Autodesk i HP rozwijają druk 3D

©

Udostępnij:

 

Firmy Autodesk i HP ogłosiły, że ponownie łączą siły, aby przyspieszyć prace nad rozwojem druku 3D. W tym celu HP będzie w swojej technologii Multi-Jet-Fusion wykorzystywać oprogramowanie Spark stworzone przez Autodesk.

Obie firmy od dawna współpracują, m.in. w dziedzinie druku wielkoformatowego dla dokumentów projektowych i inżynierskich (Design Web Format). Tym razem postanowiły dopasować swoje oferty do siebie, aby wspierać rozwój druku 3D i tym samym doprowadzić do kolejnej rewolucji w przemyśle, wyraźnie wpływając na sposób projektowania i konstruowania produktów.Multi Jet Fusion to technologia opierająca się na termicznym druku atramentowym. Wykorzystuje głowicę z 30 dyszami drukującymi wysokiej rozdzielczości, które są w stanie umieścić 350 milionów kropel na sekundę z dokładnością 21 mikronów. Według producenta Multi Jet Fusion zapewnia ok. 10 razy szybszy druk niż dotychczasowe urządzenia rapid prototyping oraz jest w stanie tworzyć w pełni funkcjonalne części dokładniej, z większą ilością detali i gładką powierzchnią. Jest też w stanie manipulować właściwościami materiału, faktury, wytrzymałości, elastyczności, właściwościami termicznymi i innymi. HP na razie pokazała prototyp drukarki, a.maszyny wykorzystujące wymyśloną przez tę firmę technologię będą dostępne w sprzedaży dopiero w 2016 roku.

Z kolei Spark to otwarta i swobodnie licencjonowana platforma software’owa wspierająca druk 3D. W założeniu jej twórców ma być ona podstawą i bazą komunikacyjną dla producentów drukarek, materiałów eksploatacyjnych oraz twórców oprogramowania. Jej celem jest łatwe i niezawodne przetwarzanie modeli 3D na język maszyny, co ma się przełożyć na jakość i dokładność modeli 3D.

Jesienią 2014 r. Autodesk ogłosił, że poprzez zarządzany przez siebie fundusz inwestycyjny The Spark Investment Fund zamierza zainwestować w ciągu kilku najbliższych lat 100 milionów dolarów w przedsiębiorstwa, startupy oraz badania z branży 3D Printing. Spark to jeden z elementów rozwoju druku przestrzennego.Prace nad technologią druku 3D trwają od lat, a obecnie widać wyraźny jej postęp i rozkwit. Analitycy z Hause Gartner szacują, że do roku 2018 rynek druku 3D podwoi się i osiągnie wartość ok. 13,4 mld dolarów.
 

www.autodesk.pl

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również