1200 sztuk transformatorów od ABB

Fragment linii produkcyjnej transformatorów rozdzielczych w fabryce transformatorów ABB w Łodzi ©

Udostępnij:

ABB, dostawca technologii energetyki i automatyki, dostarczy ponad 1200 sztuk transformatorów, w tym około 600 sztuk nowoczesnych transformatorów amorficznych, w ramach dwóch przetargów ogłoszonych przez TAURON Dystrybucja SA. Łączna wartość obu zamówień to blisko 27 mln zł.

W ramach pierwszego przetargu ABB dostarczy 600 transformatorów olejowych o mocy do 630 kVA, które posłużą do modernizacji sieci oraz podłączenia nowych obiektów w regionie południa Polski. W tym przetargu spółka zaproponowała klientowi dostawę energooszczędnych transformatorów z rdzeniem z blachy amorficznej. Zamówienie zostanie zrealizowane w latach 2013-2014.

Dla ABB będzie to kolejna duża dostawa nowoczesnych, niskostratnych transformatorów na rynek polski. W 2011 roku spółka podpisała umowę z PGE Dystrybucja SA na dostawę ponad 1000 transformatorów z rdzeniem z blachy amorficznej. W I kwartale 2012 roku podobne ilościowo zamówienie złożyła spółka TAURON Dystrybucja SA.

W ramach drugiego przetargu ogłoszonego przez TAURON Dystrybucja SA ABB dostarczy 565 sztuk transformatorów SN/nN o mocach 250kVA-630kVA oraz 42 sztuk transformatorów „przełączalnych" o mocach 63kVA-630kVA. Zamówienie zostanie zrealizowane w roku 2013.

Spółki energetyczne decydują się na nowe rozwiązania technologiczne, ponieważ mimo wyższej ceny transformatorów amorficznych w porównaniu do standardowych transformatorów klient w dłuższej perspektywie zyskuje dzięki kilka razy mniejszym jałowym stratom mocy. Jednocześnie mniejsze straty energetyczne przekładają się na zmniejszoną emisję CO2, która powstaje podczas generowania energii.

Według obliczeń specjalistów ABB zainstalowanie przez obie grupy energetyczne w sumie ponad dwóch tysięcy transformatorów z rdzeniem amorficznym pozwoli w ciągu 30 lat zmniejszyć emisję CO2 o około 140 000 ton oraz jednocześnie zaoszczędzić prawie 135 GWh energii elektrycznej. Nowe zamówienie dla TAURON Dystrybucja SA znacznie poprawi te wyniki.

Transformatory amorficzne stają się stałym elementem modernizacji polskiej sieci. Pod koniec 2010 roku w Zakładzie Transformatorów Rozdzielczych ABB w Łodzi rozpoczęto montaż tych urządzeń, nieustannie udoskonalając proces produkcyjny i rozwijając technologię. Od tamtej pory spółka podpisała kontrakty na łączną liczbę ok. 3000 takich transformatorów na rynek krajowy i zagraniczny.www.abb.pl

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również