Inne

Nowa sieć Li-Fi zastąpi Wi-Fi?

Technologia Li-Fi, wykorzystująca działanie światła widzialnego, pozwala przesyłać dane z prędkością ponad 200 gigabitów na sekundę, czyli niemal stokrotnie większą niż w przypadku Wi-Fi. Sygnał przekazywany jest za pomocą np. żarówek LED. Sieci Li-Fi są odporne na ataki hakerów i zakłócenia elektroenergetyczne. Nowa technologia może znaleźć zastosowanie między innymi w szpitalach, kopalniach i służbach specjalnych.

więcej »
Oto najciekawsze nowości igus 2017 roku

Przy okazji zeszłorocznych targów, na których firma igus prezentowała swoje nowości, poproszono zwiedzających o wskazanie najciekawszych nowych produktów. Oto pięć najlepszych nowości 2017 roku firmy igus.

więcej »
Polska firma w ścisłym finale Bridge to MassChallenge

W czwartek poznaliśmy 10 najlepszych startupów z Europy Środkowo-Wschodniej, które zostały zakwalifikowane do ścisłego finału Bridge to MassChallenge w Bostonie. Wśród finalistów znalazła się m.in. polska firma technologiczna Funtronic.

więcej »
Autonomiczne roboty mobilne zwiększą wydajność pracy

Dopracowana autonomia robotów, stworzona w oparciu o zaawansowane czujniki laserowe, zapewnia bezkolizyjne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Autonomiczne roboty mobilne mogą zwiększyć wydajność pracy w różnego rodzaju zakładach, między innymi w magazynach i firmach sprzątających. Roboty polskiej produkcji mają szansę znaleźć zastosowanie w przemyśle na całym świecie.

więcej »
Nowa tożsamość marki Lectra

Lectra, partner technologiczny przedsiębiorstw wykorzystujących tkaniny i skórę, prezentuje nową tożsamość marki, która wyraża orientację firmy na rozwiązania cyfrowe, tworzone z myślą o wspieranie firm z branży odzieżowej, motoryzacyjnej i meblowej w erze Przemysłu 4.0.

więcej »
Haas wprowadza najniższe w historii ceny na swoje obrabiarki

Firma Haas oferuje najniższe w historii ceny na europejskim rynku w odniesieniu do specjalnych konfiguracji swoich najlepiej sprzedających się obrabiarek. 

więcej »
Technologia 5G wkracza do Polski. Pierwsze testy jeszcze w tym roku

Zakończyły się prace nad stworzeniem standardów nowej technologii 5G. Oznacza to, że wkrótce będzie dostępna na rynku. Rozwiązanie przyniesie wiele zmian – pojawi się więcej punktów dostępowych i nowy zakres częstotliwości. Jego wdrożenie przełoży się także na dłuższy czas działania baterii w urządzeniach mobilnych.

więcej »
Polscy naukowcy odgrywają ważną rolę w rewolucji grafenowej

Grafen to wciąż nowy materiał, który znajduje zastosowanie w kolejnych branżach. Jest wytrzymały, doskonale przewodzący ciepło i elektryczność, a przy tym bardzo elastyczny. W rewolucji grafenowej poważną rolę odgrywają Polacy. Naszym naukowcom udało się opracować metodę wytwarzania grafenu płatkowego na skalę przemysłową.

więcej »
NFOŚiGW dofinansuje zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobycia kopalin

Od 15 stycznia do 30 listopada 2018 r. można ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Geologia i górnictwo. Część 2) Zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobycia kopalin. Do wykorzystania jest w sumie 250 mln zł w formie dotacji i pożyczki.

więcej »
Roboty nie zabiorą pracy księgowym, ale rewolucyjnie zmienią ich pracę

Technologia, w tym robotyzacja, pozwoli księgowym nie tylko odtwarzać zdarzenia z przeszłości, ale na podstawie posiadanych danych przewidywać wyzwania podatkowe i księgowe w przyszłości – takie wnioski płyną z badania firmy doradczej EY „Robot w służbie księgowości” przeprowadzonego na grupie blisko 150 przedstawicieli zarządów, dyrektorów finansowych i głównych księgowych.

więcej »
Startuje nabór do 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland

8 stycznia br. rozpoczął się nabór do 4. edycji jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych – MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest przyspieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami wiodących polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Do programu można aplikować do końca lutego za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org.

więcej »
Siemens zelektryfikuje metro w Indiach

Indyjska spółka transportu masowego Metro Link Express działająca w Gandhinagar oraz Ahmadabad (MEGA) zleciła spółce Siemens elektryfikację linii metra na długości 39,2 km w metropolii Ahmadabad w Indiach. Budowana linia metra będzie obsługiwała dwie trasy, na kierunkach wschód-zachód oraz północ-południe. 

więcej »