ABB przedstawia najmłodszego członka rodziny YuMi

ABB, robot współpracujący © ABB

Udostępnij:

Po sukcesie YuMi, pierwszego na świecie dwuramiennego robota przemysłowego w pełni współpracującego z człowiekiem, firma ABB przedstawiła jednoramiennego robota współpracującego, który łączy podobne właściwości ze znacznie zmniejszonymi gabarytami.

Podczas wystawy International Robotics Exhibition (iREX) 2017 w Tokio ABB zaprezentowała swojego najnowszego robota współpracującego z człowiekiem, tym razem w wersji jednoramiennej. Zgodnie z nazwą roboty współpracujące zostały stworzone do bezpośredniej pracy z ludźmi na liniach produkcyjnych. Ma to pomóc w zwiększaniu produktywności oraz przejściu do masowej indywidualizacji (ang. mass customization) w procesie wytwarzania produktów. Oficjalną premierę robota zaplanowano na przyszły rok.Podobnie jak YuMi – przeznaczony głównie do montażu niewielkich części robot, który został wprowadzony na rynek w 2015 r. – nowy model ma udźwig 500 g, a dzięki kompaktowej konstrukcji może łatwo integrować się z istniejącymi liniami montażowymi, zwiększając ich wydajność. Ruchy nowego robota rejestruje się w procesie programowania poprzez ręczne prowadzenie (lead-through programming), dzięki czemu nie ma potrzeby specjalistycznych szkoleń dla operatorów.

– Sukces YuMi przekroczył nasze oczekiwania. Zaprojektowano go z myślą o montażu małych części, ale okazał się wyjątkowo wszechstronny: potrafi przygotować sushi, złożyć kostkę Rubika, pakować prezenty i dyrygować orkiestrą. W związku z olbrzymim sukcesem Yumiego spodziewamy się, że nasz nowy, jednoramienny model zostanie równie dobrze przyjęty, tym bardziej że opracowano go na życzenie klientów – powiedział Sami Atiya, dyrektor Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych ABB.– Wciąż rozbudowujemy nasze portfolio robotów współpracujących – dodał Per Vegard Nerseth, dyrektor biznesu robotyki ABB. – Nasz najnowszy model stanowi długo wyczekiwane uzupełnienie „fabryki przyszłości”. W dobie masowej indywidualizacji pozwoli on naszym klientom rozwinąć swój biznes. Dzięki połączeniu tego robota z naszymi cyfrowymi rozwiązaniami z oferty ABB Ability zakłady produkcyjne będą w stanie osiągnąć nowy poziom niezawodności i wydajności.

Źródło: ABB

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również