Autonomiczne roboty mobilne uelastycznią produkcję

Autonomiczne roboty mobilne uelastycznią produkcję AIUT

Roboty mobilne zwiększają wydajność logistyczną zakładu, przyspieszają procesy dostaw wewnętrznych i skutecznie redukują koszty operacyjne, zapewniając tym samym wzrost produktywności. Jeszcze większe korzyści może przynieść automatyzacja procesów przy użyciu autonomicznych robotów mobilnych.

Dane z najnowszego raportu World Robotics 2020 dobitnie ukazują eskalację potrzeb w zakresie robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych. – Pandemia pokazała, że zakłady o wysokim stopniu automatyzacji i robotyzacji są mniej wrażliwe na problemy zdrowotne pracowników. Oczekiwane jest zatem, że przedsiębiorstwa zrewidują swoje potrzeby, a ich analiza przyniesie na przestrzeni kilku najbliższych lat skok w zakresie poziomu robotyzacji procesów produkcyjnych, ale też cyfryzację kolejnych obszarów, dotychczas pomijanych, jak automatyzacja procesów logistycznych, która swój czas ma właśnie teraz – ocenia Leszek Olejarz, wiceprezes spółki AIUT. 

W obecnej sytuacji okazuje się, że niezwykle cenne jest nie tylko zachowanie ciągłości produkcyjnej, którą gwarantują pracujące bez przerw roboty. Równie ważne stało się elastyczne podejście do wytwarzania. – Digitalizacja i synchronizacja procesów będą niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji zakładu. Za istotne uznałbym nowe podejście dla organizacji linii produkcyjnej, która jak pokazują nasze doświadczenia – dzięki autonomicznym robotom mobilnym może zostać szybko i przy niskich kosztach przystosowana do produkcji niskoseryjnej – mówi Leszek Olejarz.

Robot do magazynu i na produkcję

Intralogistyka jest jednym z obszarów, które w jeszcze większym niż dotychczas zakresie podlegać będą robotyzacji. Ale roboty mobilne pełnić mogą znacznie więcej funkcji niż obsługa zleceń transportowych. Ich wykorzystanie w tworzeniu drugiej, równoległej linii produkcyjnej bądź do szybkiego rozszerzania procesów może być kluczowe dla zachowania pozycji zakładu na konkurencyjnym rynku. – Przedsiębiorstwa szukają robotów, które uwolnią ich załogę od wykonywania zleceń transportowych i zagwarantują stabilność procesów. My poszliśmy o krok dalej. Nasze inteligentne, samojezdne roboty z rodziny AIUT Formica, mogą być wykorzystywane zarówno w charakterze autonomicznych nośników produktów, w tym do przewozu ciężkich palet – automatyzując zlecenia transportowe, magazynowe i dostarczając komponenty w obszar montażu – ale także mogą z powodzeniem pełnić rolę mobilnego stanowiska produkcyjnego, stanowiąc nowe ogniwo elastycznej linii produkcyjnej – tłumaczy Jerzy Greblicki, dyrektor branży Radical Automation w AIUT.

Wirtualna linia gotowa

Użycie AGV/AMR jako platformy montażowej zmienia zupełnie proces produkcji, czyniąc go w znacznym zakresie bardziej elastycznym. – Jako dostawca zrobotyzowanych linii, systemów a nawet całych fabryk, obserwujemy, że nowe trendy konsumenckie to wyzwanie dla zautomatyzowanych zakładów produkcyjnych. Dlatego dla poszerzenia kluczowych procesów, instalujemy w przestrzeni produkcyjnej nowe gniazda mobilne, tworząc równoległe linie produkcyjne obsługiwane przez autonomiczne roboty mobilne – wyjaśnia Jerzy Greblicki.

Sojusznik w walce o lepsze wyniki

Dzięki nawigacji naturalnej zrobotyzowane wózki samodzielnie wybierają efektywną trasę przejazdu, reagują na przeszkody, eliminują kolizje i wypadki do jakich dochodziło z udziałem wózków widłowych. – Mówimy o maszynach, które mogą być w pełni zintegrowane ze zrobotyzowaną linią produkcyjną i innymi robotami, mogą się między sobą komunikować i podejmować efektywne decyzje w oparciu o rzeczywisty stan otoczenia, a ich wdrożenia możemy realizować zdalnie – wskazuje Jerzy Greblicki.

Źródło: AIUT

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę