12-rdzeniowe procesory na szynie DIN

procesory Beckhoff © Beckhoff

Udostępnij:

Nowa seria sterowników Embedded PC – CX2000 firmy Beckhoff to urządzenia o mocy obliczeniowej wielordzeniowych procesorów montowane na standardowej szynie DIN. Nowa klasa wydajności bazuje na 4-, 8- i 12-rdzeniowych procesorach Intel Xeon D, oferując bardzo wydajne sterowniki w wyjątkowo kompaktowej konstrukcji.

Ten nowy wymiar wydajności, zaprezentowany wcześniej w przemysłowych serwerach C6670 firmy Beckhoff, jest od teraz dostępny także w postaci sterownika montowanego na szynie DIN.Nowe Embedded PC wykorzystują 4-, 8-, lub 12-rdzeniowe procesory Intel Xeon D piątej generacji, produkowane w technologii 14 nm. Firma Beckhoff aktualnie wprowadza na rynek trzy jednostki, różniące się zastosowanym CPU:
1. CX2042 | Intel Xeon D-1529 @1.3 GHz, 4 rdzenie
2. CX2062 | Intel Xeon D-1529 @1.6 GHz, 8 rdzeni
3. CX2072 | Intel Xeon D-1529 @1.5 GHz, 12 rdzeni

Nowe procesory oferują dużą moc obliczeniową i równoległą pracę nawet wyjątkowo wymagających zadań automatyki. Platforma programistyczna TwinCAT 3 dzięki optymalnej obsłudze wielordzeniowości umożliwia dystrybucję poszczególnych zadań procesu sterowania do konkretnych rdzeni CPU. Oznacza to, że planowanie obciążenia obliczeniowego w najdrobniejszych szczegółach jest w końcu możliwe w praktyce.

Kolejną ważną cechą umożliwiającą wzrost wydajności jest oddzielna karta graficzna. Ponieważ procesory Intel Xeon nie posiadają zintegrowanej grafiki, urządzenia CX20x0 wyposażono w zewnętrzną kartę graficzną 2 GB RAM. Oddzielenie CPU RAM od GPU RAM zapobiega niepożądanym interakcjom pomiędzy tymi dwoma jednostkami obliczeniowymi. Tak potężne możliwości obliczeniowe wymagały zastosowania w urządzeniu wentylatora do rozpraszania ciepła. Bezprzewodowy wentylator typu „plug-in” jest bardzo łatwy w wymianie, a jego prędkość może być regulowana z poziomu programu PLC.W nowych jednostkach dostępne są także wszystkie podstawowe interfejsy rodziny CX2000: 2x GBit Ethernet, 4x USB 3.0, DVI-I (włączając VGA) oraz opcjonalny interfejs komunikacyjny montowany fabrycznie. Wszystkie moduły rozszerzeń rodziny CX2000 – dołączane zarówno z lewej, jak i prawej strony CPU – także mogą być podłączane do nowych sterowników, zapewniając maksymalną elastyczność.

Źródło: Beckhoff

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również