Automaticon 2018 - roboty i bezpieczeństwo

automaticon © RavenMedia

Udostępnij:

Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon 2018 przeszły już do historii. W tym roku wzięło w nich udział ponad 300 firm, które licznie przybyłym profesjonalistom, hobbystom i młodzieży szkolnej prezentowały swoje wyroby. Wśród nich nie zabrakło nowości.

Niewątpliwie należał do nich robot IRB 14000 YUMI firmy ABB. Zdaniem organizatorów zasłużył on na Złoty Medal. Jest to nowatorski robot wyposażony w dwa ramiona z wbudowanymi licznymi systemami bezpieczeństwa. Duże zainteresowanie wzbudzał też pierwszy robot współpracujący wyposażony w zintegrowany system wizyjny, kosztujący jedynie 30 tys dolarów. Stäubli zaprezentował nowy model robota TX2 zaprojektowanego specjalnie dla potrzeb Przemysłu 4.0. 

Na wielu stoiskach mogliśmy oglądać także maszyny służące do oceniania stanu materiałów. Filmowane elementy, wyświetlane w powiększeniu na ekranach monitorów pozwalają na dostrzeżenie wad niewidocznych gołym okiem. Zaprezentowano również, pierwszy w Polsce, przemysłowy mikroskop 3D. Jednak ewentualnych chętnych odstraszała cena przekraczająca 25 tys euro.

Oprócz robotów i Przemysłu 4.0 wiele mówi się o bezpieczeństwie maszyn. Zdaniem naszych rozmówców w Polsce pod tym względem jest jeszcze wiele do zrobienia, mimo że od ośmiu lat, zgodnie z unijnymi dyrektywami, zakłady już powinny wprowadzić bardziej zaawansowane systemy zabezpieczeń. Wielu pracodawców te względy jednak lekceważy i nie przestrzega procedur. Na wielu stoiskach widzieliśmy prezentacje kurtyn, wyłączników bezpieczeństwa i, coraz powszechniej stosowanych, skanerów bezpieczeństwa, które widząc zbliżającego się człowieka spowalniają lub wręcz wyłączają pracę maszyny.Redakcja Magazynu Przemysłowego już od wielu lat jest patronatem medialnym imprezy.

Udostępnij:

DrukujPiotr Rabiej
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również