Gięcie w każdej skali

DIG Świtała

W wielu branżach nieodzownym elementem obróbki mechanicznej jest proces gięcia, polegający na trwałej zmianie krzywizn obrabianego elementu. Dobranie odpowiednich parametrów procesu (mocy urządzenia i stopnia zgięcia) decyduje o wytrzymałości materiału.

Rozwojem techniki gięcia zainteresowanych jest wiele branż przemysłowych, m.in. budownictwo, motoryzacja, przemysł maszynowy czy hydrauliczny. Dlatego podlega ona ciągłemu doskonaleniu, tak by w jak największym stopniu odpowiadała aktualnym wymaganiom klientów. Dzięki automatyzacji możliwe staje się gięcie elementów o bardzo skomplikowanych kształtach, co pozwala na wykonanie nawet najbardziej wymyślnych detali.

Powiązane firmy

Klienci coraz częściej szukają rozwiązań dostosowanych do konkretnego profilu ich działalności. Stawiają przy tym na szybkość, precyzję i jakość wykonania, zwracają też uwagę na możliwość uzupełnienia giętarki o dodatkowe funkcje. Coraz istotniejsze jest także posiadanie przez producenta własnego działu serwisu.

Od manualnych po centra obróbcze

Wybór giętarek na rynku jest spory: od prostych, manualnych urządzeń po zautomatyzowane centra obróbcze, które łączą kilka procesów (zginanie, cięcie, otworowanie). Znajdują one zastosowanie zarówno w małych warsztatach, jak i w dużych zakładach, realizujących produkcję wielkoseryjną.

 

W ofercie rynkowej można znaleźć rozmaite rodzaje giętarek: ręczne beztrzpieniowe (stosowane najczęściej w pracach instalacyjnych), trójrolkowe (zwijarki, które wykorzystuje się np. przy produkcji balustrad, poręczy, łuków okien itd.), trzpieniowe sterowane manualnie (stosowane w produkcji nieseryjnej do prac remontowych lub instalatorskich), trzpieniowe sterowane NC (wykorzystywane przy mało skomplikowanych elementach), trzpieniowe sterowane CNC (pracują całkowicie automatycznie), giętarki CNC z funkcją push-bending (oprócz funkcji gięcia rury na matrycy mają funkcję zwijania rury na rolkach) oraz giętarki dwugłowicowe (sterowane NC lub CNC; znajdują zastosowanie w produkcji seryjnej).

Kontrola produkcji seryjnej

W przypadku przemysłowego gięcia rur i profili konieczne jest zastosowanie maszyn zdolnych szybko i precyzyjnie giąć szeroką gamę materiałów. W produkcji seryjnej sprawdzają się giętarki ze sterowaniem CNC. Dzięki nim można wyprodukować detale o dużej dokładności i wysokiej jakości. W dodatku proces ten może być wielokrotnie powtarzany, co skraca jednostkowy czas gięcia i daje oszczędności.

Na giętarkach ze sterowaniem CNC można nie tylko w krótszym czasie wykonać zdecydowanie więcej skomplikowanych detali, ale też przeprowadzić wcześniejszą ich symulację i analizę. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia sterowanie giętarką do rur w sposób prosty, elastyczny i intuicyjny.

Użycie jeszcze bardziej zaawansowanej giętarki CNC – z tzw. funkcją push-bending – umożliwia uzyskanie wyjątkowo skomplikowanych kształtów rur. Maszyna taka nie tylko gnie rury, ale też zwija je na rolkach i odgina pod dowolnym łukiem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie kształtu koła czy spirali.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają na połączenie procesu gięcia z dodatkowymi operacjami, np. cięciem czy perforacją. Są one też często zintegrowane z całymi gniazdami produkcyjnym, posiadają także wbudowane dodatkowe systemy, np. załadunku i rozładunku.

Inteligentne maszyny

Na tegorocznych targach ITM w Poznaniu firma Prima Power zaprezentowała m.in. inteligentną giętarkę do blachy BCe Smart. Można ją wykorzystywać do produkcji małych partii, pojedynczych części i zestawów detali przy zachowaniu wysokiej jakości gięcia i dużej powtarzalności. Giętarka posiada przestronny stół roboczy, który umożliwia załadunek i rozładunek. W maszynie zastosowano nowoczesne serwonapędy, które pozwalają na ograniczenie zużycia energii i kosztów konserwacji. Dzięki światłom ostrzegawczym i sygnałom dźwiękowym urządzenie jest także bardzo bezpieczne w obsłudze.

 

W ofercie Prima Power jest również seria EBe obejmująca urządzenia do pracy autonomicznej, czyli wchodzące w skład automatycznej linii lub gniazda produkcyjnego. Można je więc zintegrować np. z wycinarką laserową lub wykrawarką.

Podczas ostatniego ITM-u także firma Technologie Formowania Metali zaprezentowała 9-osiowy automat do gięcia i zwijania wężownic Coiler 60 Tauring. To jeden z niewielu na świecie automatów, który umożliwia zwinięcie kompletnej wężownicy w jednym procesie obróbczym. Maszyna ta usprawnia i skraca czas niezbędny do wyprodukowania wężownic o różnych typach i kształtach. Na stoisku TFM pokazano również automat do gięcia UMW45 firmy Ultimation. Wyposażony jest w zgrzewarkę doczołową, co umożliwia wysokowydajne, kompletne formowanie i zgrzewanie kształtów dwuwymiarowych w postaci ram i kółek. Można było także zobaczyć giętarkę beztrzpieniową UNI76 firmy CBC, która ma solidną i trwałą konstrukcję i pozwala na szybkie przezbrojenie rur, oraz giętarkę do drutu 3D-R100 Nicemach z głowicą fazującą, w której technika gięcia przestrzennego oparta jest na obrotowym ramieniu zakończonym głowicą gnącą, poruszającym się wokół drutu. Zastosowany w maszynie automatyczny moduł fazujący przyspiesza proces produkcyjny.

Innowacyjne koncepcje

Także firma DIG Świtała ma swojej ofercie giętarki – m.in. giętarkę do drutu firmy OMCG. Ten producent promuje innowacyjną koncepcję maszyny z wieloma suwakami i 6-osiową maszynę do gięcia CNC, wykorzystywane głównie w branży automotive. W portfolio DIG Świtała znajduje się też elektromechaniczna giętarka do rur produkowana przez Star Technology – to maszyna modułowa, co pozwala na zwiększanie długości obrabianych detali i promieni gięcia, rozszerzanie cykli roboczych, obrabianie materiałów różnego typu i łączenie urządzeń z całymi liniami.

Kolejna propozycja do gięcia firmy DIG Świtała to giętarki do rur i kształtowników produkowane przez Memoli, Mają konstrukcję z masywnych stalowych płyt i kształtowników walcowanych. Dzięki wyposażeniu ich w funkcję MAN-AUT umożliwiają automatyczne gięcie i powrót w ramach jednej komendy.

DIG Świtała dostarcza także na polski rynek giętarki do drutu firmy Varo, wyginające detale w technologii 2D lub 3D. Mogą one być doposażeniem linii specjalnych bądź też pracować jako samodzielne urządzenia. Wyginają z drutu takie detale, jakich wymaga dany proces produkcyjny.

Z kolei CNC Projekt oferuje maszyny do gięcia i formowania rur oraz profili produkowane przez portugalską firmę AMOB. To giętarki trójrolkowe, trzpieniowe, matry cowe i maszyny do formowania końców rur. Szeroki wybór modeli walcarek trójrolkowych pozwala na dobranie maszyny do konkretnych potrzeb. Podstawowa seria giętarek trójrolkowych (MAM) wyposażona jest w docisk ręczny górnej rolki przy pomocy śruby oraz napęd dwóch lub trzech rolek. Wszystkie giętarki tej serii mogą giąć materiał w pionie lub poziomie. Na tej serii bazuje seria MAH, wyposażona w hydrauliczny docisk górnej rolki i napęd dwóch lub wszystkich trzech rolek. Docisk hydrauliczny umożliwia gięcie rur o średnicy do 100 mm. Seria ta obejmuje maszyny MAH AC (giętarki hydrauliczne z dociskiem dwóch rolek), MAH AC HD (giętarki hydrauliczne heavy duty) i MAH CNC (giętarki hydrauliczne ze sterowaniem numerycznym). AMOB oferuje też całą gamę giętarek trzpieniowych. Na przykład seria e-MOB to maszyny w pełni elektryczne ze sterowaniem CNC, przeznaczone do obsługi stałych i zmiennych promieni gięcia w zróżnicowanych materiałach, a seria CH jest szczególnie przeznaczona do pracy wielkoseryjnej pod dużymi obciążeniami. Największym tego typu urządzeniem pracującym w Polsce – w firmie Atut- -El w Elblągu – jest giętarka AMOB CH220 CN1.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę