Inne

Polska ma szansę być drugim Izraelem pod względem innowacyjności

W Polsce jest wiele dobrych pomysłów, innowacji i ludzi, którzy potrafią je wdrażać. Polski rząd próbuje teraz przyciągnąć zagraniczny kapitał i idee z zewnątrz, tak aby stymulowały rynek – mówi Yigal Erlich, legenda izraelskiej innowacyjności, założyciel jednego z największych funduszy venture capital. 

więcej »
Polska firma pomaga sprzątać kosmiczne śmieci

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała do dalszego rozwoju mechanizm zaprojektowany przez firmę SENER Polska. Celem projektu jest usunięcie z orbity nieaktywnego satelity Envisat. To najcięższy cywilny satelita bezzałogowy, waży aż 8,2 tony i wraz z panelem słonecznym mierzy ponad 25 m długości.

więcej »
Granty z EIC szansą na rozwój polskich przedsiębiorstw

W celu wspierania przedsiębiorców, szczególnie z segmentu MŚP, i naukowców powstała Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council – EIC). Pula grantów, jakie EIC może pozyskać w ciągu najbliższych dwóch lat, to nawet 20 mld dolarów.

więcej »
Inteligentne klejenie pomaga w minaturyzacji

Kleje w aplikacjach przemysłowych stosowane są coraz częściej, między innymi w produkcji smartfonów. Aby można je było stosować w tak wymagającym technologicznie urządzeniu, potrzebne są inteligentne rozwiązania klejowe.

więcej »
Robot Sawyer w ofercie Elsty

Inteligentny robot współpracujący Sawyer, produkowany przez amerykańską Rethink Robotics, trafił do oferty firmy Elsta. Pozwala on na szybką automatyzację wielu procesów produkcyjnych.

więcej »
Przełom w obszarze obliczeń kwantowych

Wprowadzenie nowych funkcji symulacyjnych do komputerów kwantowych to decyzja rady naukowej Atos Quantum. Learning Machine stworzona przez firmę Quantum może teraz symulować prawdziwe kubity.

więcej »
W Skandynawii rośnie Centrum Kompetencji i Big Data

Findwise AB - skandynawski dostawca wyszukiwarek, usług analitycznych i Big Data został przejęty przez norweskiego integratora i dostawcę rozwiązań dla sektora finansowego EVRY. Przejecie ma wspierać klientów w zwiększeniu systemu decyzyjnego.

więcej »
Roboty już wkrótce zawitają pod strzechy

Rośnie rola kobotów w produkcji. Świadczą o tym między innymi wyniki finansowe firm zajmujących się projektowaniem i produkcją robotów współpracujących. Szacuje się, że do 2021 r. rynek kobotów osiągnie wartość 2 mld dol.

więcej »
Ambitne inwestycje Portu Gdańsk

Dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej rosną przeładunki w polskich portach. Morze Bałtyckie stało się najbardziej aktywnym akwenem w Europie. Koniunkturę chce wykorzystać Port Gdańsk, który ma zamiar zainwestować 600 mln zł pozyskanych z środków Unii Europejskiej.

więcej »
Kombinezon roboczy z plastykowych butelek i odpadów przemysłowych?

Fakty 2017”, tylko w poprzednim roku 26 mln ton tworzyw sztucznych trafiło do strumienia odpadów. 39% z nich zostało poddanych odzyskowi energetycznemu, a 30% – recyklingowi. I chociaż zauważalny jest wzrost świadomości ekologicznej i znacząca poprawa w tym zakresie, nadal aż 31% odpadów jest składowanych na wysypiskach. Tymczasem odzyskane surowce można wykorzystać np. do produkcji odzieży roboczej.

więcej »
Technologia zmienia branżę HR

Media społecznościowe i powszechny postęp technologiczny sprawiają, że zmieniają się modele biznesowe firm, a co za tym idzie – sposób pracy działów HR. Muszą one tak ustawić swoją pracę, by lepiej dopasować się do efektywniejszej komunikacji z nowymi i potencjalnymi pracownikami. Trendem, który ma wspierać działy HR w obszarze nowoczesnych technologii, jest SMAC.

więcej »
Problemy z eksportem polskiej żywności

Polska jest poważnym eksporterem żywności. Do krajów Unii Europejskiej trafia 80% produktów. Jednak około 30% eksportowanych produktów trafia do krajów, które stawiają sztuczne przeszkody. Najczęstsze bariery to kontrole sanitarne o podwyższonej częstotliwości, konieczność wieloletniego przechowywania dokumentów, żądanie dodatkowych certyfikatów itp. Z dyskryminacją pomoże walczyć raport opracowany w ramach programu Single Europe Varied Food.

więcej »