Air Products wspiera bezemisyjny i przyjazny środowisku transport miejski w USA

Air Products, autobus, napęd wodorowy © Air Products

Udostępnij:

Firma Air Products dokonała uroczystego otwarcia największej w USA stacji tankowania wodorem dla autobusów miejskich w Santa Ana w Kalifornii. Nowa stacja tankowania została wyposażona w technologię Smartfuel niezbędną do dystrybucji paliwa, zaprojektowaną przez Air Products.

Air Products zaprojektował i wspólnie z partnerami uruchomił stację tankowania wodoru w Santa Ana. Firma dostarczyła większość niezbędnego wyposażenia oraz będzie odpowiedzialna za konserwację stacji, a także za dostarczanie wodoru niezbędnego do tankowania autobusów. Do stacji dostarczany będzie ciekły wodór, który na miejscu zostanie sprężony do wysokiego ciśnienia za pomocą kriogenicznych sprężarek, a następnie odparowany do postaci gazowej. W tej formie wodór będzie mógł być przesyłany za pośrednictwem specjalnych dystrybutorów do tankowanych pojazdów. Firma Trillium zapewniła przygotowanie terenu, wybrane elementy sprzętowe, przeprowadziła instalację i pierwsze prace konserwacyjne.Stacja w Kalifornii to początek nowego rozdziału na drodze do podnoszenia wydajności tankowania wodorem. Jest ona także dowodem na stały rozwój innowacji w tym obszarze. Zbudowaliśmy wiele podobnych stacji dla przedsiębiorstw komunikacyjnych na całym świecie, jednak to właśnie ta konkretna stacja stanowi przykład wysoce zaawansowanej technologii szybkiego tankowania. Zastosowano w niej niepowtarzalne kompresory kriogeniczne oraz specjalnie zaprojektowany układ chłodzenia – powiedział Eric Guter, dyrektor generalny Americas Growth Platforms w Air Products. – Chcemy pogratulować naszym partnerom za udział w znaczącym osiągnięciu, a agencji California Air Resources Board za zapewnienie finansowania projektu.

Aktualny tabor autobusów zasilanych ogniwami wodorowymi w przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej dla okręgu Orange w Kalifornii (OCTA) składa się z 10 pojazdów, jednak stacja ma możliwość dalszej rozbudowy, zapewniając efektywne tankowanie do 50 autobusów, czyli tankowania nawet do 1500 kg wodoru w okresie ośmiu godzin. Jeden autobus może zostać zatankowany ilością 28 kg wodoru w ciągu 6-10 minut, przy czym jednocześnie tankować można nawet 30 pojazdów.

Bezemisyjne pojazdy miejskie w sposób zasadniczy przyczyniają się do ograniczenia poziomu spalin, a jednocześnie zapewniają wiele korzyści, szczególnie dla osób zależnych od transportu miejskiego – powiedział Jack Kitowski, szef wydziału Mobile Source Control w CARB.Nowa stacja tankowania została wyposażona w technologię Smartfuel, niezbędną do dystrybucji paliwa. Technologia ta pozwala napędzać samochody, ciężarówki, samochody dostawcze, autobusy, hulajnogi, wózki widłowe, lokomotywy, samoloty, stacje bazowe, urządzenia do przeładunku towarów, a nawet okręty podwodne. Wśród innych proponowanych przez Air Products odbiorcom rozwiązań są budowane pod klucz stacje tankowania wodorem wraz z ich pełną obsługą, dostawy niezbędnego wyposażenia, a także produkcja i dostawy paliwa wodorowego.

Źródło: Air Products

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również