Inne

Najnowocześniejszy stojan generatora z wrocławskiej fabryki GE do elektrowni jądrowej w Kanadzie

9 marca z wrocławskiej fabryki General Electric wyruszył do Kanady ponad 400 tonowy stojan generatora energii dla elektrowni jądrowej w Darlington. Transport potrwa ponad 70 dni i odbędzie się koleją, a następnie drogą morską. Nad produkcją tej kluczowej części technologii pracowało ponad 100 osób z wrocławskiego zakładu GE.

więcej »
ABB i Dassault Systemes nawiązały globalną współpracę

Firmy ABB i Dassault Systemes rozpoczną globalną współpracę, dzięki której klienci z branż cyfrowych otrzymają dostęp do unikatowego portfolio oprogramowania, od rozwiązań pozwalających na zarządzanie cyklem życia produktów po monitorowanie stanu technicznego urządzeń.

więcej »
EMAG Automation zmienia nazwę na EMAG LaserTec

Metoda spawania laserowego EMAG umożliwia efektywne wytwarzanie lekkich konstrukcji i redukcję kosztów produkcji wielu złożonych elementów pojazdów. Systemy produkcyjne „pod klucz” powstają w jednym z zakładów EMAG w Heubach nieopodal Schwäbisch Gmünd – od teraz pod nową nazwą. Specjalizujące się w tej technologii przedsiębiorstwo, dotychczas działające pod marką EMAG Automation, od stycznia będzie znane jako EMAG LaserTec.

więcej »
Rekordowa umowa na finansowanie projektów fotowoltaicznych

Międzynarodowa grupa firm Modus Group i polski oddział mBanku podpisały umowę pożyczki na finansowanie projektów fotowoltaicznych w Polsce. Jest to jak dotąd największa tego typu umowa na polskim rynku. Środki w wysokości 10 milionów euro pozwolą na zrealizowanie projektów o mocy 20 MW, które korzystać będą z systemu aukcyjnego OZE.

więcej »
Przyspiesza tempo wprowadzania innowacji

Wkraczamy w erę postcyfrową, w której nowe technologie stają się powszechne, a kluczem do sukcesu będzie dostarczanie klientom spersonalizowanej oferty w odpowiednim miejscu i czasie, czyli on-demand – to główny wniosek z raportu Accenture Technology Vision 2019.

więcej »
Polska bardzo dobrze poradziła sobie z wprowadzeniem RODO

Nie wszystkie kraje były przygotowane na nowe kompetencje w zakresie ochrony danych i dopiero się uczą, jak z nich korzystać. Polska na tym tle się wyróżnia – ochrona danych jest traktowana bardzo poważnie, widać też rosnące zainteresowanie tym zagadnieniem wśród firm i instytucji oraz samych konsumentów.

więcej »
Europa wydaje miliardy Euro na IoT

Europejski rynek IoT wzrośnie w tym roku prawie o 20%. Tym samym będzie wart prawie 150 mld euro, a dwucyfrowy wynik wzrostu ma utrzymać się aż do 2022 r. Takie tempo spowoduje, że za 3 lata Europa na IoT wyda ponad 200 mld euro. Liderem w regionie będą nasi zachodni sąsiedzi.

więcej »
6 najważniejszych trendów technologicznych 2019 roku

Zaawansowane sieci teleinformatyczne, inteligentne interfejsy czy zastąpienie serwerów technologią chmury – między innymi te innowacje i trendy umożliwiają osiągnięcie celów, dotychczas leżących poza granicami możliwości technologicznych. Eksperci firmy doradczej Deloitte, autorzy 10. edycji raportu „Tech trends 2019 – Jak przełamać bariery technologiczne?” wytypowali 6 trendów, które radykalnie zmienią biznes w nadchodzących miesiącach.

więcej »
Zagraniczne start-upy będą pracować dla polskiej energetyki i gazownictwa

Inwestowanie w młode spółki technologiczne to dźwignia rozwojowa dla polskiej gospodarki na kolejną dekadę – podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Dlatego rząd chce przyciągnąć zagraniczne start-upy na polski rynek, m.in. takimi programami jak Poland Prize.

więcej »
Jakie branże skorzystają z komercyjnego wykorzystania dronów?

Budownictwo, rolnictwo, energetyka czy ubezpieczenia – to tylko niektóre z branż, w których wykorzystanie dronów może przynieść duże korzyści. Urządzenia te mogą się sprawdzić także przy zabezpieczaniu imprez masowych, dostarczaniu listów lub kontrolowaniu zanieczyszczeń powietrza.

więcej »
Czy będą przepisy regulujące sztuczną inteligencję?

Na rozwój sztucznej inteligencji Europa będzie przeznaczać 20 mld euro rocznie. Wszystko po to, by dogonić potentatów w tym obszarze, czyli Stany Zjednoczone i Chiny. Jak jednak pokazuje doświadczenie, prawo nie nadąża za technologią. Konieczne są zatem przepisy regulujące prace nad sztuczną inteligencją.

więcej »
Innowacyjny recykling

Tworzywa sztuczne są głównym surowcem nowoczesnej gospodarki. Ich popularność rosnąca od lat 50. XX wieku pozwoliła wielu branżom dokonać znacznego przeskoku technologicznego, a co za tym idzie globalna produkcja tworzyw wzrosła z 15 milionów ton metrycznych w 1964 r. do 311 milionów ton metrycznych w 2014 r. Jeśli biznes będzie rozwijał się tak, jak do tej pory liczba ta ma szansę podwoić się do ponad 600 milionów ton w przeciągu najbliższych 20 lat. A korzyści funkcjonalne mają swoją cenę - przede wszystkim środowiskową.

więcej »