ArcelorMittal zamierza ograniczyć emisję dwutlenku węgla

Photopin

ArcelorMittal postawił sobie cel zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w Europie o 30% do 2030 r., co ma wesprzeć koncepcję Zielonego Ładu przyjętego przez Komisję Europejską. Cel ten wpisuje się w plan firmy ogłoszony w maju tego roku, by osiągnąć neutralność klimatyczną w Europie do roku 2050. 

By osiągnąć swoją ambicję i zredukować emisje CO2 w Europie o 30%, ArcelorMittal będzie bazował na trzech różnych ścieżkach, dzięki którym możliwa będzie znaczna obniżka emisji dwutlenku węgla:

• procesy hutnicze prowadzone w oparciu o czystą energię, np. wykorzystanie w produkcji wodoru, a także bezpośredniej elektrolizy.
• przetwarzanie dwutlenku węgla - wykorzystanie w procesach hutniczych zamiast paliw kopalnych takich surowców jak biomasa, co pozwoli na obniżenie emisyjności hutnictwa
• przechwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla – przy utrzymaniu obecnej metody produkcji stali emisje dwutlenku węgla będą przechwycone i zmagazynowane lub ponownie wykorzystywane, a nie emitowane do powietrza.

ArcelorMittal Dunkierka w 2020 r. i już w kolejnym roku umożliwi przechwytywanie z gazów hutniczych 0,5 ton metrycznych COna godzinę. - Jesteśmy zobowiązani do dekarbonizacji przemysłu hutniczego zgodnie z porozumieniem paryskim i zobowiązaniem UE, by do roku 2050 osiągnąć neutralność klimatyczną, jaką przyjęto w Zielonym Ładzie w tym tygodniu – mówi Geert Van Poelvoorde, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe - wyroby płaskie. 

Inicjatywy i technologie, które są wdrażane lub planowane przez ArcelorMittal w Europie:

• Carbalyst – metoda polegająca na zamianie gazów hutniczych z wielkiego pieca w bioetanol. Ten projekt o wartości 120 mln euro realizowany w ArcelorMittal w Gandawie zakończy się w 2020 r.
• IGAR – technologia przechwytywania CO2 z procesów wielkopiecowych i zamiany na gaz syntetyczny, który może zastąpić paliwa kopalne do redukcji rudy żelaza w procesie wielkopiecowym. Projekt pilotażowy prowadzony jest obecnie w ArcelorMittal w Dunkierce (Francja).
• Torero - projekt o wartości 40 mln euro, który zakłada produkcję biowęgla z odpadów drzewnych. Taki biowęgiel ma zastąpić paliwa kopalne obecnie używane w wielkim piecu. Pierwszy taki projekt powstaje w Gandawie, a jego uruchomienie przewidziane jest na rok 2020.
• Redukcja rudy żelaza za pomocą wodoru - inwestycja warta 65 mln euro prowadzona jest w Hamburgu (Niemcy). Pozwoli ona zwiększyć użycie wodoru w procesie bezpośredniej redukcji rudy żelaza.
• Przechwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla – połączenie przełomowych technologii pozwalających zmniejszyć koszty przechwytywania, oczyszczania i skraplania CO2 powstałego z gazów odpadowych. Projekt rozpocznie się w

 

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę