziej wyrafinowane i kosztowne. Mogą nawet doprowadzić do upadku firmy. Ponad połowa cyberataków przyniosła straty finansowe na ponad pół miliona dolarów. Obejmuje to koszty związane z utratą dochodów, klientów i koszty operacyjne.

więcej »
Produkcja przemysłowa przyspieszyła – pracownicy poszukiwani w Małopolsce

Pomimo spadków na GPW podukcja przemysłowa w Małopolsce przyspieszyła. Szczególny wzrost widoczny jest w branży motoryzacyjnej i spożywczej. W efekcie firmy poszukują pracowników, których mogą zatrudnić od ręki.

więcej »
GIP60 mocno w dół. Winne spadki na GPW

W marcu Giełdowy Indeks Produkcji spadł z 1068,35 do 1026,79 pkt, wydłużając trwającą od trzech miesięcy serię spadków na akcjach polskich spółek produkcyjnych. W porównaniu z sytuacją panującą na warszawskim parkiecie spadek wartości GIP60 o 3,89% nie jest szczególnie wysoki. Indeks WIG stracił w marcu 5,4%, a WIG20 zredukował swoją wartość nawet o 6,5%.

więcej »
Operatorzy telekomunikacyjni zarobią na cyfryzacji MŚP

Kuleje cyfryzacja polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Tylko 9% z nich oferuje cyfrowe usługi. Aż 60% nie używa mediów społecznościowych. Tylko co czwarta korzysta z e-commerce. Tymczasem przewiduje się, że 2020 r. co czwarte euro będzie wydawane online.

więcej »
Co wpływa na przemysł chemiczny

Aż 17% polskiej produkcji przemysłowej przypada w Polsce na branżę chemiczną. Ponadto ta gałąź gospodarki rozwija się bardzo szybko. W latach 2014 i 2015 wzrost w tej dziedzinie był u nas szybszy niż w USA, Francji czy Niemczech.

więcej »
Wzrasta liczba cudzoziemców pracujących w polskich firmach

Polskie firmy coraz częściej zatrudniają cudzoziemców. Główny powód takich decyzji to brak kwalifikowanej kadry wśród rodzimych pracowników. W 2017 roku wydano 6,5 razy więcej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców niż w 2010 roku.

więcej »