4200 ton innowacji trafi do PG SILESIA

Preview
Famur
Reklama
Reklama

Grupa FAMUR sfinalizowała proces produkcji kompleksu ścianowego przeznaczonego do pracy w Przedsiębiorstwie Górniczym SILESIA. 22 grudnia nastąpił oficjalny odbiór maszyn przez zarząd kopalni.

Wart niemal 71 milionów zł kompletny system wydobywczy został w pełni zaprojektowany i wykonany przez Grupę FAMUR. W sumie ponad 200 ciężarówek przetransportuje sprzęt do kopalni w Czechowicach-Dziedzicach.

Reklama

Umowa z PG SILESIA została zawarta w czerwcu 2011 roku i dotyczy leasingu finansowego z dostawą kompleksu ścianowego. W jego skład wchodzą: kombajn ścianowy FS 400, 170 sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej FAZOS 14/41, przenośnik zgrzebłowy ścianowy i podścianowy NOWOMAG oraz wyposażenie elektryczne. Umieszczony na poziomie 681-747 metrów kompleks będzie mógł wydobywać do 1 200 ton urobku na godzinę.

Kompleks został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł sprostać dużemu zróżnicowaniu wysokości pokładów węgla. Wynika to przede wszystkim zakresu pracy obudowy zmechanizowanej FAZOS 14/41, obejmującego od 1,6 aż do 4,0 metra wysokości ściany.

Reklama

PG SILESIA (Przedsiębiorstwo Górnicze "SILESIA" sp. z o.o.) jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego, działającą w południowej Polsce. Od 2012 roku będzie produkować węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Oprócz węgla kamiennego PG SILESIA będzie sprzedawać gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych, a także dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych). 

Ciekawe informacje o kompleksie ścianowym:
· obudowa FAZOS 14/41 jest pierwszą w Polsce szerokozakresową obudową, umożliwiającą płynną pracę w pokładach o wysokości od 1,60 m do 4 m,
· kompleks ścianowy waży ok.4200 ton. Najcięższa w systemie jest obudowa ścianowa - 165 elementów obudowy FAZOS 14/41 plus 5 sekcji skrajnych, ważą łącznie 362 tony. Kombajn ścianowy waży „jedynie" 65 ton;
· do transportu kompletnego systemu wydobywczego potrzeba ponad 200 ciężarówek o masie dopuszczalnej do 25 ton;
· do obsługi kompleksu potrzeba od 12 do 14 osób.

Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama