Gospodarka

PKB Polski za 2018 r. wyższy od oczekiwań!

Mimo światowego spowolnienia, które dotknęło m.in. naszego największego partnera handlowego, czyli Niemcy, polska gospodarka nic sobie z tego nie robi i notuje kolejny dobry rok. Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto Polski w 2018 r. był realnie wyższy o 5,1% w porównaniu z 2017 r.

więcej »
Automotive branżowym liderem eksportu

O ponad 7% wzrósł polski eksport w ciągu jedenastu miesięcy 2018 r. – tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według ekspertów, w najbliższym czasie możliwy jest dalszy wzrost, choć może go utrudnić m.in. Brexit, schłodzenie gospodarki Niemiec oraz wojny handlowe pomiędzy USA i Chinami.

więcej »
Niewielki udział małych i średnich firm we wzroście PKB

W III kwartale 2018 r. popyt inwestycyjny sięgnął poziomu najwyższego od trzech i pół roku, a tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe sięgnęło niemal 10%. To dane, które cieszą polityków, a Polsce pozwalają błyszczeć na tle gospodarek innych krajów Europy. Ekonomiści wskazują jednak, że bez działań zachęcających do inwestycji najmniejszych przedsiębiorców dobra passa może się wkrótce skończyć.

więcej »
Słabe dane z niemieckiej gospodarki już odbijają się na polskiej

O wiele głębszy od spodziewanego spadek niemieckiej produkcji przemysłowej w listopadzie, poprzedzony oczekiwanymi wprawdzie, ale wyraźnie niższymi wskazaniami PKB za III kwartał, znamionują spowolnienie niemieckiej gospodarki. Polskie przedsiębiorstwa są od niej w dużym stopniu uzależnione, bowiem zachodni sąsiad odpowiada za 28% odbioru polskiego eksportu.

więcej »
Zażegnanie wojny handlowej najważniejsze dla światowych gospodarek

Po ostatnich rozmowach Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem świat nabrał nadziei na zakończenie walki na cła między Waszyngtonem a Pekinem, pod znakiem której stał ubiegły rok. Tymczasem kolejne organizacje zdążyły obniżyć prognozy wzrostu gospodarczego dla większości krajów, a informacje z polskiego przemysłu zaczynają niepokoić ekonomistów. 

więcej »
W tych branżach i regionach Polski firmy zwiększą zatrudnienie

Produkcja przemysłowa, transport i logistyka oraz budownictwo to branże, w których firmy planują najbardziej zwiększyć zatrudnienie w pierwszym kwartale 2019 r. Najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać pracodawcy w południowej, południowo-zachodniej i wschodniej Polsce.

więcej »
Perspektywy polskiej gospodarki na 2019 rok

Po fatalnym 2016 r. i dobrym – zarówno pod względem notowań indeksów giełdowych, jak i wzrostu PKB – 2017 polska gospodarka ma za sobą kolejny dobry rok, giełda zaś nie najlepszy. Zdaniem Wiesława Rozłuckiego, pierwszego prezesa i współtwórcy polskiej Giełdy Papierów Wartościowych, tendencje te mogą się pogłębiać w 2019 r. Inwestorzy z obawą patrzą na sytuację w USA.

więcej »
Polska gospodarka może zyskać 20 mld zł dzięki zmniejszeniu zużycia surowców i energii

Oddziaływanie ludzi na środowisko jest coraz większe. Liczba ludności przez ostatnie pół wieku wzrosła dwukrotnie: z 3,7 mld do 7,6 mld. Powoduje to, że zużycie surowców naturalnych wzrasta niewspółmiernie do możliwości regeneracyjnych Ziemi. Zwiększeniu ulega również ilość odpadów, które są nieprawidłowo zagospodarowane, co oznacza duże straty dla środowiska naturalnego. Odpowiedzią na te wyzwania jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ).

więcej »
Nie tylko meble i jabłka. Co stanowi motor napędowy polskiego handlu zagranicznego?

Jakie towary z Polski cieszą się największą popularnością za granicą? Bierzemy pod lupę polski import i eksport, szukamy towarowych hitów oraz przyglądamy się firmom i przedsiębiorstwom, które odgrywają największą rolę w polskim handlu zagranicznym.

więcej »
Wzrost płac znów przyspiesza

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w październiku 4921,3 zł i było o 7,6% wyższe niż przed rokiem. To największa zwyżka od kwietnia i jedna z najwyższych od dziesięciu lat.

więcej »
Cyfryzacja nowym motorem polskiej gospodarki

Dotychczasowe motory wzrostu Polski, takie jak podaż taniej i wykwalifikowanej siły roboczej czy napływ środków z Unii Europejskiej, zaczynają słabnąć. Jest jednak szansa, że nową siłą napędową gospodarki stanie się cyfryzacja, która do 2025 r. może przynieść 275 mld zł dodatkowego PKB – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej McKinsey & Company. Eksperci podkreślają, że umożliwiłoby to zwiększenie globalnej konkurencyjności Polski. 

więcej »
Jednolity rynek cyfrowy może przynieść unijnej gospodarce nawet 415 mld euro

Wdrożenie jednolitego rynku cyfrowego w UE pomoże uzyskać dodatkowe 415 mld euro przepływu, a Polska może odgrywać istotną rolę w tym obszarze – podkreślają eksperci NASK. Nowe technologie i transformacja cyfrowa oznaczają więc ogromną szansę, ale wiążą się także z poważnymi zagrożeniami.

więcej »