Przemysł

Przemysł spożywczy też podlega transformacji cyfrowej

Zmniejszenie kosztów czyszczenia maszyn o 20-30% oraz zwiększenie produktywności nawet o 15% – to korzyści, jakie branży spożywczej oferują rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0. Przeniesienie systemów CIP do modelu Quality 4.0 to kolejny krok w cyfrowej transformacji przedsiębiorstw – umożliwia osiągnięcie doskonałości operacyjnej poprzez skrócenie czasu potrzebnego na czyszczenie maszyn oraz ograniczenie zużycia zasobów.

więcej »
KGHM planuje duże inwestycje

Podnoszenie wydajności pieca w Hucie Miedzi Głogów I i uruchomienie instalacji do prażenia koncentratu miedzi to jedne z najważniejszych projektów Grupy KGHM w tym roku. Wszystkie kluczowe inicjatywy idą zgodnie z planem, mimo że wiele z nich to projekty innowacyjne, a więc duże wyzwanie technologiczne. KGHM inwestuje też w zwiększanie zdolności przerobowych w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Do końca roku mają być gotowe wnioski z przeglądu strategii na rynkach zagranicznych.

więcej »
PKN Orlen oraz PGNiG odkryły nowe złoże gazu

Przeprowadzane wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu na nowym złożu w Wielkopolsce. Możliwości produkcyjne tego złoża oszacowano na 50 mln m3 gazu rocznie.

więcej »
Polskie stocznie pilnie potrzebują kontraktów

MGMiŻŚ rozpoczęło proces konsolidacji państwowych stoczni, co ma dać impuls do rozwoju przemysłu stoczniowego i ułatwić im starania o duże, zagraniczne kontrakty. Rząd zapowiada, że chce odbudować przemysł stoczniowy, który ma w Polsce duży potencjał.

więcej »
Mondi Simet zakończył rozbudowę zakładu pod Poznaniem

W styczniu 2017 r. międzynarodowy producent opakowań z papieru – firma Mondi – ogłosiła plany rozbudowy zakładu Mondi Simet, zlokalizowanego pod Poznaniem, o możliwości produkcji opakowań z tektur ciężkich (tzw. heavy-duty). Dwudziestego czerwca br. zakład Mondi Simet oficjalnie otworzył swoje drzwi dla międzynarodowych oraz lokalnych gości, którzy mogli zapoznać się ze szczegółami tej inwestycji oraz funkcjonowaniem zmodernizowanej fabryki. 

więcej »
JSW zwiększy efektywność swoich kopalń

Rozpoczęcie prac górniczych w nowym polu eksploatacyjnym wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego dla przedsiębiorstw wydobywczych kluczowy jest dostęp do dokładnej informacji o budowie danego złoża. System ABB AbilityTM MineScape pozwoli kopalniom należącym do Jastrzębskiej Spółki Węglowej m.in. na zbudowanie przestrzennego modelu geometrycznego i jakościowego pokładów węgla. 

więcej »
Przemysł morski czeka rewolucja

Choć obecnie jeszcze nawet 90% statków jest napędzanych ciężkim olejem opałowym, to paliwem przyszłości jest zielona energia. Przyszłością sektora są statki zasilane napędem hybrydowym i energią wiatrową, a to sprawia, że transport morski i stocznie czeka rewolucja.

więcej »
Przemysłowy Internet Rzeczy odpowiedzią na wyzwania XXI w.

Wykorzystanie możliwości przemysłowego Internetu Rzeczy w firmie pozwala zredukować zużycie energii aż do 20% i zwiększyć produktywność pracowników nawet o 25%. W Polsce przewidywano, że wydatki na IIoT wyniosą 49 USD per capita, wynika z raportu IDC z początku 2017 r. Liderem w tym zakresie w Europie była Szwecja (398 USD per capita).

więcej »
Cyberbezpieczeństwo w przemyśle spożywczym

Jak podaje Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, tylko w ostatnich 3 latach odnotowano wzrost cyberataków przemysłowych o 2100%. Nie ominęło to również przedsiębiorstw z branży spożywczej, dla których bezpieczeństwo żywności i produkcji jest szczególnie ważne.

więcej »
Kopalnia przekształci się w fabrykę ogniw wodorowych

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała ambitny program rewitalizacji byłej kopalni Krupiński. Na jej terenie zaplanowano nowoczesny kompleks przemysłowy, w skład którego wejdzie m.in. fabryka ogniw wodorowych oraz pojazdów napędzanych tym naturalnym paliwem.

więcej »
Polacy opracowali innowacyjną metodę pozyskiwania rzadkich pierwiastków

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich. Ich wydobywanie to proces niezwykle skomplikowany i czasochłonny, na dodatek pozyskuje je się w znacznie mniejszych ilościach niż metale przemysłowe. Polscy naukowcy pracują nad innowacyjną technologią pozyskiwania metali ziem rzadkich, które wydobywać będzie można także w Polsce.

więcej »
Kolejne rekordy LW Bogdanka w Stefanowie

LW Bogdanka, najnowocześniejsza kopalnia węgla kamiennego w Polsce wchodząca w skład Grupy Enea, bije kolejne rekordy na polu Stefanów. W czerwcu br. należący do spółki oddział GRP-5 wydrążył 820 metrów bieżących chodnika nadścianowego, pobijając tym samym poprzedni miesięczny rekord ustanowiony w kwietniu 2005 r., który wynosił 814 metrów.

więcej »