45 lat z telefonem komórkowym

Preview
Reklama
Reklama

Minęła właśnie 45 rocznica wynalezienia telefonu komórkowego. Wynalazek ten jest o tyle godny wspomnienia, że zrewolucjonizował system komunikacji, styl i metody pracy i zmienił nawyki spędzania wolnego czasu. Nie sposób również nie docenić rozwoju telekomunikacji dla globalnej gospodarki. Na pewno obecnie używamy go w sposób o którym pierwsi jego użytkownicy nawet nie marzyli.

Na początku kwietnia 1973 roku Motorola zaprezentowała światu pierwszy przenośny telefon komórkowy Motorola DynaTAC oraz sposób jego działania. W 2017 r. model Motorola DynaTAC 8300 uznano w brytyjskim programie telewizyjnym The Gadget Show za największy wynalazek wszech czasów.

Reklama

Kiedy wziąłem do ręki prototyp, czułem, że widzę przed sobą przyszłość - powiedział Martin Cooper, amerykański inżynier z Motoroli i twórca mobilnej rewolucji.
 
Niezwykłe podejście Coopera skutecznie przyciągnęło uwagę wszystkich dziennikarzy. Zamiast zorganizować prezentację w pomieszczeniu, pokazał działanie telefonu, spacerując po Manhattanie. Nie mając pewności, czy urządzenie zadziała, wybrał numer swojego ówczesnego głównego konkurenta, Joela Engela z AT&T.

Martin Cooper wspomina, jak Joelowi odebrało mowę, gdy usłyszał: „Joel, dzwonię do Ciebie z prawdziwego przenośnego telefonu komórkowego”. Cisza w słuchawce była potwierdzeniem ogromnego sukcesu i znaczenia wynalazku, przy użyciu którego Motorola zmieniła świat.
 
Dla porównania - pierwszą wiadomość e-mail do Polski wysłano dopiero w 1990 roku. 

Reklama

Źródło: Motorola

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama