10 porad dla szlifierzy narzędziowych

ANCA

Dobra szlifierka kosztuje tyle co samochód marki Ferrari. I tak należy ją traktować. Tak przynajmniej uważa Simon Richardson, menedżer produktu w firmie ANCA. Richardson w czasie lat swojej pracy odwiedził setki warsztatów na całym świecie. Spotykając się z pracującymi w różnych warunkach klientami pozyskał uniwersalną wiedzę. I na jej podstawie ułożył dekalog, który powinien brać pod uwagę każdy pracownik.

Poniższe porady pozwolą użytkownikom poprawić jakość produkowanych narzędzi, zwiększyć produktywność, ograniczyć przestoje i wydłużyć okres użytkowania maszyny - twierdzi Richardson.

Dekalog Richardsona:

1. Utrzymywać ład i porządek

Każda interakcja z firmą stanowi budowanie marki - obejmuje to również warsztat. Czyste, uporządkowane miejsce pracy zapewni też łatwą dostępność niezbędnego sprzętu. Dzięki temu traci się mniej czasu, przedmioty nie są gubione lub odkładane nie tam gdzie trzeba, a całe miejsce wygląda lepiej podczas wizyt.

2. Ściśle kontrolować temperaturę otoczenia i chłodziwa

Aby zapewnić dokładność w produkcji narzędzi konieczne jest utrzymywanie stabilnej różnicy temperatury otoczenia oraz chłodziwa poniżej jednego stopnia. Prawidłową temperaturę oleju można utrzymywać dzięki zamontowaniu chłodziarki - jest to z pewnością dobra inwestycja.

3. Stosować najlepszy układ filtracji i chłodzenia, na jaki nas nie stać

Wiele firm przeznacza niewystarczające środki na układy chłodzenia, nie przywiązują one też do tych układów wystarczającej wagi. Czyste, filtrowane chłodziwo poprawi wydajność maszyny i sprawi, że będzie ona wyglądała jak nowa. Dobry system filtracji zapewnia też trwałość maszyny i maksymalizuje zwrot z inwestycji.

4. Ostrożnie obchodzić się z cennymi przedmiotami

Elementy takie jak tuleje zaciskowe i ściernice są bardzo drogie i mają krytyczne znaczenie dla produkcji wysokiej jakości narzędzi, należy więc zachować ostrożność podczas ich przenoszenia i przechowywania. Prawidłowe przechowywanie nie tylko pozwala chronić te cenne podzespoły, ale też poprawia widoczność i dostępność przechowywanych elementów.

5. Regularnie przeprowadzać obciąganie i kondycjonowanie ściernic

Częste obciąganie i kondycjonowanie ściernic pozwoli uzyskać większą produktywność, usprawni wydajność ściernic i poprawi wykończenie powierzchni narzędzi. Zużyte ściernice zmuszają też wrzeciono do cięższej pracy, powodując zbędne obciążenie tego krytycznego elementu maszyny.

6. Utrzymywać tuleje zaciskowe w czystości i dobrym stanie

Wydaje się, że to oczywiste, ale w zadziwiającej ilości warsztatów używa się tulei ze śladami szlifowania i zanieczyszczeniami wewnątrz. Czasami po prostu są one zbyt długo używane. Tuleje należy traktować jak części eksploatacyjne i wymieniać w razie konieczności.

7. Używać wysokiej jakości wykrojów i przestrzegać prawidłowej głębokości wsadu w tulei

„Z piasku bicza nie ukręcisz” - tak więc aby uzyskać wysokiej jakości narzędzie, należy zastosować wysokiej jakości wykrój. Należy umieścić jak największą część narzędzia w tulei, oprogramowanie ANCA CIMulator3D pozwala automatycznie obliczyć maksymalną głębokość wsadu, dzięki czemu można uniknąć szlifowania samej tulei.

8. Przeczytać instrukcję obsługi maszyny

Po zakupie nowej maszyny lub przystąpieniu do pracy z maszyną nieznanego typu należy przeczytać dostarczoną z nią instrukcję oraz dokumentację - pozwala to zaoszczędzić bardzo dużo czasu i uzyskać wiele nowych informacji. Dzięki temu można też uniknąć wielu kosztownych błędów.

9. Przestrzegać harmonogramu konserwacji zalecanego przez producenta maszyny

Pod koniec tygodnia warto poświęcić czas na przeprowadzenie zalecanych prac konserwacyjnych i wyczyszczenie maszyny. Tak jak w przypadku każdej technologii, przeprowadzenie właściwej konserwacji prewencyjnej przyniesie ogromne długoterminowe korzyści. Konserwacja prewencyjna jest łatwiejsza i ma mniejszy wpływ na działalność firmy niż nieplanowana konserwacja związana z awarią sprzętu.

10. Upewnić się, że zasilanie pneumatyczne i elektryczne maszyny spełniają zalecenia producenta

Należy przestrzegać wskazówek producentów w zakresie jakości powietrza i zasilania elektrycznego maszyny. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli uniknąć wielu kosztownych awarii.

 

Żródło: ANCA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę