ABB poprawi efektywność energetyczną pociągów w aglomeracji warszawskiej

Stadler Polska, pociąg, kolej © Stadler Polska

Udostępnij:

Przekształtniki trakcyjne ABB przyczynią się do rozwoju bardziej zrównoważonego transportu w aglomeracji warszawskiej. Firma zrealizuje zamówienia dla Stadler Polska na dostawy urządzeń do nowoczesnego taboru Kolei Mazowieckich.

ABB dostarczy ponad 100 energooszczędnych przekształtników trakcyjnych do nowych pociągów, które będą kursować na trasach w tzw. Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym, obejmującym Warszawę i 37 gmin. Bardziej kompaktowe i lżejsze przekształtniki ABB pozwolą zmniejszyć zużycie energii pociągów, zajmą mniej miejsca i zwiększą komfort podróżowania.

Energooszczędność była ważnym aspektem przy projektowaniu nowych, klimatyzowanych pociągów typu FLIRT trzeciej generacji (Fast Light Innovative Regional Train), które będą osiągać prędkość 160 km/h. Kluczowe elementy układów napędowych tych pojazdów - przekształtniki trakcyjne ABB Bordline CC1500 - umożliwiają zoptymalizowane zasilanie i sterowanie silnikami trakcyjnymi, a także odzyskiwanie energii pochodzącej z hamowania i wykorzystanie jej do zasilania urządzeń pokładowych, na przykład klimatyzatorów czy systemu ogrzewania, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie zużycia energii, a także obniżenie kosztów eksploatacji pociągów.Przekształtniki ABB to urządzenia, które sprawdziły się już w poprzedniej generacji pociągów FLIRT, wykorzystywanych w Polsce od 2007 r. Nowa wersja modelu Bordline zapewni jeszcze wyższą niż dotąd efektywność energetyczną całego łańcucha napędowego (a więc konwertera i silnika). Urządzenia te będą również lżejsze, a jednocześnie umożliwią zasilanie silników o bardzo dużej mocy, jakie znajdą się w tych pociągach, co pomoże pojazdom uzyskać odpowiednie osiągi – wyjaśnia Maciej Duczyński, menedżer Grupy Produktowej Trakcja w Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych ABB.

Zakup pojazdów, wyposażonych w dostęp do Wi-Fi, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i systemem informacji pasażerskiej, jest kolejnym krokiem do zwiększania komfortu podróży i poprawy możliwości operacyjnych Kolei Mazowieckich.

Dostawy pierwszych urządzeń ABB mają zostać zrealizowane w 2019 r. Większość wyprodukowana zostanie w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim.


TOP w kategorii
ABB dostarcza innowacyjne technologie dla sektora kolejowego od ponad 100 lat, produkując komponenty i podsystemy dla infrastruktury i taboru kolejowego w sieciach miejskich, międzymiastowych i kolei dużych prędkości. Dla swojej globalnej zainstalowanej bazy ABB świadczy również usługi serwisowe przez cały okres eksploatacji, łącznie z konserwacją i retrofitem.

Źródło: ABB

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również