ABB w gdyńskiej „Dolinie Krzemowej”

Źródło: AEC Krymow & Rogoyska Architekci, Gdyńskie Centrum Innowacji © AEC Krymow & Rogoyska Architekci, Gdyńskie Centrum Innowacji

Udostępnij:

ABB wyposażyła jedne z najbardziej prestiżowych i nowoczesnych budynków w Polsce. Elementy rozdzielnic oraz osprzęt elektroinstalacyjny firmy trafiły do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

PPNT powstał w 2001 roku i dość szybko otrzymał miano gdyńskiej „Doliny Krzemowej". W 2006 roku firmom działającym głównie w obszarze innowacji i nowoczesnych technologii udostępniono 9000 m2 nowej powierzchni biurowej i laboratoryjnej. Do końca I kwartału 2013 roku obok obecnej siedziby PPNT powstaną dwa nowoczesne budynki o łącznej powierzchni około 60 tys. m2, jeden biurowo-laboratoryjny, a drugi wystawienniczo-konferencyjny. W obu tych budynkach zainstalowano urządzenia ABB.Firma ABB otrzymała zamówienie pod koniec ubiegłego, a zrealizowała w pierwszym półroczu tego roku. W III i IV kwartale urządzenia zainstalowano na obiekcie. Spółka dostarczyła elementy wyposażenia około 520 rozdzielnic (min. szafy, wyłączniki, aparaturę modułową oraz liczniki energii elektrycznej), w tym rozdzielnice główne niskiego napięcia, rozdzielnice oddziałowe, pożarowe oraz biurowe. Prefabrykacji rozdzielnic dokonał wieloletni partner spółki. Oprócz tego, ABB wyposażyła oba budynki w automatykę i osprzęt elektroinstalacyjny, między innymi ściemniacze, wyłączniki i liczniki na potrzeby systemu rozliczania najemców. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom oba budynki osiągną stosunkowo wysoki poziom funkcjonalności i efektywności energetycznej.

W wyniku rozbudowy PPNT rozrośnie się sześciokrotnie, co pozwoli na przyjęcie do Parku około 300 nowych firm. Powierzchnia całkowita wszystkich budynków wyniesie w sumie 76 347 m2. To o 20% więcej niż wynosi powierzchnia paryskiego Luwru. W budynkach PPNT swoją nową siedzibę będą miały nie tylko firmy, ale również instytucje działające na rzecz wprowadzania innowacji oraz podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw w regionie.

Dla ABB to kolejny prestiżowy projekt z segmentu infrastruktury i budownictwa w Polsce. Wśród podobnych realizacji należy wymienić dostawę kompleksowego układu zasilania dla Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego (tzw. CENT III). W 2011 roku firma otrzymała również zamówienia między innymi na zasilenie Term Maltańskich, dostawę rozdzielnic dla Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej czy olicznikowanie budynku Sky Tower we Wrocławiu.Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również