Przemysł

KGHM Polska Miedź i Grupa Azoty zacieśnią współpracę

KGHM Polska Miedź i Grupa Azoty podpisały list intencyjny na rzecz współpracy w obszarze badawczo-rozwojowym. To zapowiedź synergii przemysłu chemicznego oraz górniczo-hutniczego na światowym poziomie.

więcej »
Duża inwestycja w czeskim zakładzie Orlenu

Należący do Grupy Kapitałowej Orlen Unipetrol, największy czeski podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej, kontynuuje modernizację zakładu chemicznego w Záluží koło Litvínova. Spółka podpisała właśnie umowę na budowę nowych kotłów, które wytwarzać będą parę wysokociśnieniową na potrzeby produkcji petrochemicznej. 

więcej »
Parlament Europejski będzie chronić przemysł w UE

W tym tygodniu europosłowie przyjęli nowe, miejmy nadzieję skuteczniejsze, zasady walki z dumpingiem i subsydiowaniem eksportu przez państwa trzecie.

więcej »
Komisja Europejska potwierdza koncesję dla KGHM w rejonie Pucka

Udzielenie w 2014 r. KGHM Polska Miedź koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka nie stanowi pomocy państwa – wynika z decyzji Komisji Europejskiej z 5 października 2017 r.

więcej »
Eesti Energia odnotowuje skokowy wzrost zysku netto

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. Eesti Energia wypracowała 77,7 mln euro zysku netto (wzrost o 62%), przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 550,4 mln euro (wzrost o 7%).

więcej »
Zielone światło dla Huty Miedzi Legnica

Zarząd KGHM Polska Miedź podjął strategiczną uchwałę dla legnickiej huty. Od 2020 r. Huta Miedzi Legnica produkować będzie 160 tys. ton miedzi katodowej rocznie - poinformował prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki. Planowany koszt dwuetapowej inwestycji wyniesie około 240 mln złotych.

więcej »
Roboty mogą zastąpić nawet połowę Polaków w pracy

W Polsce pracuje obecnie 16,5 mln osób. Według analiz potencjalnie zautomatyzować można ok. 7,5 mln miejsc pracy, co oznacza, że prawie połowa pracujących Polaków mogłaby zostać zastąpiona przez roboty. Jak przekonują eksperci, w najbliższym czasie tak się jednak nie stanie.

więcej »
PGE Ventures poszukuje startupów do współpracy

PGE Ventures we wrześniu wystartowało z programem scoutingowym, którego celem jest wyłowienie z rynku najbardziej perspektywicznych startupów. Fundusz szczególnie zachęca do aplikowania startupy technologiczne, które mogą pochwalić się ciekawymi pomysłami na zagospodarowanie popiołów i innych ubocznych produktów spalania (UPS), przede wszystkim gipsu syntetycznego.

więcej »
Lubelskie innowacje dla JSW

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej podpisano trójstronne porozumienie w sprawie współpracy przy wdrażaniu nowoczesnych technologii, a także projektowaniu nowych maszyn i urządzeń w kopalniach JSW. List intencyjny podpisali przedstawiciele JSW, JSW Innowacje oraz lubelskiej spółki Sigma.

więcej »
PGNiG z dostępem do ukraińskich magazynów gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło kolejną umowę z ukraińskim operatorem sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Nowy kontrakt umożliwi PGNiG korzystanie z podziemnych magazynów gazu znajdujących się na terytorium Ukrainy.

więcej »
Pełna zdolność produkcyjna Huty Miedzi Głogów I

30 października br. uruchomiono ciąg produkcyjny huty Miedzi Głogów I po awaryjnej naprawie kotła odzysknicowego, który odpowiada za schładzanie i odpylanie gazów procesowych z pieca zawiesinowego. Huta pracuje obecnie w pełnych zdolnościach produkcyjnych.

więcej »
PGNiG dostarczy gaz dla Grupy Lotos

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nadal będzie strategicznym dostawcą gazu ziemnego dla Grupy LOTOS. Obie firmy podpisały 25 października br. nowy kontrakt na sprzedaż paliwa gazowego. Umowa będzie obowiązywała do 30 września 2020 r. z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata. Całkowita wartość zawartego kontraktu w przypadku jego obowiązywania przez 5 lat może wynieść około 3,1 mld zł.

więcej »