10 nierozważnych rzeczy, które doświadczeni ludzie robią przy pomiarach elektrycznych

testery Fluke 710 D © Fluke

Udostępnij:

Osoby pracujące przy instalacjach elektrycznych szybko nabierają dobrego zwyczaju ostrożnego traktowania wszystkich elementów, które mogą znajdować się pod napięciem, jednak działając w pośpiechu każdy z nas może popełnić nieoczywiste pomyłki. Oto krótka lista "Czego nie należy robić" podczas wykonywania pomiarów elektrycznych.1. Zastępowanie oryginalnego bezpiecznika tańszym zamiennikiem
Multimetry cyfrowe zgodne z aktualnymi normami są wyposażone w wysokoenergetyczny bezpiecznik, który ma przerwać obwód, zanim przeciążenie dotrze do ręki użytkownika. W miernikach firmy Fluke używany jest specjalny bezpiecznik wypełniony piaskiem tłumiącym łuk powstający wewnątrz obudowy bezpiecznika. Bezpiecznik ten można zastąpić tylko takim samym, autoryzowanym bezpiecznikiem.


TOP w kategorii
2. Użycie kawałka drutu lub metalu zamiast bezpiecznika
Być może umożliwia to dalszą pracę, jeśli nie ma pod ręką zapasowego bezpiecznika, ale z pewnością nie chroni użytkownika przed przepięciem.

3. Użycie przyrządu pomiarowego nieodpowiedniego do danego zadania
Należy upewnić się, że używany przyrząd ma kategorię pomiarową odpowiednią do wykonywanego zadania, nawet jeśli oznacza to konieczność zmiany multimetru cyfrowego podczas pracy.

4. Zakup najtańszego multimetru
Jeśli to najtańsze urządzenie nie jest tak naprawdę wyposażone w zabezpieczenia, o których informuje jego ulotka, użytkownik może stać się ofiarą wypadku. Należy sprawdzić, czy urządzenie posiada oznaczenia laboratoryjnych testów zgodności z normami wykonanych przez niezależne organizacje, takie jak CSA lub UL.

5. Rezygnacja ze środków ochrony osobistej
Okulary są nazywane „ochronnymi” nie bez przyczyny. Wyjmij je z futerału i załóż. To samo dotyczy narzędzi i rękawic z odpowiednią izolacją, ochronników słuchu, osłony twarzy, przyłbicy oraz odzieży odpornej na działanie łuku elektrycznego.

6. Praca pod napięciem
Jeśli jest to możliwe, wyłącz zasilanie obwodu i przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że nie znajduje się on pod napięciem. Jeśli konieczna jest praca na obwodzie pod napięciem, upewnij się, że wykonano analizę ryzyka wystąpienia łuku elektrycznego, skorzystaj z tabeli NFPA 70E H.3(b) w celu dobrania odpowiednich
środków ochrony osobistej i sprawdź najpierw działanie narzędzia pomiarowego na znanym źródle napięcia.

7. Nieprzestrzeganie procedur blokowania i oznaczania
Procedury blokowania i oznaczania mają na celu ochronę przed potencjalnie śmiertelnym porażeniem prądem elektrycznym — nie ryzykuj włączenia zasilania obwodu, na którym pracujesz, przez osobę postronną. Zapoznaj się z przykładową procedurą blokowania/oznaczania w sekcji Environmental Safety and Health Group zasad OSHA (www.shosha.gov).

8. Wykonywanie w trakcie pomiarów wielu czynności naraz
Podczas pracy z obwodami pod napięciem nie należy trzymać miernika w jednej ręce i wykonywać testów drugą ręką — w przypadku stanów nieustalonych może to spowodować powstanie ścieżki do ziemi prowadzącej przez Twoje serce. Nie należy trzymać miernika w rękach — można go zawiesić, położyć lub używać odczytu bezprzewodowego tak, aby odczyty były dostępne na poziomie oczu. W celu uziemienia należy użyć zacisku krokodylkowego i używać tylko jednej ręki do testowania przewodnika pod napięciem.

9. Zaniedbywanie przewodów pomiarowych
Przewody pomiarowe są ważnym elementem decydującym o bezpieczeństwie użytkowania multimetrów cyfrowych. Należy upewnić się, że przewody pomiarowe są odpowiednie do kategorii pomiarowej wymaganej dla danego zadania. Warto wybierać przewody pomiarowe w podwójnej izolacji, z osłoniętymi złączami wejściowymi i sondami pomiarowymi z osłonami na palce o antypoślizgowej powierzchni. Przed użyciem przewodów pomiarowych należy je przetestować przy użyciu znanego źródła napięcia. Można rozważyć użycie przewodów z regulowanymi osłonami. Dostępne są nawet przewody z wbudowanymi bezpiecznikami!

10. Ciągłe korzystanie ze starego narzędzia diagnostycznego
Najnowsze narzędzia pomiarowe są wyposażone w zabezpieczenia, o których nawet nie słyszano jeszcze kilka lat temu. Funkcje te są warte poniesienia ceny wymiany przyrządu na nowszy, która jest o wiele niższa od ceny pobytu na oddziale ratunkowym. Na przykład nowe normy określają, że w środowisku kategorii CAT III/IV długość metalowej końcówki sondy pomiarowej nie może być większa niż 4 mm.

Źródło: Fluke

 

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również