ABB zdobywa zamówienie warte 37 mln USD

© Fot. Mariusz Wierzbowski/PSE S.A.

Udostępnij:

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymał warte około 37 mln USD zamówienie od PSE S.A., krajowego operatora systemu przesyłowego, na dostawę 12 transformatorów mocy zaprojektowanych zgodnie z wysokimi wymaganiami Zamawiającego, w ramach inicjatywy wzmacniania polskiej sieci energetycznej.

– To zamówienie stanowi potwierdzenie naszej strategii penetracji rynku, jako że dostarczamy więcej urządzeń do naszych obecnych klientów – powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes Grupy ABB. – Zgodnie z naszym podejściem „w kraju dla kraju”, transformatory zostaną wyprodukowane w Polsce, gdzie posiadamy obszerną bazę wytwórczą.

ABB jest odpowiedzialna za projekt, dostawę, instalację oraz przekazanie do eksploatacji transformatorów o mocach w przedziale 275-500 MVA oraz masie dochodzącej do 360 ton. Transformatory zostaną zainstalowane na 11 stacjach elektroenergetycznych w różnych częściach kraju. Niektóre z tych stacji są nowe, inne natomiast przechodzą modernizację. Dostawy są planowane na lata 2014-2017.

– Produkowane w zakładzie ABB w Łodzi transformatory wnoszą znaczący wkład w modernizację polskiej sieci energetycznej. Nasze urządzenia zwiększają niezawodność sieci oraz bezpieczeństwo energetyczne, charakteryzują się niskim poziomem hałasu w trakcie pracy, a także zmniejszonymi stratami jałowymi i obciążeniowymi. Cieszymy się, że w procesie modernizacji sieci PSE S.A. zwraca również uwagę na energooszczędność i wpływ urządzeń na środowisko naturalne – te dwa aspekty są bardzo ważne w naszej technologii – mówi Pawel Łojszczyk prezes ABB sp. z o.o.

Transformatory mocy dostosowują poziomy napięcia na wszystkich etapach energetycznego łańcucha wartości. Działanie to obejmuje podwyższenie napięcia z poziomu napięcia generatora, aby zmniejszyć straty podczas przesyłu na duże odległości, oraz obniżanie napięcia do bezpiecznych i dających się kontrolować poziomów przed etapem dystrybucji energii elektrycznej do gospodarstw domowych, fabryk i biur.

Transformatory są integralnymi elementami sieci elektrycznej oraz kluczowymi urządzeniami dla wydajnego i bezpiecznego przetwarzania elektryczności w ramach różnorodnych systemów napięcia. Portfolio transformatorów ABB obejmuje transformatory mocy o napięciu do 1200 kV, suche i olejowe transformatory rozdzielcze, transformatory przeznaczone do specjalnych aplikacji oraz trakcyjne, jak również dedykowane usługi i komponenty.

www.abb.plUdostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również