Inne

Sztuczna inteligencja pomoże zarządzać energią odnawialną

Nawet trzy czwarte światowej emisji dwutlenku węgla pochodzi z produkcji energii. Dlatego nadchodzi transformacja energetyczna. Na świecie stopniowo odchodzi się od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Już w 2017 r. na rynku przybyło więcej gigawatów energii ze źródeł odnawialnych niż pochodzących z kopalnych surowców energetycznych. 

więcej »
BASF przeszkoli swoich pracowników w wirtualnej rzeczywistości

Pracownicy polskich zakładów koncernu chemicznego BASF przeszli pierwsze szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy z wykorzystaniem rozwiązań wirtualnej rzeczywistości. Za wdrożenie wykorzystywanego w firmie projektu szkoleniowego odpowiada warszawska spółka MojoApps.co, specjalizująca się w tego typu oprogramowaniu.

więcej »
Wesołych świąt Bożego Narodzenia!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Współpracownikom, a także Klientom życzymy pełnych radości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia oraz sukcesów w Nowym Roku.

więcej »
Kolejny wieloletni kontrakt PGNiG na LNG z USA podpisany

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz amerykańska firma Port Arthur LNG, spółka zależna Sempra Energy, podpisały 20-letnią umowę zakupu i sprzedaży skroplonego gazu ziemnego.

więcej »
Dane z kosmosu pomogą w problemach z klimatem?

Efektem wzrostu emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, jest nie tylko zanieczyszczenie tym atmosfery, ale również wzrost temperatury na Ziemi. Globalne ocieplenie, które ma miejsce, powoduje m.in. topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu oceanów i mórz. Nic więc dziwnego, że jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, było wykorzystanie nowych technologii, w tym geobrazowania satelitarnego do prognozowania zmian środowiska.

więcej »
Nissan uruchomił największą baterię dachowych paneli słonecznych

Instalacja na dachu Centrum Części Zamiennych Nissan Motor w stolicy kraju składa się z prawie 9000 paneli fotowoltaicznych i może wytworzyć w ciągu roku energię elektryczną, która wystarczyłaby do zasilenia 900 gospodarstw domowych. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych pozwala ograniczyć emisję CO2 z obiektu. Szacuje się, że dzięki solarnemu dachowi emisja tego gazu do atmosfery zmniejszy się o 1,17 mln kilogramów rocznie.

więcej »
Dassault Systemes przejmuje IQMS

Dassault Systemes ogłosiło ostateczną umowę nabycia IQMS, wiodącego producenta oprogramowania ERP dla przemysłu, za kwotę 425 milionów USD. Dzięki przejęciu spółki z siedzibą w Kalifornii, Dassault Systemes rozszerza swoją platformę 3D Experience dla małych i średnich przedsiębiorstw przemysłowych, które chcą zaangażować się w cyfrową transformację swoich operacji.

więcej »
Niezbędna współpraca operatorów w zakresie technologii 5G

Budowa sieci gigabitowych i 5G, czyli nowej generacja sieci komórkowej, zapoczątkują erę internetu gigabitowego i kolejny etap cyfrowej rewolucji. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie nowych usług, takich jak telemedycyna, internet rzeczy, samochody autonomiczne czy smart cities. Jednak, aby standardy te mogły się stać w Polsce faktem, potrzebne są inwestycje prywatnych operatorów. Firmy telekomunikacyjne i technologiczne łączą siły w dużych konsorcjach, by podołać temu wyzwaniu.

więcej »
BPC – nowy typ cyberataków

Ataki typu BPC, polegające na manipulacji procesami biznesowymi firm, są coraz popularniejsze wśród cyberprzestępców ze względu na wysoką opłacalność. W tym roku takie incydenty spowodowały już starty przekraczające 12 mld dolarów. 

więcej »
Wystartował największy w Polsce program nauczania sztucznej inteligencji

AI Schools & Academy to największy w historii program nauczania sztucznej inteligencji w polskich szkołach oraz przedszkolach. Do końca stycznia będzie jeszcze trwał nabór placówek do tego programu.

więcej »
BASF wytwarza produkty z tworzyw sztucznych poddanych recyklingowi chemicznemu

Projektem ChemCycling firma BASF dokonała przełomu w recyklingu odpadowych tworzyw sztucznych. Recykling chemiczny stanowi innowacyjny sposób ponownego wykorzystania odpadów z tworzyw sztucznych, które nie są obecnie poddawane recyklingowi, np. mieszane czy nieoczyszczone tworzywa sztuczne. 

więcej »
ABB poprawi efektywność energetyczną pociągów w aglomeracji warszawskiej

Przekształtniki trakcyjne ABB przyczynią się do rozwoju bardziej zrównoważonego transportu w aglomeracji warszawskiej. Firma zrealizuje zamówienia dla Stadler Polska na dostawy urządzeń do nowoczesnego taboru Kolei Mazowieckich.

więcej »