Atlas Copco modernizując serię małych sprężarek typu GA ustanawia nowe rekordy wydajności

©

Udostępnij:

Firma Atlas Copco wprowadza szereg modernizacji w produkowanych sprężarkach o mocach od 11 do 30 kW. Nowe sprężarki GA 11-30/ GA 11-30 VSD to prawdopodobnie najbardziej kompaktowe i ciche sprężarki z wtryskiem oleju jakie kiedykolwiek wyprodukowano w zakresie 11-30 kW.

Nowy zintegrowany osuszacz podnosi zarówno efektywność urządzeń, jak i jakość wytwarzanego przez nie powietrza. Obecnie wszystkie modele są przystosowane do pracy w temperaturze otoczenia do 46° C. Oferują nowy, niezwykle przyjazny dla użytkownika sposób monitoringu pracy sprężarki i są wyposażone w trwałą, wysoce efektywną przekładnię, w pełni zabezpieczoną przed kurzem i brudem.Atlas Copco przeprojektowało i unowocześniło swoją popularną serię sprężarek typu GA zarówno w wersji stałoobrotowej GA 11+-30 jak i w wersji zmiennoobrotowej GA 11-30 VSD. Celem lepszego dopasowania wydajności urządzeń do wymagań klientów, firma wprowadziła dodatkowy model 26 kW, który podobnie jak pozostałe również wyposażany jest w najnowszej generacji systemem VSD, który obecnie także ma swoją premierę. Seria małych sprężarek GA używana jest w bardzo wielu aplikacjach i w różnych działach przemysłu: w warsztatach, przy montażu, pakowaniu, przemyśle motoryzacyjnym, meblarskim, drukarskim, tekstylnym, produkcji elementów konstrukcyjnym, formowaniu i produkcji wyrobów plastikowych oraz w przemyśle wydobywczym.

Nowe sprężarki osiągają większą wydajność z tej samej co dotychczasowe modele mocy silnika, co pozwala na dobór mniejszego urządzenia do tego samego zastosowania. Pozwala to zarówno na oszczędność energii jak i pieniędzy. Prawie wszystkie modele serii GA+/GA VSD oferują najwyższą na rynku wydajność. Dzięki modernizacji podniesiono tą wydajność od 7 do nawet 17% w porównaniu do dotychczas produkowanej serii GA. W przypadku sprężarek zmiennoobrotowych GA wydajność zwiększono od 9 do 24%.

Jednostkowe zapotrzebowanie na energię (SER) jest prawdziwą miarą tego, jak dużo energii sprężarka zużyje. Dzięki znacznemu polepszeniu tego wskaźnika - w przypadku GA+: 3-11%, w przypadku GA VSD: 11-13% - nowe sprężarki Atlas Copco mają jeden z najlepszych parametrów SER jaki jest możliwy obecnie do osiągnięcia. Czyni to je najbardziej efektywnymi energetycznie sprężarkami na rynku. Zużycie energii można obniżyć jeszcze bardziej w wersji Full Feature dzięki zintegrowaniu osuszacza ziębniczego ze sprężarką.

Napęd zmiennoobrotowy VSD nowej generacji, zwiększa niezawodność urządzeń, wykazuje mniejszą wrażliwość na kurz i standardowo osiąga bardzo niskie zniekształcenia harmoniczne.
Dzięki zastosowaniu sprężarki GA VSD zamiast GA + można osiągnąć średnio 35% oszczędności energii elektrycznej, czego efektem jest znacznie szybszy okres zwrotu inwestycji. Dodatkowo 80% energii sprężarki może zostać odzyskane (np. do ogrzewania wody lub powietrza w procesach przemysłowych lub do użytku bezpośredniego) za pomocą obecnie standardowej opcji podłączenia systemu odzysku energii.

Rozmiary sprężarek i wytwarzany przez nie hałas są często przeszkodą w zainstalowaniu urządzeń blisko miejsc, gdzie potrzebne jest sprężone powietrze. Im dalej od stanowiska stoi urządzenie, tym większe są straty spowodowane spadkiem ciśnienia. Spadek ciśnienia jedynie o 0,5 bar w przypadku sprężarki 22 kW oznacza straty energii równe energii zużywanej przez jedno średniej wielkości gospodarstwo domowe. Dzięki kompaktowej budowie nowe sprężarki GA zajmują jeszcze mniej miejsca. Charakteryzują się również najniższym poziomem hałasu, jaki kiedykolwiek został osiągnięty przez Atlas Copco w tej serii, co stawia je na pozycji lidera rynku w tej dziedzinie. Np. hałas wytwarzany przez sprężarkę GA 11+ to tylko 63 dB. Udoskonalenia te mają bezpośredni pozytywny wpływ na środowisko pracy warsztatu przez poprawę komfortu pracy pracowników.Nowy graficzny sterownik Elektronikon podwyższa standardy urządzeń Atlas Copco w zakresie sterowania i monitoringu. Udoskonalona seria GA+/GA VSD jest pierwszą serią sprężarek wyposażonych w ten niezwykle przyjazny dla użytkownika sterownik, opracowany przez inżynierów Atlas Copco. Jego algorytmy oszczędzają energię elektryczną poprzez sterowanie sprężarką tak, aby pracowała w jak najbardziej optymalnym zakresie, natomiast zaawansowane technologicznie czasomierze optymalizują przerwy serwisowe.
Zużycie energii elektrycznej jest również obniżone dzięki zastosowaniu algorytmu Saver Control, który steruje pracą zintegrowanego osuszacza i wentylatorów

www.atlascopco.pl

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również