Przemysł

Platforma wiertnicza nową inwestycją spółki Lotos

Platforma o nazwie Giant, zakupiona od firmy Maersk będzie piątą i największą ze wszystkich platform należących do Lotos Petrobaltic. Spółka jako jedyna prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów w polskiej strefie Morza Bałtyckiego od blisko 30 lat.

więcej »
Schneider Electric zajmuje 11. miejsce w rankingu Gartnera

Firma Gartner od 15 lat udostępnia ranking Top 25 Supply Chain, w którym wskazuje globalnych liderów łańcucha dostaw. Analizując działania wyróżnianych firm, zwraca uwagę na ich zaangażowanie i najlepsze praktyki, także w zakresie rozwoju pracowników.

więcej »
Centrum Programowania Robotów Przemysłowych już działa

Odbyły się pierwsze zajęcia z programowania robotów przemysłowych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczyć się tam będzie również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce. 

więcej »
System nadzorujący użytkowanie maszyn i urządzeń firmy Orlen Oil

Rozwój i szybki postęp technologiczny w zakładach przemysłowych powoduje bardziej efektywne i ekonomiczne wykorzystanie działań w obszarze utrzymania ruchu. W tym momecie rynek wymaga złożenia nie tylko samej oferty produktowej ale dodatkowej kompleksowej oferty usług serwisu smarowniczego, która pozwoli uzyskać dostęp do informacji z zakresu optymalnego wykorzystania środków smarnych.

więcej »
Duże możliwości gazowego złoża w Polsce

W 2018 r. został odkryty nowy potencjał największego w Polsce złoża gazu Przemyśl, który szacowany jest na 20 mld m³ gazu ziemnego – potwierdzają kolejne odwierty, w tym ostatnio przeprowadzony Przemyśl-304 K.

więcej »
Nowy system ochrony środowiska

Tworzywa sztuczne są wszechobecne. Wielkość ich konsumpcji i niestety stosunkowo niski poziom recyklingu to ogromny problem naszych czasów. 

więcej »
Siemens startuje z eksploatacją systemu magazynowania energii elektrotermicznej

Siemens Gamesa jako pierwszy na świecie rozpoczął korzystanie z systemu magazynowania energii elektrycznej i cieplnej, o czym poinformowano podczas ceremonii otwarcia magazynu. Ta innowacyjna technika umożliwia przechowywanie dużych ilości energii w ekonomiczny sposób, a tym samym pozwala na oddzielenie wytwarzania i wykorzystania energii elektrycznej. 

więcej »
Siemens otworzy pierwszą inteligentną fabrykę w Polsce

Rozpoczęcie działalności zakładu Siemens, który produkuje wysokiej klasy szafy sterownicze został zaplanowany na październik przyszłego roku. Właściwie skonfigurowana szafa jest mózgiem każdej współczesnej fabryki, bez którego nie może się odbywać zautomatyzowana produkcja. W Polsce będzie ich powstawać ponad tysiąc rocznie, co znacząco wpłynie na rozwój krajowego przemysłu 4.0.

więcej »
Emilewicz: Wdrożenie Przemysłu 4.0 to konieczność [WYWIAD]

- Klucz do wprowadzenia rozwiązań Przemysłu 4.0 w polskich firmach leży w świadomości kadry menedżerskiej. Bez przekonania menedżerów o potrzebie działania w tym kierunku nie przeprowadzi się niezbędnych zmian – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

więcej »
PGNiG zainwestowało w kolejne udziały w Norwegii

PGNiG Upstream Norway przejmie 22,2% udziałów w złożu Król Lear na Morzu Północnym, w koncesjach PL146 i PL333, od firmy Total E&P Norge. Przypadającą na PGNiG wielkość wydobycia szacuje się na 0,25 mld m³ gazu ziemnego rocznie, a początek produkcji zaplanowano na 2025 r.

więcej »
Technologie inteligentne w lotnictwie? Koniec z odprawą i nadawaniem bagażu

Automatyzacja w lotnictwie wkrótce wykroczy dalece poza funkcje autopilota. Sztuczna inteligencja pozwoli rozwinąć zarówno systemy zainstalowane na pokładzie samolotów, jak i te funkcjonujące na lotnisku. Inżynierowanie zaczęli już pracę nad autnomicznymi pojazdami latającymi, które poruszają się bez wsparcia GPS-u. Powstaną także zaawansowane systemy bezpieczeństwa, rozpoznawania pasażerów oraz bezobsługowego nadawania bagażu.

więcej »
Wzrasta popularność monitoringu pojazdów flotowych

Branża telematyki pojazdów stale wzrasta. Zaawansowane systemy lokalizacji pozwalają w czasie rzeczywistym śledzić położenie poszczególnych pojazdów floty, a także kontrolować ich kluczowe parametry takie jak średnia prędkość, zużycie paliwa, czas pracy czy przebyty dystans. 

więcej »