Awaria informatyczna może zniszczyć najlepszą firmę

Preview
Reklama
Reklama

Warto nie tylko zabezpieczyć dane, lecz także zagwarantować, że awaryjny system szybko zastąpi uszkodzony.

Dobre zabezpieczenie zasobów przedsiębiorstwa może być warunkiem jego przetrwania podczas kryzysu informatycznego. Nie wystarczy kopia danych, potrzebny jest system awaryjny, który błyskawicznie zastąpi uszkodzoną sieć.

Reklama

Specjaliści radzą, by firmowe zasoby przechowywać w trzech kopiach, w tym jedną poza siedzibą przedsiębiorstwa. Na dodatek przechowywać je należy w taki sposób, by awaryjny system mógł natychmiast podjąć pracę i zastąpić uszkodzony. Problem leży jednak w kosztach. Na takie rozwiązanie decydują się głównie duże i bogate spółki. Tymczasem im i tak łatwiej radzić sobie z ewentualnymi problemami.

Są duże, więc łatwiej sobie radzą z różnego rodzaju awariami, które zdarzają się zawsze i zdarzać się będą – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Krzysztof Rachwalski, dyrektor regionalny na obszar Europy Środkowo-Wschodniej w Veeam Software. – Różnego rodzaju przestoje i awarie są szczególnie niebezpieczne dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo mogą skutkować tym, że takie organizacje po prostu znikną z rynku. Co ważne, duże organizacje mogą stracić trochę na wizerunku, ale z reguły sobie radzą, choć jak pokazuje przeszłość, również bardzo duże firmy, które nie podążały za tendencjami rynkowymi, po prostu znikały z rynku.

Veeam Software specjalizuje się w dostarczaniu narzędzi do zabezpieczenia i zabezpieczeniach wysokiej dostępności dla infrastruktury informatycznej, która jest podstawą ciągłości biznesowej. Firma z ostrożnością ocenia zabezpieczenia stosowane przez mniej przewidujące firmy.

Reklama

Mniejsze organizacje korzystają z różnego rodzaju systemów do backupu i zabezpieczania danych – mówi Krzysztof Rachwalski. – To jest trochę staroświeckie podejście, oparte na przekonaniu, że jeżeli mamy backup, to mamy już zabezpieczenie i możemy spać spokojnie. W momencie sytuacji awaryjnej, kiedy pilnie potrzebujemy odzyskać nasze środowiska i przywrócić ciągłość działania naszego biznesu, okazuje się jednak, że np. nie da się środowisk odzyskać i nie możemy przywrócić dostępności dla naszego biznesu. Większe organizacje mogą wykorzystywać narzędzia bardziej złożone czy też lokalizacje zastępcze, ale to jest kosztowne. Natomiast my wychodzimy z założenia, że należy dostarczyć zarówno dużym organizacjom, jak i mniejszym, średnim, małym przedsiębiorstwom narzędzia, które będą dla nich dostępne, a zrealizują tę podstawową potrzebę naszej rzeczywistości, czyli niezachwianą ciągłość działania firmy.

Korzystanie z zabezpieczeń stosowane jest w większości firm na rynku. Niektóre branże zmusza do tego obowiązujące prawo, inne robią to z rozsądku.

W zasadzie większość organizacji w tej chwili korzysta z tego typu narzędzi, tylko z różnych – zwraca uwagę dyrektor regionalny na obszar Europy Środkowo-Wschodniej w Veeam Software. – Przykładowo w sektorze finansowym firmy muszą w interesie klientów posiadać centra zapasowe, monitorować dostępność własnych usług, w związku z tym sektor finansowy, bankowy i ubezpieczeniowy takie narzędzia musi posiadać. Natomiast, jeżeli chodzi o inne sektory, to jest to raczej spowodowane pewnymi tendencjami rynkowymi i wymaganiami klientów. Bo jeżeli firmy nie spełniają tych wymagań, to po prostu tracą klientów i przewagę konkurencyjną.

Źródło: Newseria.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama