58 milionów złotych na innowacje dla MŚP

Thinkstock.com

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje łączną kwotą 58 milionów złotych 13 spółek z sektora MŚP za innowacyjne rozwiązania. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. test nowej generacji do wykrywania dopalaczy we włosach, krwi i moczu oraz badanie kliniczne nanoformulacji leków przeciwnowotworowych.

– Na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania znalazło się 13 spółek, które przedstawiły nowatorskie pomysły powstałe na styku nauki i biznesu. Dzięki wsparciu z „szybkiej ścieżki” otrzymają wzmocnienie do startu w wyścigu rynkowym - od koncepcji do komercjalizacji. To kolejny duży krok w stronę wzmacniania potencjału innowacyjnego polskich przedsiębiorców – mówi dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Pierwsza tegoroczna edycja popularnego konkursu NCBR wystartowała 4 kwietnia. Nabór wniosków jest ciągły, a na koniec każdego miesiąca następuje weryfikacja aplikacji z ostatnich trzydziestu dni i ich ocena przez panele ekspertów. Tak zostały wyłonione zwycięskie podmioty z projektami, które NCBR zamierza dofinansować kwotą 58 milionów złotych. Wśród nich znalazły się: Solaris Laser S.A., NanoVelos S.A., Proteon Pharmaceuticals S.A., Instytut Genetyki Sądowej Jolanta Powierska-Czarny, MarketLab Sp. z o.o., Ferrpol Bracia Matuszewscy Sp. z o.o., Grex Sp. z o.o, Fundacja Isyrius, Bloober Team S.A., AM Technologies Sp. z o.o. Sp. k., Oksymet Sp. z o.o. Sp. j., Progresja Sp. z o.o., Nano Games Sp. z o.o.

W "szybkiej ścieżce" NCBR formalności zostały zredukowane do minimum, a czas wydania decyzji o dofinansowaniu skrócony do około 60 dni, by zachęcić małych i średnich przedsiębiorców do sięgania po wsparcie na innowacje. Procedura jest intuicyjna, a cały wniosek można wypełnić i złożyć drogą elektroniczną.

Nowatorska formuła "szybkiej ścieżki" służy wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych podejmowanych przez przedsiębiorców we współpracy z uczelniami i zespołami badawczymi – wyjaśnia prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach "szybkiej ścieżki" przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które służą rozwojowi prowadzonej działalności oraz wzmacnianiu pozycji konkurencyjnej firmy. Tematyka prac musi wpisywać się w jedną z tzw. "Krajowych inteligentnych specjalizacji". Poziom dofinansowania sięga nawet 80 proc. w zależności m.in. od wielkości przedsiębiorstwa.

Do końca roku małe i średnie firmy mogą otrzymać w ramach „szybkiej ścieżki” aż 750 mln złotych na innowacyjne projekty. Konkursy są finansowane z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach Podziałania 1.1.1 – MSP.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę