ABB Ability pomaga walczyć z problemem plastiku w oceanach

zanieczyszczenie środowiska, plastiki © Jedimentat44

Udostępnij:

Ogromna połać plastiku unosi się obecnie na wodach środkowej część Oceanu Spokojnego, pomiędzy Hawajami i Kalifornią. Szacuje się, że powierzchnia jednej z pięciu przybrzeżnych stref nagromadzenia plastiku, Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmierci, jest obecnie dwa razy większa od powierzchni Teksasu i trzy razy większa od Francji.

Statek Fantastiko, dowodzony przez duńską fundację By the Ocean we Unite (BTOWU), w swoich badaniach ekosystemu wykorzystuje zaawansowane technologie ABB do analizy danych, pomiarów i raportowania na temat wciąż rosnącej ilości plastiku w oceanie. Misją organizacji charytatywnej jest uwydatnienie szkód, jakie wyrządziły miliony ton plastiku, trafiające co roku do oceanu.Fundacja szacuje, że każdego roku w wodach oceanu ląduje jakieś 8 miliardów kilogramów plastiku. To przekłada się na 23 tysiące kilogramów zużytego plastiku na minutę. Po dostaniu się do oceanu, tworzywa sztuczne natychmiast zaczynają szkodzić środowisku i stają się częścią łańcucha pokarmowego. Z badań wynika, że ponad 200 morskich gatunków połyka regularnie plastik.

To naprawdę przykre, gdy patrzy się na to, ile plastiku wyrzuciliśmy do oceanów – mówi dr Nanne Van Hoytema, koordynator badań naukowych w BTOWU.

W walce z nadmierną ilością tworzyw sztucznych, duński statek badawczy korzysta z systemu ABB Ability Marine Advisory System – OCTOPUS. Pozwala on na zaplanowanie optymalnej trasy, która maksymalizuje wydajność zużycia paliwa. Ponadto monitoruje warunki pogodowe na trasach wokół Rotterdamu, Holandii, Francji, Belgii, Danii, południa Anglii i Wysp Normandzkich. Jednocześnie ABB Ability Marine Fleet Portal za pomocą czujników pokładowych Fantastiko pozwala fundacji na gromadzenie oraz analizowanie danych w czasie rzeczywistym.

Dane te obejmują nie tylko rozmiar i właściwości plastikowych odpadów napotkanych przez statek, ale także informacje o warunkach pogodowych podczas rejsu.

Dzięki ABB Ability Marine Fleet Portal, wyniki badań i kluczowe wnioski Fantastiko są od razu udostępniane na stronie fundacji. Na portalu BTOWU można śledzić na bieżąco status badań z rejsu wraz z informacjami o nowo znalezionych kawałkach plastiku.

Nagromadzenie tworzyw sztucznych w oceanach to obecnie ogromne wyzwanie, które wymaga podjęcia natychmiastowych kroków. Parlament Europejski głosował już za całkowitym zakazem tzw. jednorazowych tworzyw sztucznych, np. plastikowych sztućców, talerzy czy słomek. Jednak powinniśmy, a wręcz musimy, zrobić jeszcze więcej. W tym procesie niezwykle ważna jest mobilizacja opinii publicznej.

Kluczowym aspektem wyników naszych wypraw badawczych jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców – mówi dr Van Hoytema. – ABB Ability pozwala nam dzielić się wynikami naszych badań na mediach społecznościowych.ABB ma w planie wsparcie jeszcze większej liczby wypraw badających ekosystem.

Źródło: ABB

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również