45 lat z telefonem komórkowym

motorola, telefon komórkowy, ©

Udostępnij:

Minęła właśnie 45 rocznica wynalezienia telefonu komórkowego. Wynalazek ten jest o tyle godny wspomnienia, że zrewolucjonizował system komunikacji, styl i metody pracy i zmienił nawyki spędzania wolnego czasu. Nie sposób również nie docenić rozwoju telekomunikacji dla globalnej gospodarki. Na pewno obecnie używamy go w sposób o którym pierwsi jego użytkownicy nawet nie marzyli.Na początku kwietnia 1973 roku Motorola zaprezentowała światu pierwszy przenośny telefon komórkowy Motorola DynaTAC oraz sposób jego działania. W 2017 r. model Motorola DynaTAC 8300 uznano w brytyjskim programie telewizyjnym The Gadget Show za największy wynalazek wszech czasów.

Kiedy wziąłem do ręki prototyp, czułem, że widzę przed sobą przyszłość - powiedział Martin Cooper, amerykański inżynier z Motoroli i twórca mobilnej rewolucji.
 
Niezwykłe podejście Coopera skutecznie przyciągnęło uwagę wszystkich dziennikarzy. Zamiast zorganizować prezentację w pomieszczeniu, pokazał działanie telefonu, spacerując po Manhattanie. Nie mając pewności, czy urządzenie zadziała, wybrał numer swojego ówczesnego głównego konkurenta, Joela Engela z AT&T.

Martin Cooper wspomina, jak Joelowi odebrało mowę, gdy usłyszał: „Joel, dzwonię do Ciebie z prawdziwego przenośnego telefonu komórkowego”. Cisza w słuchawce była potwierdzeniem ogromnego sukcesu i znaczenia wynalazku, przy użyciu którego Motorola zmieniła świat.
 
Dla porównania - pierwszą wiadomość e-mail do Polski wysłano dopiero w 1990 roku. 

Źródło: Motorola

Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również