Automatyczne regały TwinTower firmy Baumalog

Automatyczne regały TwinTower firmy Baumalog Baumalog

Protech, firma zajmująca się produkcją kotłów centralnego ogrzewania oraz świadcząca usługi przetwarzania stali, w 2017 r. stanęła przed wyzwaniem zorganizowania efektywnego i sprawnego systemu składowania i transportu profili o długości do 6 m. Zdecydowano się wówczas na wdrożenie dwóch automatycznych regałów TwinTower® firmy Baumalog.

Ważnym wymogiem dla wykonawcy było stworzenie systemu, który będzie mógł zostać rozbudowany w przyszłości wraz z dalszym rozwojem firmy.

Automatyczne regały magazynowe – założenia i wdrożenie

Założono, że system składowania zostanie zlokalizowany poza główną halą produkcyjną (aby nie zajmować cennej przestrzeni produkcyjnej), ale w jej bezpośredniej bliskości w celu zapewnienia łatwego i szybkiego dostępu do składowanych materiałów. Kluczowym założeniem, ze względu na wymiar długości profili do 6 m oraz dużą liczbę maszyn i stanowisk produkcyjnych zainstalowaną wewnątrz hali, okazało się wyeliminowanie transportu profili przy pomocy wózków widłowych oraz suwnic.

Wdrożony system początkowo składał się z dwóch regałów automatycznych TwinTower® o wysokości prawie 8 metrów wraz ze wspólną ruchomą stacją transportującą półki po torowisku znajdującym się na poziomie posadzki. Ruchoma stacja transportowała półki między miejscem załadunku profili na zewnątrz budynku, dwoma przystankami pod dwoma regałami automatycznymi TwinTower® a stacją pił i docelowym miejscem pracy wycinarki laserowej do profili wewnątrz budynku.

regał magazynowy

Jak wyglądała rozbudowa systemu?

Trzy lata po wdrożeniu zapadła decyzja o powiększeniu automatycznego systemu magazynowania i transportu o kolejne 2 regały TwinTower® obsługiwane wspólną stacją transportową z zainstalowanym wcześniej systemem. Pierwszy system, posiadając 58 półek w konstrukcji kratownicowej o wymiarach 6100 mm x 620 mm i dwóch wysokościach użytkowych: 200 mm i 600 mm, oraz nośności 2000 kg, zapewnia zapas surowców na poziomie 116 000 kg. Dwa kolejne regały wdrożone w tym roku pomieszczą 46 półek o wymiarze 7100 mm x 620 mm, wysokościach użytkowych 200 mm i 550 mm, co podniesie wzrost ładowności całkowitej magazynu o 164 000 kg.

regał magazynowy

Z uwagi na zastosowanie półek o większej długości zastosowano nową stację transportową. Dzięki ruchomej stacji załadunek profili z samochodów do półek odbywa się przy udziale wózków widłowych na zewnątrz hali, a materiały są dostępne w różnych lokalizacjach wewnątrz hali. Magazyn automatyczny znajduje się zaś między miejscem załadunku i rozładunku towarów, nad torowiskiem, po którym porusza się ruchoma stacja przewożąca materiały, a rozładunek profili przy stanowisku pił oraz docelowym miejscu pracy wycinarki laserowej do rur wewnątrz hali odbywa się przy udziale żurawia słupowego oraz ręcznie.

Integracja systemu i korzyści z jego zastosowania

System sterujący Baumalog posiada rozbudowaną bazę danych, a dzięki łatwemu w użyciu interfejsowi zapewnia transport półek do wybranych lokalizacji. Ponadto oprogramowanie Baumalog zostało zintegrowane z systemem magazynowym ERP, zapewniając realizację zleceń produkcyjnych oraz automatyczne dostawy surowców do poszczególnych stanowisk wytwórczych. Co więcej, modułowość systemu umożliwia łatwą rozbudowę, a tym samym dalszy wzrost produkcji.

Źródło: Baumalog

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę