Inne

Rośnie zagrożenie atakami dla okupu

Straty wyrządzane przez złośliwe oprogramowanie typu ransomware szacuje się na ponad 11,5 miliarda dolarów rocznie w skali całego świata. Atakami tego typu były np. Petya czy WannaCry, jedne z najbardziej dewastujących w historii. W Polsce ofiarami tego drugiego padło wg danych CERT Polska 12 558 urządzeń z 411 systemów autonomicznych (na podstawie unikalnych adresów IP zgromadzonych na platformie n6 w kontekście ataku). 

więcej »
Faulhaber z główną nagrodą w konkursie „Fabryka Roku”

W niemieckim konkursie „Fabryka Roku” firma Dr. Fritz Faulhaber otrzymała główną nagrodę w kategorii „Wyjątkowa produkcja małych partii” w roku 2018. Jury przekonały przede wszystkim ciągłe wysiłki w kierunku ulepszenia procesów, zaawansowana automatyzacja i synchronizacja w obrębie wszystkich zakładów produkcyjnych.

więcej »
Rittal uruchomił ekologiczną lakiernię w fabryce w Haiger

Od kilku tygodni w zakładach Rittal w Haiger działa nowa lakiernia. Jest bezgłośna i „czysta”. To tylko jeden z dowodów na to, że Rittal zwraca uwagę na ochronę środowiska i efektywność energetyczną, szczególnie w przypadku fabryk.

więcej »
Oszczędności wody w przemyśle nawet w dziesiątkach tysięcy złotych dziennie

Woda jest najpowszechniej używanym surowcem w przemyśle. Poza typowym zastosowaniem, jakim jest oczyszczanie produktów oraz utrzymywanie linii technologicznych w czystości, woda stanowi główny czynnik w procesach fermentacji czy ekstrakcji, a także jest surowcem bazowym dla wielu produktów końcowych.

więcej »
To jeszcze nie koniec polskiego grafenu

Jeszcze w tym roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) uruchomi nową linię produkcyjną grafenu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, cena tego niezwykłego materiału może zmniejszyć się znacznie. Ten, kto pierwszy znajdzie sposób na obniżenie kosztów produkcji, wyprze konkurencję z globalnego rynku. 

więcej »
Huawei zmodernizował światłowód o długości 11 500 km

Huawei Marine ogłosił zakończenie drugiej modernizacji Zachodnioafrykańskiego Systemu Kablowego. Projekt rozpoczął się w lutym 2018 roku i został z powodzeniem oddany do użytku komercyjnego w październiku. W ramach modernizacji oddano kabel o pojemności 32*100 G na najdłuższym pojedynczym, wzmocnionym kablu światłowodowym o długości 11 500 km, ciągnącym się z RPA, aż do Portugalii.

więcej »
Polskie drukarki 3D w produkcji detali do defibrylatorów i kardiomonitorów

Druk 3D coraz śmielej wkracza do produkcji urządzeń medycznych. Sprawdza się przede wszystkim w prototypowaniu i wytwarzaniu małych serii różnych elementów. Śląska firma Emtel wykorzystuje technologię druku 3D do prototypowania, a nawet produkcji specjalnie wyselekcjonowanych detali do defibrylatorów i kardiomonitorów. Daje jej to dużą redukcję kosztów produkcji konkretnych części oraz kilkukrotną oszczędność czasu.

więcej »
OVH rozszerza usługi o platformę chmurową dla sztucznej inteligencji

Według IDC wyraźny wzrost wydatków na sztuczną inteligencję i systemy kognitywne utrzyma się w nadchodzących latach, osiągając poziom 77,6 miliardów dolarów inwestycji w 2022 r. Te inwestycje trafią głównie do firm tworzących oprogramowanie, w szczególności zaś rozwijających aplikacje konwersacyjne oraz rozwiązania z zakresu machine learning i deep learning. Aby odpowiedzieć na nowe potrzeby, firma OVH stworzyła kompletny zestaw rozwiązań wspierających klientów w ich projektach z zakresu sztucznej inteligencji.

więcej »
To największe obecnie zagrożenia biznesowe wg polskich firm

Przerwy w działalności biznesowej oraz cyberataki to największe zagrożenia dla firm – wynika z Barometru Ryzyk Allianz 2019. W 2018 r. cyberprzestępczość kosztowała firmy na całym świecie rekordowe 600 mld dol rocznie. W zestawieniu rośnie też liczba wskazań dla ryzyk związanych ze zmianami klimatu i brakami wyspecjalizowanej kadry.

więcej »
Udane testy zdalnie pilotowanego promu pasażerskiego

Wybudowany w polskiej stoczni dwustronny prom pasażerski Suomenlinna II przeszedł pomyślnie testy zdalnego pilotowania w pobliżu portu w Helsinkach. Dzięki dzisiejszym technologiom zdalny nadzór nad statkami z każdego miejsca na ziemi jest już rzeczywistością.

więcej »
Ruszył Krajowy Program Kosmiczny

Znaczny wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego i osiągnięcie wyniku 3% przychodów europejskiego rynku space do 2030 r. – to główne cele Krajowego Programu Kosmicznego, który właśnie wchodzi w życie. Polska przeznaczy na jego realizację blisko 250 mln zł.

więcej »
Nanotechnologia w walce ze smogiem

Z powodu zatrucia czadem co roku umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. Zabójcze jest też zanieczyszczone powietrze – nie tylko na zewnątrz, lecz także w mieszkaniach i samochodach. Dzięki miniaturowym czujnikom opartym na nanotechnologii, które można umieścić w każdym urządzeniu internetu rzeczy w domu, system sam podejmie decyzję o koniecznych działaniach.

więcej »