5. edycja seminarium „Robotyzacja procesów spawalniczych”

©

Udostępnij:

Kolejna, piąta już edycja Seminarium odbyła się w dniach 26-28.11.2013 r. w jednym z zakładów firmy ABB w Aleksandrowie Łódzkim. W ciągu trzech dni pojawiła się w siedzibie ABB rekordowa jak do tej pory liczba gości – 130 osób, co wskazuje między innymi na rosnące zainteresowanie tematem robotyzacji procesów spawalniczych. Partnerami Seminarium były firmy: LasterTec, Fronius, Esab, AbicorBinzel, AIR Products i Instytut Spawalnictwa.

Cyklicznie organizowane przez ABB wydarzenia tego typu dają możliwość poszerzenia wiedzy o procesach zrobotyzowanych, ale nie tylko. Spotkania te są okazją na spokojną rozmowę obecnych i potencjalnych użytkowników robotów z inżynierami i specjalistami firmy ABB oraz firm partnerskich. Impreza to nie wyłącznie wykłady prowadzone przez specjalistów. W trakcie tegorocznego Seminarium uczestnicy mieli okazję obejrzeć sprzęt, o którym opowiadali prelegenci oraz wziąć udział w pokazach procesu spawania.

Zrobotyzowane spawanie – jak to ugryźć?
Wydarzenie zostało oczywiście w całości poświęcone tematowi planowania oraz wdrażania robotyzacji procesów spawalniczych, podzielone było na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej przedstawiciele firmy ABB zaprezentowali rozwiązania robotyki ABB, w tym między innymi cele spawalnicze robota IRB 800, Systemy Gantry oraz cele spawalnice FlexArc, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. Dzięki połączeniu wysokiej wydajności pracy z niskimi nakładami finansowymi modułowe cele spawalnicze FlexArc są optymalnym rozwiązaniem do robotyzacji procesów spawania łukowego. Dodatkowo cele mogą zostać zainstalowane u klienta w ciągu kilku godzin, a jako że całe wyposażenie składające się na nie - robot/y, pozycjonery, osprzęt spawalniczy zgodnie z wyborem klienta - znajduje się na wspólnej platformie, możliwe jest łatwe przenoszenie obszarów produkcji.

Kolejnym tematem poruszonym przez ABB podczas Seminarium były projekty spawalnicze z punktu widzenia działu inżynieringu oraz oczywiście od strony Klienta – omówienie procesu projektowania od pomysłu do realizacji. Uczestnicy spotkania mieli również okazję zobaczyć sposób pracy na programie RobotStudio, czyli narzędzia wspomagającego programowanie i projektowanie aplikacji spawalniczych, dzięki przeprowadzonej przez dział inżynieringurobotyki symulacji live.

W następnej części programu ABB oddało głos partnerom. Agnieszka Kiszka z Instytutu Spawalnictwa, będącego partnerem Seminarium, podczas swojej prezentacji poruszyła zagadnienie zastosowania preparatów przeciwodpryskowych w pracach spawalniczych. Natomiast dzięki wystąpieniu Łukasza Turowskiego z firmy LaserTec uczestnicy mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat zastosowania zrobotyzowanych technologii spawalniczych, wykorzystujących lasery wysokiej mocy jako źródła energii.

Piotr Kiszka (reprezentujący firmę Fronius) opowiedział gościom o systemach spawania zrobotyzowanego firmy Fronius, a Robert Lazik z firmy ESAB przedstawił wielofunkcyjne zasilacze łuku (do spawalniczych procesów zrobotyzowanych). Uczestnicy wysłuchali także o uchwytach spawalniczych i urządzeniach peryferyjnych dla stanowisk zrobotyzowanych (wystąpienie Jacka Ignasiaka z AbicorBinzel). Część teoretyczną zamykała bardzo ciekawa prezentacja Jerzego Firleja z AIR Products o możliwości obniżenia kosztów spawania, dzięki zastosowaniu gazów LINX.

Teoria to nie wszystko
Podczas części praktycznej – warsztatowej, uczestnicy Seminarium zobaczyli między innymi robota IRB 2600 z zamontowaną głowicą do napawania laserowego firmy LaserTec oraz robota IRB 2600ID z osprzętem firmy ESAB. Poza tym zaprezentowane zostało stanowisko demonstracyjne z robotem IRB 1600, na którym uczestnicy oglądali proces spawania. W ramach części pokazowej odbyła się również prezentacja  wpływu gazu osłonowego na proces spawania ręcznego AirProducts. W trakcie Seminarium można było również obejrzeć urządzenia firmyEsab oraz firmy Fronius, w tym nowe w ofercie urządzenie spawalnicze Fronius TPS/i.

Dodatkową atrakcją części pokazowej był robot FlexBeer firmy ABB, który rozlewał gościom oranżadę oraz piwo, oczywiście bezalkoholowe.

www.abb.plUdostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również