ArcelorMittal na minusie

hutnik © metallurgyfordummies.com

Udostępnij:

ArcelorMittal stracił w Europie 366 mln euro w III kwartale 2013 roku. Na całym świecie starty koncernu w ubiegłym roku liczone są  na 2,5 mld dol.

Strata w IV kwartale 2013 roku w europejskim segmencie wyrobów płaskich (Flat Carbon Europe - FCE) była prawie trzy razy wyższa od zanotowanej w III kwartale ub.r. Wtedy firma była na minusie na kwotę 131 mln euro. To w głównej mierze wynik restrukturyzacji produkcji we francuskich miastach Liege oraz Florange.
Niemniej wysyłka stali w IV kwartale 2013 r. osiągnęła poziom 6,7 mln ton, co oznacza wzrost o 1,6% w porównaniu z III kwartałem. Prognozy na 2014 r. są optymistyczne. – Spodziewamy się wzrostu popytu na stal w Europie o około 2% w 2014 r. - ogłosił Geert Van Poelvoorde, dyrektor generalny ArcelorMittal segmentu FCE.

Firma podała także wyniki finansowe za ubiegły rok i plany na obecny. Mimo wzrostu wysyłki stali i rudy żelaza (odpowiednio 84,3 mln ton – wzrost o 0,6% r/r i 59,7 mln ton – wzrost o 9,6% r/r), koncern stracił 2,5 mld dol. Tylko w IV kwartale był pod kreską na kwotę 1,2 mld dol. Kosztowne okazały się inwestycje w Kanadzie i Liberii.
W tym roku ArcelorMittal planuje przeznaczyć na inwestycje co najmniej 3,8 mld dol. Średnioterminowe zadłużenie ma się utrzymać  na poziomie 15 mld dol.

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali z siecią hut w 20 krajach. Jest też jednym z pięciu największych producentów rudy żelaza oraz węgla metalurgicznego. W Polsce do koncernu należy pięć hut i koksownia.źródło: TVN24 BiŚ

Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również