Badanie stanu i przewidywanie nieciągłości materiałów

W pierwszym dniu targów o możliwościach współczesnych technik diagnostycznych w ramach badań nieniszczących szczegółowo opowiadał dr hab. Bolesław Augustyniak, prezes zarządu NNT.

Prowadzący seminarium nt. "Nowoczesne rozwiązania NDT w dobie Przemysłu 4.0" podkreślił, że dziś nie wystarczy detekcja nieciągłości w materiale czy strukturze (na co pozwalały klasyczne techniki NDT), ale dąży się do prowadzenia takiej oceny ich stanu, aby nieciągłość dało się przewidzieć, zanim ona wystąpi, a jeśli do niej doszło – poznać przyczyny. Zintegrowanie możliwości technologii czujnikowych, przetwarzania danych i sygnałów oraz monitorowania warunków i diagnostyki prowadzić ma do oceny stanu materiałów, struktur czy instalacji w sposób szybszy i bardziej inteligentny. W ten sposób obszar badań nieniszczących wpisuje się w założenia koncepcji Przemysłu 4.0.

Jak zaznaczył Bolesław Augustyniak, obecnie oczekuje się, że nowoczesne badania NDT pozwolą na wydłużenie czasu działania urządzeń i instalacji, zapewnią bezpieczniejszą ich eksploatację z możliwością bieżącej oceny stanu zużycia, pozwolą na ograniczenie kosztów uszkodzeń wtórnych i umożliwią monitoring online, a także dostarczą informacji na potrzeby projektowania i doskonalenia produktów i procesów. Konieczność wpisania się w założenia Przemysłu 4.0 wymaga m.in. automatyzacji NDT, szerszego wykorzystania robotów w procesach badawczych oraz zintegrowania NDT w systemach produkcyjnych.

Jako przykłady zastosowania nowoczesnych rozwiązań w badaniach nieniszczących Bolesław Augustyniak przedstawił szereg projektów zrealizowanych przez firmę NNT, która zajmuje się innowacyjnymi technikami w tym obszarze, stosując badania i odkrycia nauki w praktyce przemysłowej. Mottem działania firmy jest przejście od diagnostyki nieciągłości do diagnostyki stanu materiału (mikrostruktura i naprężenie). Jedną z wykorzystywanych przez nią metod badania stanu materiału jest proces magnesowania stali – analiza ruchu granic domen.

Za jeden ze swoich projektów (akceleratora kosmicznego) firma NNT otrzymała nagrodę Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, uzyskała także certyfikat Polskiego Rejestru Statków do wyznaczania stanu naprężenia w elementach stalowych z wykorzystaniem efektu Barkhausena.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę