Inne

Prognozy Red Hat na 2019 rok w branży IT

W prognozach na 2019 rok eksperci z firmy Red Hat przedstawiają technologie przyszłości, które stają się nieodłącznym elementem dzisiejszego świata biznesu. Do najważniejszych nowych rozwiązań będą należeć blockchain, Edge computing, Internet rzeczy, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

więcej »
10 nierozważnych rzeczy, które doświadczeni ludzie robią przy pomiarach elektrycznych

Osoby pracujące przy instalacjach elektrycznych szybko nabierają dobrego zwyczaju ostrożnego traktowania wszystkich elementów, które mogą znajdować się pod napięciem, jednak działając w pośpiechu każdy z nas może popełnić nieoczywiste pomyłki. Oto krótka lista "Czego nie należy robić" podczas wykonywania pomiarów elektrycznych.

więcej »
Przedsiębiorstwa odkrywają potencjał odpadów

Zarówno uregulowania prawne, jak i rosnąca świadomość na temat wpływu działalności człowieka na środowisko motywują przedsiębiorców do wdrażania idei GOZ. Zaczynają oni dostrzegać szereg korzyści dla środowiska, biznesu i społeczeństwa wynikających ze zmiany modelu. Jest on bardzo popularny w krajach skandynawskich, a w Polsce dopiero zaczyna być wdrażany. 

więcej »
Sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy

Rozwój sztucznej inteligencji doprowadzi do likwidacji niektórych zawodów. Już dziś algorytmy są w stanie zastępować pracowników działów HR i doradców finansowych. Roboty są też w stanie opiekować się pacjentami szpitali. Wraz z zastępowaniem coraz większej liczby profesji sztuczną inteligencją na rynku pojawi się jednak popyt na nowe zawody. Znaczna część pracodawców planuje zaproponować swoim podwładnym przekwalifikowanie.

więcej »
Dla kogo wiedza z kosmosu?

Ludzie od wieków starali się „czytać” niebo i podejmowali próby opisania, jak wygląda wszechświat. Informacje płynące z gwiazd wykorzystywali do mierzenia czasu czy w nawigacji. Jednak obserwacja sfery niebieskiej przed rewolucją technologiczną była mocno ograniczona. Przykładowo Mikołaj Kopernik, który w jednym ze szkiców słynnego obrazu Jana Matejki miał u stóp lunetę, wcale tego przyrządu nie posiadał, ponieważ takowy wówczas po prostu nie istniał.

więcej »
Producent odlewów dla przemysłu Metalpol inwestuje w nowoczesny system zarządzania

Odlewnia Metalpol Węgierska Górka jest jednym z najstarszych zakładów w Polsce, którego historia sięga aż 1838 r. Firma jest renomowanym dostawcą produktów z żeliwa sferoidalnego oraz szarego i specjalizuje się w produkcji odlewów dla branż: motoryzacyjnej, maszynowej, rolniczej, budowlanej i robót publicznych, górnictwa, kolejnictwa oraz armatury przemysłowej. Zakład zatrudnia około 250 pracowników.

więcej »
Drukarki 3D OMNI3D na światowych rynkach

Miniony rok dla OMNI3D to obecność na międzynarodowych targach, prezentacja zastosowań drukarki 3D Factory 2.0 i kolejnych ulepszeń w zakresie druku 3D. To również poszerzenie bazy resellerów i realizacja zamówień dla globalnych marek m.in. branży motoryzacyjnej, czy elektronicznej. To także efektywna współpraca naukowa i stabilne partnerstwo z uczelniami.

więcej »
PKN Orlen coraz bliżej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Baltic Power, spółka z Grupy Orlen, rozpoczyna badania środowiskowe oraz pomiary warunków wietrzności na obszarze posiadanej koncesji na morską farmę wiatrową na Bałtyku.

więcej »
Trwa wyścig w tworzeniu technologii informatycznych i automatyzacji procesów

Zarządzanie budynkiem staje się coraz łatwiejsze. Internet rzeczy i sztuczna inteligencja pozwalają przewidzieć usterki, umożliwiają ich szybszą naprawę, zwiększają produktywność i obniżają koszty. Lokalne analizy, dostosowane oprogramowanie oraz podgląd w czasie rzeczywistym usprawniają produkcję i podnoszą poziom bezpieczeństwa.

więcej »
Serwis olejowy Fuchs w zakładzie DMG MORI – Famot w Pleszewie

W listopadzie 2018 przedstawiciele Fuchs Polska i Famot Pleszew podpisali umowę współpracy w zakresie outsourcingu gospodarki olejowej (CPM). Kontrakt został podpisany na 3 lata. Serwis CPM rozpoczął pracę w zakładach Famot z początkiem bieżącego roku.

więcej »
Chmura to przeżytek. Nadchodzi era edge computing

Cyfrowa transformacja niesie ze sobą coraz większe zapotrzebowanie na przepustowość sieci transmisyjnych. Czas na kolejny po chmurze etap rozwoju systemów IT – edge computing, czyli przetwarzanie danych na obrzeżach (z ang. edge) sieci jak najbliżej ich źródła. Takie rozwiązanie nie tylko odciąża sieci transmisyjne, ale umożliwia także szybsze przetwarzanie kluczowych danych.

więcej »
Nowy rodzaj szkła z metalowych związków organicznych

Szkło, które jest nam najbardziej znane, jest wykonane z dwutlenku krzemu z takimi dodatkami jak bor, polimery i metale. W minionym roku międzynarodowy zespół naukowców opracował zupełnie nowy rodzaj szkła, wykonany ze związków metaloorganicznych. Dzięki nowym materiałom szkło jest o wiele bardziej giętkie i jednocześnie bardziej wytrzymałe.

więcej »