Przemysł

Potrzebujemy mniej tworzyw sztucznych, za to lepszych

Europejski Komitet Regionów przyjął opinie w sprawie europejskiej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym i w sprawie powiązanej dyrektywy dotyczącej produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. 

więcej »
Grupa PGNiG zwiększa wydobycie i rozbudowuje sieć gazową

Do 2022 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wykona 38 nowych odwiertów oraz rozbuduje kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubuskiem i w Wielkopolsce. O inwestycjach w tej części kraju mówili przedstawiciele Grupy Kapitałowej PGNiG podczas konferencji „Czysta Energia” zorganizowanej w Skwierzynie z okazji 50-lecia górnictwa naftowego na Niżu Polskim.

więcej »
Klastry mogą się przyczynić do powstania nowych przedsiębiorstw i innowacji

Dzięki swojej innowacyjności klastry mogą się przyczynić do transformacji nie tylko polskiej, lecz także europejskiej gospodarki. Firmy z regionu Grupy Wyszehradzkiej należące do organizacji klastrowych reprezentują najwyższy poziom innowacji i zaawansowania technologicznego. Dlatego współpraca w ramach klastrów może przekierować gospodarkę tego regionu w kierunku Przemysłu 4.0.

więcej »
Wzrasta konsumpcja gazu LNG w Polsce

Na podstawie potwierdzonych danych sprawozdawczych PGNiG informuje, że w strukturze importu spółki w okresie styczeń-sierpień 2018 r. udział gazu LNG wyniósł blisko 20%, a udział gazu z Rosji ok. 74%.

więcej »
JSW zmierza w kierunku górnictwa 4.0

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Joy Global podpisały list intencyjny dotyczący przeprowadzenia kompleksowych badań i analiz możliwości zastosowania nowoczesnych, autonomicznych systemów ścianowych w kopalniach JSW. Porozumienie sygnowano 28 września w Katowicach podczas kongresu Nowy Przemysł EXPO.

więcej »
Milionowe inwestycje Grupy Azoty

Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł – z czego blisko 445 mln zł zostało już wydane w pierwszym półroczu tego roku. Największa część środków trafi do Puław, gdzie Grupa realizuje szereg inwestycji, w tym budowę elektrowni zasilanej węglem. Jesienią ruszy także nowe centrum badawczo-rozwojowe Grupy w Tarnowie. Z kolei w przyszłym roku ma rozpocząć się projekt budowy fabryki Polimery Police.

więcej »
Polska w ogonie Europy pod kątem automatyzacji produkcji

Zaawansowane narzędzia IT pozwalają nie tylko zwiększyć efektywność produkcji, lecz także reagować w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak brak surowców, nieobecność pracowników czy niesprawność maszyn. Koszt wdrożenia takiego systemu waha się od kilku do kilkuset tysięcy złotych w przypadku większych firm, ale inwestycja może zwrócić się już po roku. Większość firm ostrożnie podchodzi jednak do tego typu wydatków.

więcej »
Aluminium coraz popularniejsze w transporcie

Wymogi bezpieczeństwa oraz standardy w zakresie ochrony środowiska to najważniejsze czynniki, które sprawiają, że branża transportowa cały czas ewoluuje w poszukiwaniu najbardziej optymalnych materiałów. Mniej więcej od połowy lat 70. minionego stulecia rośnie znaczenie aluminium, które dzięki swym właściwościom powoli wypiera inne materiały konstrukcyjne, takiej jak stal, tworzywa sztuczne czy miedź.

więcej »
Polski przemysł tworzyw sztucznych rozwija się szybciej niż europejski

Przed branżą tworzyw sztucznych w Polsce rysują się dobre perspektywy. Sektor ten rozwija się szybciej niż cała gospodarka i większość innych gałęzi przemysłu. Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie najszybciej w sektorze opakowań, budownictwie i motoryzacji, ale produkcja krajowa zapewnia tylko połowę tego zapotrzebowania. Wyzwaniem dla branży jest sprostanie nowym regulacjom z zakresu recyklingu tworzyw sztucznych.

więcej »
Remont wielkiego pieca w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal na finiszu

Remont wielkiego pieca numer 2, który rozpoczął się 15 lipca, wchodzi w końcową fazę. Podczas modernizacji odnowiony został m.in. gar wielkiego pieca, koryta spustowe i system odpylania. Wyposażona w nową automatykę instalacja będzie też bardziej przyjazna dla środowiska. Koszt całej inwestycji to 85 mln zł.  Dzięki remontowi wielki piec będzie mógł pracować przez kolejne 3-5 lat.

więcej »
Internet możliwości – biznes zyskuje na IoT

Szacuje się, że w ciągu zaledwie dwóch lat 25 miliardów urządzeń na całym świecie będzie podłączonych do sieci, a do 2025 r. liczba ta wyniesie ponad 55 miliardów. Internet rzeczy (ang. Internet of Things) staje się internetem nowych możliwości – szczególnie dla biznesu.

więcej »
Ceny miedzi najniższe od połowy 2017 r.

W połowie tego roku zakończył się trwający od początku 2016 r. trend wzrostowy cen miedzi. Ostatnie spadki sprawiły, że notowania surowca znalazły się poniżej poziomu z pierwszej połowy 2017 r., czyli ok. 6 tys. dol. To skutek wojen handlowych i mniejszego popytu spowodowanego wyhamowaniem dynamiki globalnego rozwoju gospodarczego.

więcej »