Przemysł

Przebieg czwartej rewolucji cyfrowej zagrożony

Kolejna, czwarta już rewolucja przemysłowa będzie mieć przełożenie na gospodarkę, biznes i rynek pracy. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Cyfryzacji, szerokie wykorzystanie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i analizy danych pozwoli osiągnąć poziom PKB zaplanowany na lata 2035–2036 już o pięć lat wcześniej. Jednak nowe technologie oznaczają także duże wyzwania związane z legislacją oraz cyberbezpieczeństwem. 

więcej »
Pojawia się możliwość przewidzenia wstrząsów w kopalniach

Roboty wodne, ultraprecyzyjne sygnały sonarowe i systemy GPS dają możliwość lepiej przewidywać wstrząsy sejsmiczne. Znacznie trudniej jednak przewidzieć wstrząsy w kopalniach. Prowadzą one do poważnych uszkodzeń podziemnych instalacji oraz stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia ludzi. W 2018 r. w kopalniach w Polsce zginęło ponad 20 górników.

więcej »
Praca w przemyśle. Jaki zawód wybrać?

Zmiany zachodzące w przemyśle niewątpliwie mają wpływ na to, na jaką pracę decydują się młodzi ludzie. Świadomość przekształceń może wpłynąć wybór właściwej szkoły, a także kierunku kształcenia, w celu zdobycia cennego zawodu. Tym bardziej że, jak pokazują analizy rynku, przedsiębiorcom brakuje wyspecjalizowanej kadry. Rozwiązaniem zarówno dla uczniów, jak i przedsiębiorstw wydaje się ścisła współpraca biznesu ze szkołami zawodowymi, czego przykładem jest klasa patronacka Velux.

więcej »
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w Siemens

Firma Siemens ogłosiła, że platforma innowacji cyfrowych zostanie rozbudowana o najnowszą wersję oprogramowania NX™ wzbogaconą o funkcje uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Pozwalają one przewidzieć kolejne kroki i zaktualizować interfejs użytkownika w celu efektywniejszego korzystania z oprogramowania. 

więcej »
Pierwsza fabryka robotów Yaskawy w Europie

Po dwóch latach budowy japońska firma technologiczna Yaskawa otwiera nową fabrykę produkcji robotów w Kočevje w Słowenii. Japończycy rozpoczęli produkcję swoich robotów Motoman dla Europy pod koniec 2018 r., a nowa placówka wesprze istniejące fabryki w Chinach i Japonii. Dzięki nowej inwestycji, wycenianej na 25 milionów euro, Yaskawa zapewni 80% zapotrzebowania na roboty Motoman w Europie.

więcej »
200 mln zł na innowacje w przemyśle stoczniowym

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ogłasza drugi konkurs INNOship. To kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku programu sektorowego dedykowanego wsparciu prac badawczo-rozwojowych w przemyśle stoczniowym. Na dofinansowanie innowacyjnych projektów NCBR przeznaczy tym razem 200 mln zł.

więcej »
Selena Labs nowym centrum badawczo-rozwojowym

Selena Labs kontynuuje strategię rozwoju innowacyjnych produktów i wdrażania unikatowych rozwiązań w branży chemii budowlanej. 2 kwietnia 2019 roku w Wałbrzyskiej specjalnej strefie ekonomicznej „INVEST-PARK" w Dzierżoniowie spółka uruchomiła główne centrum laboratoryjne. 

więcej »
Trwają zmiany w kodeksie pracy

Do sejmu trafił poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy dotyczący m.in. zmian w publikowaniu ofert pracy. Wprowadzałaby ona obowiązek jawności wynagrodzenia w ofertach pracy. Już na etapie przeglądania poszczególnych opisów, kandydat mógłby zapoznać się z proponowaną wysokością wynagrodzenia brutto. Ta, mogłoby się wydawać, drobna zmiana, może znacząco wpłynąć na polski rynek pracy, co już można zauważyć po spolaryzowanych nastrojach pracodawców i ekspertów.

więcej »
PGNiG uruchomiło blok energetyczny zasilany metanem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podłączyło do sieci generator prądotwórczy o mocy nominalnej 0,9 MW. Jednostka jest zasilana gazem pozyskanym w ramach doświadczalnego wydobycia metanu z pokładów węgla, które spółka prowadzi na Górnym Śląsku.

więcej »
Nowa sieć badawcza Łukasiewicz

Trzecia największa sieć badawcza w Europie Łukasiewicz ruszyła 1 kwietnia 2019 r.  Wkrótce, korzystając z dorobku 38 instytutów badawczych, Łukasiewicz przedstawi kompleksową ofertę dla przedsiębiorców. Skorzystać z niej będą mogły zarówno start-upy, małe i średnie firmy, jaki i wielkie koncerny oraz rynek championi. Nowy podmiot, skupiający potencjał krajowych instytutów badawczych, już na starcie dysponuje kilkuset laboratoriami oraz światowej klasy naukowcami.

więcej »
ExxonMobil: bezpłatne analizy smaru w hutach stali

ExxonMobil wprowadza bezpłatny program analiz smaru dla operatorów hut stali. Projekt jest realizowany w Polsce i Rosji w ramach ścisłej współpracy zainteresowanych hut z producentem olejów i smarów mobil dla przemysłu. Za wykonanie analiz odpowiada zespół inżynierów wsparcia technicznego ExxonMobil i SmarT Plus, autoryzowanego dystrybutora ExxonMobil. 

więcej »
ABB i Ericsson łączą siły, aby rozwijać bezprzewodową automatykę

Podczas trwających jeszcze Targów Hanowerskich firmy ABB i Ericsson podpisały dokument o wstępnym porozumieniu (MoU). Współpraca ma pomóc rozwijać elastyczną produkcję opartą na zaawansowanej automatyce i technologii 5G.

więcej »