ArcelorMittal pracuje nad nowym gatunkiem stali

ArcelorMittal

W ArcelorMittal Poland prowadzone są prace nad wdrożeniem do produkcji gatunków stali przeznaczonych do cięcia laserowego, w postaci ciętych arkuszy. Na rynek trafia właśnie pierwszy z nich - z gatunku S355MC, spełniający restrykcyjne wymagania gatunków stali z grupy Amstrong.

Nowy gatunek stali wytwarzany jest w procesie walcowania termomechanicznego w najnowocześniejszej w Europie walcowni gorącej w Krakowie. Proces cięcia na arkusze odbywa się w serwisie ArcelorMittal Distribution Solutions na certyfikowanych liniach cięcia poprzecznego, które są w stanie zagwarantować niski poziom naprężeń wewnętrznych. Ten gatunek stali jest wykorzystywany w różnego rodzaju konstrukcjach, takich jak elementy naczep ciężarówek, maszyny rolnicze, a także w innych konstrukcjach wymagających precyzyjnego wycinania przy użyciu lasera. Grubość stali w tym gatunku zależy od zastosowania, a obecnie zakres może wynosić od 4 do 8 mm.

Odbiorcy nowego gatunku stali w arkuszach mają teraz kolejny powód do zadowolenia. Dzięki poprawie jego własności w kontrolowanym procesie produkcji mogą już ciąć ją laserowo w wybrane przez siebie dowolne kształty – informuje Tomasz Plaskura, dyrektor sprzedaży ArcelorMittal Europe – wyroby płaskie na Europę Środkowo-Wschodnią.

S355MC – Laser, bo tak brzmi oficjalna nazwa nowego gatunku, występuje w wersji Classic, o dopuszczalnych odchyłkach w płaskości do 5 milimetrów na 1 metrze i Premium - do 3 milimetrów na 1 metr na gotowych elementach po procesie cięcia laserowego. Ograniczenie naprężeń wewnętrznych w procesie walcowania na gorąco i w procesie prostowania w czasie cięcia na arkusze sprawia, że jest on odpowiedni do laserowego cięcia.

Oczywiście nie osiągnęlibyśmy takiego sukcesu, gdyby nie dobra współpraca z ośrodkiem Badań i Rozwoju w ArcelorMittal Gent w Belgii i naszym partnerem w tym projekcie – ArcelorMittal Distribution Solutions – mówi Adam Dziedzic, kierownik Działu Rozwoju Produktu i Poprawy Jakości w ArcelorMittal Poland.

Wyprodukowanie najwyższej klasy blachy o takich własnościach było możliwe dzięki inwestycjom poczynionym przez ArcelorMittal Poland w krakowskiej walcowni gorącej. Tylko w ostatnim roku firma zainwestowała tam 236 mln zł. Modernizacja całego krakowskiego oddziału, czyli dawnej Huty im. T. Sendzimira, pochłonęła w ciągu ostatnich 12 lat 3 mld zł.

Nowy gatunek stali do cięcia laserowego, spełniający restrykcyjne wymagania gatunków stali z grupy Amstrong, razem z wyprodukowanymi przez koncern ArcelorMittal innymi gatunkami blach o specjalnym zastosowaniu (Aluzinc, Magnelis, Jetskin, Granite Rain) prezentowane były na tegorocznych targach inżynierskich w Brnie, które odbyły się w październiku. To najbardziej znane branżowe targi w Czechach, odwiedzane co roku przez 75 tys. gości.

Źródło: ArcelorMittal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę