Automatyzacja produkcji receptą na obniżenie kosztów firmy

„Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie” – powiedział kiedyś aktywny w XX w. specjalista i badacz procesów zarządzania Peter Drucker. Przedsiębiorcy stale szukają rozwiązań, które usprawnią działania w firmie i jednocześnie obniżą koszty i zwiększą zyski. Cele te zyskują na znaczeniu zwłaszcza w obecnym niepewnym czasie. Wiele firm stoi przed koniecznością restrukturyzacji i wprowadzenia innych poważnych zmian.

Sytuacja dookoła zmienia się bardzo dynamicznie. To, czego obecnie doświadczamy, jeszcze niedawno wydawało się nieokreślonym i mało realnym scenariuszem. Bez względu na to, czy jesteśmy małą firmą czy dużym przedsiębiorstwem, nasza sytuacja, a także sytuacja naszych pracowników i klientów już uległa zmianie. Są firmy, które całkowicie straciły źródło dochodów, są takie, które musiały zwolnić ludzi. Możemy zamknąć oczy i próbować przeczekać całe to zamieszanie, ale możemy też otworzyć je szerzej i zacząć działać.

Postaw na automatyzację

Do rozwiązań, po jakie sięgają właściciele firm, należą m.in. szkolenie kadry kierowniczej i pracowników oraz planowanie inwestycji i strategii, które będzie można wdrożyć w odpowiednim momencie. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się podejmowanie działań spójnych z koncepcją Przemysłu 4.0, a zatem prowadzących do automatyzacji produkcji. Z pewnością jest to sposób na ocalenie działalności wielu przedsiębiorstw.

Maszyny sterowane numerycznie umożliwiają automatyzację produkcji, a co za tym idzie, redukcję jej kosztów poprzez skrócenie czasu obróbki, powtarzalność i precyzję wytwarzania. Stanowią one konkretne rozwiązanie, które przyczynia się do zwiększenia możliwości produkcyjnych przy jednoczesnej oszczędności materiałów, zmniejszeniu ryzyka wadliwych egzemplarzy, większej wydajności i uniezależnieniu się od usługodawców. To nie tylko inwestycja w przyszłość, ale realne działanie, którego skutki można obserwować bardzo szybko. Automatyzacja produkcji jest naturalną ścieżką dla tych, którzy dążą do utrzymania pozycji na rynku i budowania przewagi konkurencyjnej.

Gwarancja jakości i bezpieczeństwa

Zaawansowane maszyny CNC, wśród których możemy znaleźć wycinarki światłowodowe fiber, plotery frezujące CNC, frezarki CNC, cuttery CNC, plotery laserowe, grawerki laserowe czy wypalarki plazmowe CNC, to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Przez jakość rozumiemy zarówno dokładność, jak i dbałość o detale oraz prędkość obróbki. Natomiast bezpieczeństwo oznacza tworzenie zdecydowanie bezpieczniejszych niż tradycyjne stanowisk pracy oraz zmniejszanie ryzyka popełniania błędów lub wytwarzania wadliwych elementów.

Szczególnie ważnym dziś aspektem i atutem wydaje się projektowanie i konstruowanie maszyn ze sprawdzonych komponentów na miejscu. W dobie kryzysu, kiedy wiele mówi się o wspieraniu rodzimych przedsiębiorstw, fakt, że maszyny powstają od początku do końca w Polsce, nabiera szczególnego znaczenia. Wiąże się z tym jeszcze jedna kwestia: możliwość błyskawicznego serwisu i konsultacji usterki, choć maszyny wyposażone są też w rozwiązania pozwalające na zdalną diagnostykę, poprawianie i optymalizację parametrów maszyny, co do minimum skraca czas ewentualnych przestojów.

Niższe koszty zatrudnienia

W związku ze wzrostem kosztów pracy, od pewnego czasu wyraźnie dostrzeganego przez przedsiębiorców, a także brakiem wykwalifikowanych pracowników i koniecznością inwestowania w szkolenie kadry możliwość zmniejszenia zatrudnienia lub po prostu brak konieczności szukania nowych pracowników jest szansą dla przedsiębiorstw. Tym bardziej że nowoczesne urządzenia przeznaczone są do pracy w systemie 24/7.

Automatyzacja produkcji nie oznacza jednak utraty pracy przez ludzi. Rozwijająca się firma może wykorzystać potencjał doświadczonych i zaufanych pracowników do rozwoju działalności lub realizacji innych zadań oraz poprawy ich efektywności dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi. Zwłaszcza w czasach, gdy pojawiają się braki kadrowe, wielu pracowników choruje, przebywa na zasiłkach luby zwolnieniach, fakt utrzymania ciągłości produkcji przy mniejszych kosztach może stanowić konkretne rozwiązanie.

Indywidualne potrzeby i korzystne warunki

W procesie automatyzacji istotna jest stała analiza trendów branży i konsultowanie z kontrahentami ich potrzeb. Dlatego też maszyny zazwyczaj nie są produkowane z katalogu, według numeru produktu, tylko tworzone na indywidualne zamówienie, co odpowiada oczekiwaniom zamawiających. W obecnej sytuacji na rynku, w której szukamy natychmiastowych rozwiązań, istotnym czynnikiem jest również czas realizacji. Przy specjalistycznej technologii i dużej liczbie prototypów zamówienie da się wykonać już w sześć tygodni. Ten wyjątkowo krótki czas można wykorzystać na odpowiednie przystosowanie przedsiębiorstwa do nowych warunków i wprowadzenie zmian organizacyjnych.

Założyciel Ford Motor Company powiedział przed laty, że „wielu ludzi marnuje czas i energię, roztrząsając problemy, zamiast rzeczywiście spróbować je rozwiązać”. Dlatego – zwłaszcza w tym trudnym czasie – warto działać mądrze, by kryzys nas umocnił i sprawił, że staniemy się liderami na rynku. Wykorzystanie automatyzacji produkcji może sprawić, że unikniemy poważnych konsekwencji, takich jak utrata płynności finansowej czy wizerunku marki, a nawet konieczność likwidacji firmy.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę