Firma igus inwestuje w pioniera recyklingu chemicznego

igus

Odnawialne, zrównoważone i redukujące odpady: są to cele leżące u podstaw technologii Cat-HTR. Jest ona stosowana do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, który trwa tylko 20 minut. Olej, który powstał można ponownie wykorzystać do wytworzenia nowych produktów polimerowych. igus zainwestował 4,7 miliona euro w spółkę, która planuje uruchomienie pierwszej komercyjnej fabryki Cat-HTR.

Każdego roku w oceanach świata deponuje się osiem milionów ton metrycznych plastiku. Utracone w ten sposób zasoby są warte około 80 miliardów dolarów. Problem: do tej pory większość plastików spalano, a tylko 14% poddawano recyklingowi. Recykling tworzyw sztucznych jest również ważną kwestią dla firmy igus. W przypadku klasycznego recyklingu - rozdrabniania i ponownego użycia plastiku - od października ubiegłego roku igus robi odważny krok, wprowadzając nowy program eko-prowadnik (oryg. chainge). Firma odbiera zużyte prowadniki kablowe po zakończeniu okresu eksploatacji maszyny, niezależnie od producenta. Następnie regranuluje plastik i przetwarza go ponownie. - Dzięki programowi igus chainge rozpoczęliśmy recykling plastiku ze starych produktów - mówi Frank Blase, CEO firmy igus

Powiązane firmy

Powrót do oleju za pomocą wody, wysokich temperatur i ciśnienia

Zmieszane odpady zawsze pozostają na całym świecie. W przypadku nietechnicznych tworzyw sztucznych są to ilości od 100 do 1000 razy większe. - Recykling chemiczny oferuje nowe rozwiązania w tym zakresie - wyjaśnia Blase. - W połowie ubiegłego roku przeczytałem artykuł o technologii katalitycznego reaktora hydrotermalnego w niemieckiej gazecie FAZ. Następnego dnia skontaktowałem się z niemieckim wynalazcą, profesorem Thomasem Maschmeyerem przebywającym w Sydney. Siedem miesięcy później, po intensywnych badaniach, igus inwestuje obecnie cztery miliony funtów brytyjskich (= 4,7 miliona euro) w Mura Technology Limited, a zatem także w budowę pierwszej instalacji Cat-HTR. Opatentowana technologia chemicznego, katalitycznego reaktora hydrotermalnego (w skrócie Cat-HTR) została opracowana w 2007 r. i przetestowana w pilotażowej instalacji w Australii przez 10 lat. Dzięki technologii Cat-HTR odpady tworzyw sztucznych, których wcześniej nie można było poddać recyklingowi, można ponownie przekształcić w olej, w ciągu 20 minut; jest to bardziej zasobooszczędne niż wydobywanie paliw kopalnych z ziemi. Do oddzielenia komórek i ponownego ich połączenia wykorzystywana jest jedynie woda, wysokie temperatury i odpowiednie ciśnienie. Tylko jeden zakład może przetwarzać aż 20 000 ton  COplastiku rocznie i redukować emisję  CO2 o 28 180 ton metrycznych. Odpowiada to rocznemu zużyciu 5983 samochodów lub rocznemu zapotrzebowaniu na energię 4914 gospodarstw domowych.

Recykling tworzyw sztucznych Cat-HTR-fabryka

Pierwsza komercyjna instalacja Cat-HTR jest obecnie planowana w Teesside w Wielkiej Brytanii, a budowa rozpocznie się w tym roku. Firmy zajmujące się odpadami dostarczają odpady z tworzyw sztucznych, aby zrealizować swoje cele w zakresie recyklingu. Następnie otrzymuje się olej, który można sprzedawać jako zamiennik pierwotnego oleju kopalnego. W Teesside mają zostać zbudowane cztery katalityczne reaktory hydrotermalne, które będą mogły przetwarzać ponad 80 000 ton plastikowych odpadów rocznie. W kolejnym kroku Mura planuje wydawać licencje na całym świecie i budować nowe fabryki. - Jesteśmy zaangażowani w osiągnięcie równowagi w świecie tworzyw sztucznych, dzięki rozwiązaniom technicznym - mówi Frank Blase.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę