BASF obchodzi swoje 150-lecie

Agata Świderska

W tym roku niemiecka firma BASF obchodzi okrągły jubileusz swojego powstania. Na zorganizowanej z tej okazji 19 listopada konferencji dyrektor zarządzający polskiego oddziału Andreas Gietl opowiadał o historii firmy, jej planach na przyszłość i działalności edukacyjnej. Nieprzypadkowo na miejsce jej organizacji wybrano wrocławskie Pracze Odrzańskie – siedzibę Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. To właśnie ta placówka jest bowiem jednym z głównych partnerów naukowych BASF.

Historia BASF to ewolucja od produkcji barwników i nawozów po tworzywa sztuczne. Dziś jednym z głównych filarów naszej działalności jest nie tylko produkcja, ale też zrównoważony rozwój. Chcemy tworzyć zaawansowane rozwiązania dla przemysłu przyszłości, myśląc jednocześnie o teraźniejszości – podkreślał Andreas Gietl.

Wyrazem tej troski są trzy cele o charakterze społecznym, które firma wyznaczyła sobie w jubileuszowym dla niej roku: zmniejszenie zużycia energii, poprawa warunków życia w miastach oraz zapobieganie marnotrawstwu żywności. Pomysły na ich realizację może zgłaszać każdy, logując się na specjalnie w tym celu utworzonym portalu: www.creator-space.basf.com.

Celom tym podporządkowana jest również codzienna działalność firmy BASF, koncentrująca się na tzw. obszarach wzrostu stanowiących wypadkową potrzeb konsumentów oraz planów technologicznych producenta. W jej ramach BASF zamierza m.in. bardziej skoncentrować się na rozwoju produktów sprzyjających oszczędności energii i ochronie środowiska, takich jak lekkie tworzywa sztucznye wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, panele słoneczne, kompozyty, materiały izolacyjne i biodegradowalne oraz katalizatory produkowane w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem.

– Istotnym aspektem naszej troski o społeczeństwo jest również współpraca z uniwersytetami oraz ośrodkami badawczo-rozwojowymi, takimi jak EIT+ – wyjaśniał dyrektor BASF Polska. – W jej ramach we wrocławskim Humanitarium zorganizowaliśmy laboratorium dla dzieci i młodzieży służące promowaniu wiedzy z dziedziny chemii i fizyki. Według naszych szacunków w kolejnym roku odwiedzi je ponad 10 tysięcy dzieci.

Wspólny projekt EIT+ i BASF obejmuje salę laboratoryjną oraz hol, w którym dzieci i młodzież mogą w praktyce zapoznać się z prawami chemii i fizyki. O jego szczegółach oraz działalności EIT+ opowiadała podczas spotkania wiceprezes ośrodka Katarzyna Dorywała.

Obecnie EIT+ skupia ponad 100 naukowców i 19 specjalistów ds. rozwoju biznesu. Proporcje te są wyrazem naszego nadrzędnego celu, jakim jest promowanie współpracy nauki z biznesem – podkreślała. – Już w tej chwili możemy pochwalić się 8 patentami i 48 zgłoszeniami patentowymi, głównie z dziedziny bio- i nanotechnologii. Ale liczymy, że wraz z otwieraniem kolejnych laboratoriów dla firm liczba ta jeszcze wzrośnie.

Konferencja firmy BASF zgromadziła kilkudziesięciu gości, w tym wielu przedstawicieli prasy, biznesu i nauki. Oprócz zwiedzenia laboratorium dla dzieci i młodzieży mogli oni również zapoznać się z wybranymi produktami firmy, poznać szczegóły jej historii oraz porozmawiać z jej reprezentantami na temat planów na kolejne 150 lat działalności.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę