Inne

Sektor produkcyjny inwestuje w pracowników

Ocena perspektyw rozwoju sektora produkcji przemysłowej jest coraz lepsza. Dobrze to świadczy również o ogólnej kondycji gospodarki. Branża uważana za papierek lakmusowy całego rynku od dłuższego czasu zgłasza bardzo wysokie zapotrzebowanie na ręce do pracy. Narastający niedobór pracowników sprawia, że firmy dbają o nich coraz bardziej i sięgają po wyszukane sposoby ich angażowania.

więcej »
ABB Ability pomaga walczyć z problemem plastiku w oceanach

Ogromna połać plastiku unosi się obecnie na wodach środkowej część Oceanu Spokojnego, pomiędzy Hawajami i Kalifornią. Szacuje się, że powierzchnia jednej z pięciu przybrzeżnych stref nagromadzenia plastiku, Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmierci, jest obecnie dwa razy większa od powierzchni Teksasu i trzy razy większa od Francji.

więcej »
Europa do 2050 r. ma być neutralna dla klimatu. Czy to możliwe?

Komisja Europejska przyjęła długoterminową wizję strategiczną dla dostatniej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r. Strategia nosi tytuł „Czysta planeta dla wszystkich”.

więcej »
Dane z satelitów coraz popularniejsze

Według badań nowojorskiej firmy P&S Research Market w 2023 r. światowy rynek usług opartych na obrazowaniu satelitarnym będzie warty już ponad 5,2 miliardów dolarów. To ogromna szansa dla firm i instytucji z wielu sektorów rynku. Także z Polski.

więcej »
1,5 miliarda subskrypcji 5G w 2024 r.

Szacuje się, że do końca 2024 r. zasięg 5G pokryje ponad 40% globalnej populacji, a ulepszony mobilny internet szerokopasmowy osiągnie poziom 1,5 miliarda abonamentów. Sprawi to, że, zgodnie z najnowszą edycją Ericsson Mobility Report, technologia 5G będzie najszybszą generacją technologii komórkowej, która zostanie wdrożona w skali globalnej.

więcej »
Powstała pierwsza Fabryka Edukacyjna 4.0

Szkoły Zawodowe w Dillenburgu uruchomiły w Hesji tzw. CP Factory – pierwszą uniwersalną Fabrykę Edukacyjną w zakresie Przemysłu 4.0. W przyszłości praktykanci będą uczyć się tutaj zastosowania zasad Przemysłu 4.0 na działających maszynach.

więcej »
Zbyt wolny wzrost nakładów na B&R

Mimo wymiernych korzyści liczba polskich innowatorów rośnie zbyt wolno. Z najnowszych danych GUS wynika, że liczba firm deklarujących wydatki na B+R w Polsce wzrosła rok do roku o zaledwie 4,75%.

więcej »
Korzyści z robotyki i automatyzacji to nie tylko oszczędności

Coraz lepiej udokumentowane i wymierne korzyści płynące z zastosowania robotyki sprawiły, że w ciągu ostatniego roku znacznie wzrosło przekonanie biznesu do automatyzacji procesów z wykorzystaniem robotów (RPA - Robotic Process Automation). W badaniu firmy doradczej Deloitte „The robots are waiting. Are you ready to reap the benefits?” ponad 90% firm wdrażających RPA deklaruje, że technologia ta poprawiła ich efektywność.

więcej »
Polscy naukowcy są uznawani za najlepszych ekspertów od sztucznej inteligencji

Polski rząd planuje wesprzeć rozwój sztucznej inteligencji. Ministerstwo Cyfryzacji chce w tym celu między innymi zasilić magazyny danych w informacje pochodzące z instytucji publicznych. Tymczasem już dziś polscy naukowcy są uznawani za światową czołówkę branży, a polskie start-upy działające w sektorze SI są notowane wśród najdynamiczniej rozwijających się w Europie Środkowej. 

więcej »
Zarządzanie energią w halach przemysłowych – gdzie szukać oszczędności?

Ceny hurtowej energii elektrycznej wzrosły od ubiegłego roku o około 70%, a to nie koniec podwyżek. Taniej nie będzie, dlatego większość właścicieli wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych stanie przed wyzwaniem zoptymalizowania wydatków za energię elektryczną. Według Beghelli – jednego z największych na świecie producentów oświetlenia i systemów bezpieczeństwa dla przemysłu – sama wymiana oświetlenia na energooszczędne może przynieść oszczędności rzędu 50%.

więcej »
Globalny rynek fuzji i przejęć na fali wzrostu

Globalny rynek fuzji i przejęć (M&A) notuje rekordowe wyniki. Biorąc pod uwagę zmiany modeli biznesowych firm, niskie stopy procentowe oraz dobrą koniunkturę gospodarczą, aktywność transakcyjna jest od kilku lat wysoka i nie powinna zmniejszyć się również w przyszłych latach. Według raportu „The beginning of a new M&A season. Future of a deal” w kręgu dużego zainteresowania inwestorów na świecie już od kilku lat znajdują się sektory takie jak: TMT, energetyka, FMCG a także branża finansowa i obszar ochrony zdrowia.

więcej »
Grupa PGE wybuduje trzy farmy wiatrowe

Inwestycję w województwie zachodniopomorskim o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW zrealizuje spółka PGE Energia Odnawialna, która w Grupie PGE odpowiedzialna jest za rozwój odnawialnych źródeł energii. Projekt pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o 18% do blisko 650 MW i umocni koncern na pozycji największego producenta „zielonej” energii w Polsce. 

więcej »