ABB postarczy ponad 2000 transformatorów na potrzeby ENEA Operator

© Fot. Przemek Szuba/arch. ABB

Udostępnij:

ABB, wiodący producent technologii energetyki i automatyki, do końca 2015 roku dostarczy na potrzeby ENEA Operator Sp. z o.o. ponad 2000 sztuk transformatorów olejowych dystrybucyjnych o mocy w przedziale 40-1000 kVA. Wartość zamówienia wyniosła ok. 32 mln PLN. W ramach kontraktu zrealizowano już pierwsze dostawy o wartości 700 tys. zł. Pozostałe będą realizowane sukcesywnie, na podstawie indywidualnych zamówień składanych przez oddziały ENEA Operator w Poznaniu, Szczecinie, Gorzowie, Zielonej Górze i Bydgoszczy poprzez internetową platformę zakupową.

Dostarczone przez ABB w Polsce transformatory zostaną przeznaczone pod inwestycje dla budowanych stacji i nowych odbiorców energii. Część z nich zostanie również wykorzystana w ramach modernizacji sieci energetycznej, a wymienione urządzenia przyczynią się do wzrostu efektywności i niezawodności sieci, zmniejszając ryzyko jej awarii.Transformatory obniżą straty energii oraz wpływ operatora na środowisko – spełniają bowiem najnowsze wymagania Dyrektywy Unii Europejskiej i Rady Europy w odniesieniu do energooszczędności transformatorów energetycznych.
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, które weszło w życie 11 czerwca 2014 roku, transformatory energetyczne, wprowadzane do obrotu lub instalowane po 1 lipca 2015 na terenie Unii Europejskiej, muszą spełniać wymagania dotyczące strat energii. ENEA Operator zainwestowała w urządzenia, które są bardziej energooszczędne, niż określają to restrykcyjne normy. Inwestycja wpisuje się w strategię spółki, która kładzie duży nacisk na ekologiczne rozwiązania.

To kolejne, znaczące zamówienie na transformatory rozdzielcze, które dla ENEA Operator realizuje Zakład Transformatorów Rozdzielczych ABB w Łodzi. Z uwagi na złożoność i wieloetapowość procedur przetargowych, pozyskanie zamówienia było dużym wyzwaniem.

– Zamówienie na nasze transformatory złożone przez ENEA Operator potwierdza udaną i realizowaną z sukcesami współpracę. Przygotowanie doskonałej oferty wymagało m.in. przeprowadzenia wielu obliczeń optymalizacyjnych transformatorów osobno dla każdej mocy.

Wszystkie postępowania były również prowadzone zgodnie z zapisami ustawy Prawo Zamówień Publicznych – powiedział Andrzej Kapczyński, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Transformatorów Rozdzielczych ABB w Polsce.
ABB to wiodący producent transformatorów rozdzielczych oraz transformatorów mocy w Polsce, oferujący rozwiązania energooszczędne i przyjazne dla środowiska. W fabryce spółki w Łodzi produkowane są m.in. transformatory z zastosowaniem rdzenia amorficznego, charakteryzujące się ekstremalnie niskimi stratami jałowymi. W ostatnich latach ABB w Polsce zrealizowała kilkanaście dużych kontraktów na dostawę transformatorów rozdzielczych dla krajowych grup energetycznych.

ENEA Operator Sp. z o.o. jest częścią Grupy Kapitałowej ENEA, która jest jednym z liderów rynku energii w Polsce. Grupa ENEA specjalizuje się w wytwarzaniu, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej.Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również