B&R Solution Day 2013 – efektywna integracja systemów automatyki

©

Udostępnij:

Pełna dyspozycyjność inżynierów dla uczestników, merytoryczna prezentacja, którą uzupełniają rzeczywiste pracujące stanowiska demonstracyjne, żywe przykłady zintegrowania różnych obszarów automatyzacji - tak wyglądały seminaria pod nazwą „Solution Day 2013" zorganizowane przez firmę B&R. W projekt zaangażowane były też firmy Cognex, Asco Numatics i Copa-Data, które aktywnie towarzyszyły organizatorom tego wydarzenia we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie.Od produktów do systemów
Firma B&R regularnie organizuje spotkania z klientami oraz szkolenia, a na przełomie maja i czerwca bieżącego roku zaproponowała nową formę pod nazwą Solution Day. Zorganizowane trzy spotkania miały na celu zaprezentowanie rozwiązań technologicznych dedykowanych dla użytkowników i integratorów systemów. W trakcie spotkania omówiono takie tematy, jak m.in. komunikację w czasie rzeczywistym, wizualizację procesów, aplikacje systemów wizyjnych oraz diagnostykę maszyn i udostępnianie uzyskanych danych online. Podczas prelekcji przedstawiciele każdej z firm zaprezentowali nie tylko najważniejsze produkty z oferty, ale przede wszystkim przedstawili możliwości ich integracji w systemach. Najważniejszym elementem spotkań było pokazanie przykładów rzeczywistych układów oraz możliwość dyskusji przy udostępnionych stanowiskach demonstracyjnych.Wydajna komunikacja to podstawa
Organizator seminariów to dostawca szerokiej gamy automatyki przemysłowej - od systemów sterowania i napędów, poprzez komponenty sieci komunikacyjnych, panele operatorskie i komputery przemysłowe, po rozwiązania bezpieczeństwa i oprogramowanie. W cyklu spotkań Solution Day jego przedstawiciele skupili się na omówieniu technologii Ethernet POWERLINK oraz produktów z niej korzystających. Wymieniony standard stanowi w rzeczywistości przemysłową platformę komunikacyjną dla oferowanych przez B&R, i nie tylko, urządzeń i zapewnia wydajną oraz bezpieczną wymianę danych w obrębie maszyn i linii technologicznych, a także łatwą integrację z systemami nadrzędnymi. Pozwala on również na komunikację systemów sterowania z układami wykonawczymi oraz elementami pomiarowymi. W pierwszej z prezentacji omówiono architektury sieci komunikacyjnych w maszynach, sposoby zapewniania redundancji oraz wdrożenia bazujące na omawianej sieci.

Spotkania uzupełniały prezentacje produktów wchodzących w skład systemów automatyki. Pierwszymi z nich były urządzenia wejściowe, a dokładniej komponenty systemów wizyjnych i czytniki kodów oferowane przez firmę Cognex. Amerykański producent podczas konferencji przedstawiał różne zastosowania systemów wizyjnych, przykładowe produkty z serii In-Sight oraz oferowane oprogramowanie. Omówione zostały także możliwości integracji rozwiązań wizyjnych w systemach automatyki i sterowania, w szczególności z wykorzystaniem sieci Ethernet POWERLINK do przesyłania danych obrazowych takich jak kody QR, rozpoznawanie produktów po kodzie kreskowych czy pozycjonowanie produktów na płaszczyźnie w czasie rzeczywistym.

Z kolei przedstawiciel firmy ASCO Numatics, należącej do koncernu Emerson i posiadająca w Polsce zakład produkcyjny, omówił oferowaną gamę wysp zaworowych oraz innych produktów z zakresu pneumatyki. Używane są one w automatyzacji produkcji dyskretnej, w przemyśle procesowym (w tym przypadku również w wersjach ATEX) oraz różnych zastosowaniach specjalistycznych (np. produkcja czysta w sektorze farmaceutycznym). Zaprezentowana została inteligentna wyspa zaworowa z serii G3 umożliwiająca pełną swobodę konfiguracji i monitorowania zastosowanych elementów oraz włączenie w zintegrowany system sterowania poprzez technologię Ethernet POWERLINK.

W celu przedstawienia kompletnej oferty nie mogło też zabraknąć oprogramowania HMI/SCADA. Przedstawiciel austriackiej firma COPA-DATA omówił cechy systemu zenon, który stosowany jest m.in. w aplikacjach w sektorze energetycznym, branży spożywczej i motoryzacyjnej, wskazując w szczególności na ergonomiczność oraz wsparcie dla najnowszych technologii - takich jak interfejs wielodotykowy. Dużo uwagi poświęcił on też możliwościom raportowania i optymalizacji procesów.

Prezentacje to nie wszystko
Uczestnicy seminariów mieli możliwość nie tylko wsłuchania prezentacji firm współpracujących w ramach Solution Day, ale także zapoznania się podczas przerw z pracującymi stanowiskami demonstracyjnymi. Wśród nich znalazł się zintegrowany system sterowania oparty na technologii Ethernet POWERLINK łączący rozwiązania sterowników (X20), napędów (ACOPOS) i wizualizacji (PP520, MP50) firmy B&R z wyspą zaworową (G3) firmy ASCO Numatics, kamerą (In-Sight 7000) firmy Cognex oraz oprogramowaniem HMI/SCADA (zenon) firmy COPA-DATA pracującym na komputerze przemysłowym (APC910) wraz z panelem w technologii multitouch (AP930) firmy B&R. W strefie monitorowania zaprezentowane zostało stanowisko obrazujące technologię kontroli drgań na maszynie zabezpieczającą ją przed uszkodzeniami łożysk, nieosiowością montażu napędów czy niewyważenia obciążeń. Jednocześnie dzięki obecności specjalistów odpowiedzialnych za prezentowane zagadnienia każdy miał możliwość porozmawiania o nurtujących go problemach i znalezienia na nie odpowiedzi.

www.br-automation.com

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również