Inne

Zagraniczne start-upy będą pracować dla polskiej energetyki i gazownictwa

Inwestowanie w młode spółki technologiczne to dźwignia rozwojowa dla polskiej gospodarki na kolejną dekadę – podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Dlatego rząd chce przyciągnąć zagraniczne start-upy na polski rynek, m.in. takimi programami jak Poland Prize.

więcej »
Jakie branże skorzystają z komercyjnego wykorzystania dronów?

Budownictwo, rolnictwo, energetyka czy ubezpieczenia – to tylko niektóre z branż, w których wykorzystanie dronów może przynieść duże korzyści. Urządzenia te mogą się sprawdzić także przy zabezpieczaniu imprez masowych, dostarczaniu listów lub kontrolowaniu zanieczyszczeń powietrza.

więcej »
Czy będą przepisy regulujące sztuczną inteligencję?

Na rozwój sztucznej inteligencji Europa będzie przeznaczać 20 mld euro rocznie. Wszystko po to, by dogonić potentatów w tym obszarze, czyli Stany Zjednoczone i Chiny. Jak jednak pokazuje doświadczenie, prawo nie nadąża za technologią. Konieczne są zatem przepisy regulujące prace nad sztuczną inteligencją.

więcej »
Innowacyjny recykling

Tworzywa sztuczne są głównym surowcem nowoczesnej gospodarki. Ich popularność rosnąca od lat 50. XX wieku pozwoliła wielu branżom dokonać znacznego przeskoku technologicznego, a co za tym idzie globalna produkcja tworzyw wzrosła z 15 milionów ton metrycznych w 1964 r. do 311 milionów ton metrycznych w 2014 r. Jeśli biznes będzie rozwijał się tak, jak do tej pory liczba ta ma szansę podwoić się do ponad 600 milionów ton w przeciągu najbliższych 20 lat. A korzyści funkcjonalne mają swoją cenę - przede wszystkim środowiskową.

więcej »
Rośnie zagrożenie atakami dla okupu

Straty wyrządzane przez złośliwe oprogramowanie typu ransomware szacuje się na ponad 11,5 miliarda dolarów rocznie w skali całego świata. Atakami tego typu były np. Petya czy WannaCry, jedne z najbardziej dewastujących w historii. W Polsce ofiarami tego drugiego padło wg danych CERT Polska 12 558 urządzeń z 411 systemów autonomicznych (na podstawie unikalnych adresów IP zgromadzonych na platformie n6 w kontekście ataku). 

więcej »
Faulhaber z główną nagrodą w konkursie „Fabryka Roku”

W niemieckim konkursie „Fabryka Roku” firma Dr. Fritz Faulhaber otrzymała główną nagrodę w kategorii „Wyjątkowa produkcja małych partii” w roku 2018. Jury przekonały przede wszystkim ciągłe wysiłki w kierunku ulepszenia procesów, zaawansowana automatyzacja i synchronizacja w obrębie wszystkich zakładów produkcyjnych.

więcej »
Rittal uruchomił ekologiczną lakiernię w fabryce w Haiger

Od kilku tygodni w zakładach Rittal w Haiger działa nowa lakiernia. Jest bezgłośna i „czysta”. To tylko jeden z dowodów na to, że Rittal zwraca uwagę na ochronę środowiska i efektywność energetyczną, szczególnie w przypadku fabryk.

więcej »
Oszczędności wody w przemyśle nawet w dziesiątkach tysięcy złotych dziennie

Woda jest najpowszechniej używanym surowcem w przemyśle. Poza typowym zastosowaniem, jakim jest oczyszczanie produktów oraz utrzymywanie linii technologicznych w czystości, woda stanowi główny czynnik w procesach fermentacji czy ekstrakcji, a także jest surowcem bazowym dla wielu produktów końcowych.

więcej »
To jeszcze nie koniec polskiego grafenu

Jeszcze w tym roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) uruchomi nową linię produkcyjną grafenu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, cena tego niezwykłego materiału może zmniejszyć się znacznie. Ten, kto pierwszy znajdzie sposób na obniżenie kosztów produkcji, wyprze konkurencję z globalnego rynku. 

więcej »
Huawei zmodernizował światłowód o długości 11 500 km

Huawei Marine ogłosił zakończenie drugiej modernizacji Zachodnioafrykańskiego Systemu Kablowego. Projekt rozpoczął się w lutym 2018 roku i został z powodzeniem oddany do użytku komercyjnego w październiku. W ramach modernizacji oddano kabel o pojemności 32*100 G na najdłuższym pojedynczym, wzmocnionym kablu światłowodowym o długości 11 500 km, ciągnącym się z RPA, aż do Portugalii.

więcej »
Polskie drukarki 3D w produkcji detali do defibrylatorów i kardiomonitorów

Druk 3D coraz śmielej wkracza do produkcji urządzeń medycznych. Sprawdza się przede wszystkim w prototypowaniu i wytwarzaniu małych serii różnych elementów. Śląska firma Emtel wykorzystuje technologię druku 3D do prototypowania, a nawet produkcji specjalnie wyselekcjonowanych detali do defibrylatorów i kardiomonitorów. Daje jej to dużą redukcję kosztów produkcji konkretnych części oraz kilkukrotną oszczędność czasu.

więcej »
OVH rozszerza usługi o platformę chmurową dla sztucznej inteligencji

Według IDC wyraźny wzrost wydatków na sztuczną inteligencję i systemy kognitywne utrzyma się w nadchodzących latach, osiągając poziom 77,6 miliardów dolarów inwestycji w 2022 r. Te inwestycje trafią głównie do firm tworzących oprogramowanie, w szczególności zaś rozwijających aplikacje konwersacyjne oraz rozwiązania z zakresu machine learning i deep learning. Aby odpowiedzieć na nowe potrzeby, firma OVH stworzyła kompletny zestaw rozwiązań wspierających klientów w ich projektach z zakresu sztucznej inteligencji.

więcej »