Przemysł

PGNiG wygrywa z Gazpromem. Chodzi o ceny gazu

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał korzystny dla PGNiG wyrok, kończący 5-letni spór o cenę gazu pomiędzy PGNiG i rosyjskim Gazpromem. Rosyjska spółka przez lata zawyżała ceny i teraz będzie zobowiązana zwrócić PGNiG ok. 1,5 mld dolarów.

więcej »
Jakie intencje przyświecają cyberprzestępcom?

Fortinet ogłosił wyniki opracowanego przez FortiGuard Labs najnowszego raportu „Threat Landscape”, przedstawiającego aktualne zagrożenia w cyberprzestrzeni. Informacje poddane analizie zostały zebrane z miliardów czujników obecnych w rozwiązaniach ochronnych firmy Fortinet. Raport pokrywa globalne i regionalne zagadnienia, a skupia się na trzech głównych aspektach: exploitach, złośliwym oprogramowaniu oraz sieciach botnet.

więcej »
Koronawirus uderza w producentów elektroniki. Część firm z sektora MŚP zyskuje

Pandemia koronawirusa wpływa na działalność i kondycję finansową polskich firm. Nie wszystkie mają jednak problemy. Około 15% przedsiębiorstw z sektora MŚP deklaruje, że ich sprzedaż i produkcja w ostatnim czasie wzrosły – wynika z badania na zlecenie KRD. Mimo kłopotów bigtechów takich jak Apple czy Samsung i przestojów w produkcji elektroniki problemy omijają jak na razie producentów i dystrybutorów akcesoriów cyfrowych. Część z nich notuje wręcz wzrosty, ponieważ klienci w obawie przed brakiem towaru i niemożliwością realizacji dostaw wypełniają swoje magazyny po brzegi.

więcej »
ArcelorMittal Poland przesuwa ponowne uruchomienie wielkiego pieca w Krakowie

ArcelorMittal Poland poinformował o podjęciu decyzji o odłożeniu w czasie procesu uruchomienia wielkiego pieca w Krakowie.

więcej »
Dassault Systèmes inspiruje do poszukiwania rozwiązań światowych problemów

Firma Dassault Systèmes zainaugurowała globalną inicjatywę „The Only Progress is Human”, której celem jest podniesienie świadomości w zakresie współczesnych wyzwań społecznych i ekologicznych oraz inspirowanie do tworzenia innowacji w świecie wirtualnym.

więcej »
Czy polskie firmy obawiają się koronawirusa?

W Polsce firmy z sektora MŚP zapowiadają, że cały czas groźny i rozprzestrzeniający się koronawirus ma wpływ na ich funkcjonowanie – w większości negatywny. Jednak mniej, bo niespełna 30% obawia się, że w przeciągu 3 najbliższych miesięcy rozprzestrzeniająca się epidemia może mieć wpływ na ich działalność, głównie poprzez spadek sprzedaży i brak rąk do pracy. 

więcej »
Kolej staje się coraz bardziej innowacyjna

Sztuczna inteligencja wspomaga maszynistów zmniejszając ryzyko wypadków, a także ostrzega przed zagrożeniami. Na zmianach korzystają również pasażerowie. Nowoczesne aplikacje nie tylko pozwalają na zakup biletu, ale też w czasie rzeczywistym podają informacje o ruchu w miejscu docelowym. Innowacje nie omijają także pociągów regionalnych. 

więcej »
Grupa Azoty rozpoczyna działanie na rynku materiałów do druku 3D

Grupa Azoty przystąpiła do komercyjnej sprzedaży produktów do technologii FDM wytwarzanych w Centrum Materiałów do druku 3D, które są oferowane pod marką Tarfuse. Fundamentem do produkcji filamentów jest produkowany w Grupie Azoty wysokiej jakości poliamid 6 i jego modyfikowane odmiany. 

więcej »
Czy Polska ma się obawiać odpływu zagranicznej siły roboczej?

Polska była liderem w przyjmowaniu do pracy osób z innych krajów do 2019 r. Większość z nich to osoby z Ukrainy. Sytuacja w 2020 r. może się jednak zmienić. Co powinniśmy zrobić, chcąc pozostać celem migrantów zarobkowych ze Wschodu? 

więcej »
Przemysł 4.0 przewagą Tajwanu podczas epidemii COVID-19

Ciągła inwestycja w najnowsze i rozwijające się technologie pozwoliła Tajwanowi stać się głównym ośrodkiem przemysłu i innowacji. Tajwan zajął 12. miejsce wśród 141 krajów i gospodarek w globalnym raporcie konkurencyjności przygotowanym podczas Światowego Forum Ekonomicznego 2019 . Z kolei w edycji z 2018 r. Tajwan został wskazany jako „Super Innovator” wraz z Niemcami, Szwajcarią i USA.

więcej »
Paliwo wodorowe przyszłością kolejnictwa

Wodór jest ekologicznym i wydajnym paliwem. Dodatkowo doskonale wpisuje się w plany Unii Europejskiej dotyczące redukcji poziomu emisji gazów cieplarnianych w gospodarce. W planach polskich producentów są już także pierwsze pociągi zasilane wodorem. 

więcej »
Trendy druku 3D. Technologia z potencjałem

Jakie trendy w druku 3D dominują na rynku? Czy wykorzystujemy możliwości rozwoju tej technologii? Które branże mogą na tym skorzystać? Takie pytania zadano wystawcom 3D Solutions, którzy odpowiedzieli jakie nowości zostaną przedstawione na targach w czerwcu.

więcej »
Firma igus inwestuje w pioniera recyklingu chemicznego

Odnawialne, zrównoważone i redukujące odpady: są to cele leżące u podstaw technologii Cat-HTR. Jest ona stosowana do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, który trwa tylko 20 minut. Olej, który powstał można ponownie wykorzystać do wytworzenia nowych produktów polimerowych. igus zainwestował 4,7 miliona euro w spółkę, która planuje uruchomienie pierwszej komercyjnej fabryki Cat-HTR.

więcej »
Fanuc zapewni 3500 robotów dla grupy motoryzacyjnej

Producent robotów przemysłowych Fanuc i grupa motoryzacyjna BMW AG podpisały umowę ramową, która obejmuje dostawę 3500 robotów dla nowych linii produkcyjnych monachijskiego producenta aut. Roboty Fanuc będą wykorzystywane do produkcji obecnych i przyszłych generacji modeli samochodów BMW.

więcej »
200 szaf sterowniczych w akceleratorze cząstek czwartej generacji

Jeden z największych projektów - Laboratório Nacional de Luz Síncroton jest prowadzony w stanie São Paulo. Do celów prac badawczych w tutejszym akceleratorze cząstek należy badanie ludzkiego mózgu oraz choroby Parkinsona. 85% inwestycji w projekt Sirius zostało poczynionych w Brazylii. Do niewielu wyjątków należą szafy sterownicze firmy Rittal.

więcej »
Ponad połowa polskich firm działa proekologicznie

Za 70% globalnej emisji gazów cieplarnianych od 1988 do 2015 r. odpowiada 100 firm, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na środowisko. W nadchodzących latach to właśnie sektor przedsiębiorstw będzie mieć decydujące przełożenie na stan środowiska. W Polsce już 2⁄3 firm wdrożyło inicjatywy proekologiczne.

więcej »
Dlaczego kontrola jakości jest tak ważna?

Firmy przemysłowe muszą stale reagować na dynamiczne zmiany zachodzące na rynku. Stale zwiększa się konkurencja, rośnie popyt i zwiększają się wymagania klientów, szczególnie gdy chodzi o elastyczne podejście do ich potrzeb czy szybkość reakcji na ich zapotrzebowanie. Wszystko to sprawia, że przedsiębiorcy muszą stawiać na niezawodną i szybką kontrolę jakości. Dlaczego jest ona tak ważna? 

więcej »