Przemysł 4.0 w parze z siecią 5G – a wszystko od Orange

5G i Przemysł 4.0 idealna para – idealnie od Orange

„Wkrótce będzie możliwe bezprzewodowe wysyłanie informacji na cały świat, tak, że każdy człowiek będzie mógł to robić przy pomocy małego urządzenia noszonego przy sobie” (Nikola Tesla, „The New York Times”: Popular Mechanics). Te przemyślenia Tesli z 1909 r. stały się zwiastunem odważnych, nowych czasów, w których Internet i urządzenia mobilne zaczęły nam towarzyszyć w życiu codziennym.

Wraz z czwartą rewolucją przemysłową (tzw. Przemysłem 4.0) na polskim horyzoncie technologicznym pojawiła się oczekiwana od dawna, piąta generacja sieci komórkowej 5G. Warto przy tym dodać, że w połowie czerwca br. Urząd Komunikacji Elektronicznej wrócił z aukcją na radiowe częstotliwości dla „prawdziwego 5G”, która ma się zakończyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Składowe atrybuty relatywnie większej prędkości i większej przepustowości 5G dają efekt synergii, co jest równoznaczne z większymi możliwościami dla użytkownika.

Nowa technologia komunikacji pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na 1 km2. Firmy będą mogły wydzielić sobie (albo mieć przypisane) pewne warstwy sieciowe do świadczenia coraz bardziej zaawansowanych i bezpiecznych usług. Dane możliwości będą wykorzystywane na niespotykaną dotąd skalę właśnie w ramach wspomnianego Przemysłu 4.0.

Dynamicznie postępująca rewolucja technologiczna nie pozwala graczom globalnego rynku pozostawać w tyle za konkurencją. Niestety w dzisiejszych czasach firmy stanęły przed skalowalnymi problemami o parametrach wysokiej inflacji, galopujących cen za energię, coraz większych wymagań ekologicznych oraz przed wyzwaniami związanymi z dostępnością komponentów elektronicznych w łańcuchach dostaw.

Szeroki katalog dylematów wymusił na przedsiębiorstwach uruchomienie procesu zarządzania kryzysowego. Pierwotne plany rozwojowe bardzo często musiały zostać zrewidowane i dostosowane do nowych, dynamicznie zmieniających się warunków środowiska gospodarczego. W rezultacie nowe, długofalowe inwestycje muszą być precyzyjnie przemyślane. Powstaje więc pytanie: czy i w co warto inwestować?

Operatorzy telekomunikacyjni wyszli naprzeciw problemom zdywersyfikowanych rynków, wspierając się dodatkowo możliwością dofinansowań z Unii Europejskiej pod tworzone projekty. Konkretnych operatorów mocno wspierają firmy technologiczne, które tworzą inteligentne parki maszyn produkcyjnych i robotów.

Przemysł 4.0 w parze z siecią 5G – a wszystko od Orange zdjęcie w treści artykułu

Te firmy już dziś doskonale zdają sobie sprawę, z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się mierzyć za kilka lat. Rośnie zatem świadomość w obszarze kreowania usług serwisowych, które opierają się na nowych technologiach. Nowy trend – który pośrednio wynika z  kryzysu pandemicznego – wprowadza nową jakość świadczenia usług na odległość. To z kolei będzie wspierać rozwój sieci 5G z wszelkimi hybrydami, które zapewnią kompatybilność z siecią przyszłości.

Transformacja cyfrowa czy zrównoważona gospodarka idą w parze z wyzwaniami energetycznymi i ekologicznymi. Firmy, poza czerpaniem zysków z działalności podstawowej, chcą też chronić środowisko naturalne, w którym przebywają. Nie da się jednak kreować innowacji zmieniających rzeczywistość, stosując przestarzałe technologie telekomunikacyjne.

Orange Polska – będąc liderem rynku w tym sektorze – zachęca do testowania komunikacji opartej na 5G w formie prywatnych sieci kampusowych 5G. Takie rozwiązanie daje odbiorcy inwestycji możliwość przygotowania się na sprawną migrację rozwiązań od momentu udostępnienia właściwego pasma do świadczenia usług 5G.

Należy przy tym podkreślić, że obecnie uzyskiwana kompatybilność urządzeń przy budowie sieci kampusowych gwarantuje możliwość wykorzystania technologii zarówno 4G, jak i 5G. A to metodycznie otwiera modelowo możliwość na bezproblemowe przeniesienie komunikacji do sieci 5G.

Wszelkie projekty i procesy, które obejmują swoim zakresem komunikację bezprzewodową, powinny automatycznie zawierać wykorzystanie technologii przyszłości, która jest już dostępna komercyjnie w Orange. Inwestycje w sieć kampusową mogą już dziś, poza standardem 4G, być przygotowane do uruchomienia transmisji w paśmie 5G.

Zatrzymajmy się na chwilę na przykładzie zastosowania. Smart Industry (firma przyszłości) to zintegrowane, inteligentne przedsiębiorstwo. Ten technologiczny owoc ogólnoświatowego trendu Smart wykorzystuje sieć czujników podłączonych do sieci 5G.

Już dzisiaj istnieją czujniki, które mogą działać w warunkach polowych przez 10 lat bez potrzeby wymiany baterii zasilających. Do centralnego systemu informacyjnego czujniki te przekazują cyfrowe dane np. o poziomie wilgotności w określonym punkcie – dotyczy to m.in. zakładów rolnych, leśnictwa, gospodarki wodnej czy jakości powietrza.

Do pełnej kompatybilności nie wystarczy jednak interfejs 5G. Musi się on bowiem opierać na sieci teleinformatycznej, która pozwoli na obróbkę dużej ilości informacji. Możemy więc mówić, że 5G nie jest jedynie ewolucyjną metaforą koła w dziejach techniki – jest wydajnym kołem zamachowym ówczesnych technologii dla Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 w parze z siecią 5G – a wszystko od Orange zdjęcie w treści artykułu

Jeśli zadajesz sobie pytania: Czego potrzeba mojej firmie, żeby ulepszyć jej funkcjonowanie? Gdzie widzę moją firmę za kilka lat? Jakie rozwiązania będą najlepszą inwestycją? Jak najlepiej rozplanować proces inicjowania cyfryzacji? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, to wiedz, że Przemysł 4.0 oznacza nie tylko rozwiązania technologiczne, ale też odpowiednie modele biznesowe, zaangażowanie i świadomość w strukturach organizacji.

W Orange o tym z Tobą porozmawiamy i dobierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Przeprowadzić swoje przedsiębiorstwo przez proces cyfryzacji i skutecznie dotrzeć do celu pomaga też skorzystanie z programu funduszy UE. Niezależnie od Krajowego Planu Odbudowy (KPO) równolegle ruszają programy dla przedsiębiorców z dofinansowaniami, z których już można korzystać.W tym też pomożemy.

W ramach KPO na cyfrową transformację zaplanowano 12,5 mld zł, a na preferencyjne pożyczki – blisko 9,4 mld zł. Środki te będą przeznaczone na poprawę dostępu do szybkiego internetu, zwiększenie cyberbezpieczeństwa oraz rozwój usług (w tym chmurowych i kompetencji cyfrowych).

Są też środki (w wysokości 2 mld euro) z komplementarnego programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC), które obejmują okres do 2027 r. Celem tego programu jest m.in. budowa społeczeństwa gigabitowego, udostępnienie zaawansowanych e-usług obywatelom i przedsiębiorcom oraz zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa.

Grzegorz Klimczyk, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Biznesu IoT/5G:
Przemysł 4.0 w parze z siecią 5G – a wszystko od Orange zdjęcie w treści artykułuRozwój IoT będzie wspierany przez 5G. To jest ogromna szansa cywilizacyjna do budowania nowoczesnych usług i technologii . Sieć 5G i Internet Rzeczy to coś, czym będziemy się zajmować i co będziemy rozwijać w przeciągu najbliższej dekady. Kampusy 5G są przyszłością i w tę innowacyjność (stworzenie Industry 4.0) wejdziesz z Orange bezboleśnie i z wielką przyjemnością. W razie potrzeby możemy również pomóc w uzyskaniu dofinansowania.

Menadżer z ponad 20-letnim doświadczeniem w sprzedaży, kontrolingu i marketingu, które zdobywał w obszarze nowych technologii i sprzedaży konsultacyjnej. Praktyk transformacji cyfrowych przedsiębiorstw i konsultingu technologicznego. Ekspert z dziedziny sprzedaży konsultacyjnej. Obecnie w Orange Polska uczestniczy w strategicznym projekcie budowania rynku Internetu Rzeczy (IoT) oraz kontynuuje swoją przygodę z innowacjami.

Jeśli chcesz porozmawiać o dofinansowaniach unijnych i przeprowadzeniu swojego przedsiębiorstwa przez proces cyfryzacji, napisz na adres: pawel.kania@orange.com.

W jaki sposób uzyskać dostęp do najnowszych technologii? Zapraszamy do 5G Lab w Orange Polska przy Alejach Jerozolimskich 160 w Warszawie. 

Artykuł sponsorowany