Będzie więcej wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców

Preview
Reklama
Reklama

Najnowszy projekt ustawy ministerstwa zmienia zasady udzielania kredytów oraz premii technologicznych. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców z różnych branż.

Rada Ministrów przyjęła woczraj projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz niektórych innych ustaw. Zmodyfikowane zostały m.in. zasady udzielania kredytu innowacyjnego oraz premii technologicznej, tj. wsparcia adresowanego do firm z sektora MŚP inwestujących w innowacje w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Reklama

Przyjęty dokument określa zasady wspierania działalności innowacyjnej poprzez udzielanie kredytu na realizację inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR). Główne zmiany dotyczą udzielania kredytu na inwestycje technologiczne mikro-, małym oraz średnim przedsiębiorcom. Kredyt będzie udzielany na inwestycje mające na celu wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. W związku z tym doprecyzowano także definicję inwestycji technologicznej oraz nowej technologii.

Kredytów technologicznych będą, jak dotychczas, udzielać banki komercyjne. Kredyt będzie mógł zostać częściowo spłacony przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w formie tzw. premii technologicznej pochodzącej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jej maksymalną wysokość zwiększono z 4 mln zł do 6 mln zł. Wnioski o jej przyznanie będą składane bezpośrednio do BGK, co usprawni proces ich naboru.

Reklama

Wśród zmian opracowanych przez Ministra Gospodarki znajduje się również rezygnacja z opinii o nowej technologii jako załącznika do wniosku o dofinansowanie. Ma to na celu obniżenie kosztów przygotowania dokumentacji aplikacyjnej.

Ponadto, projekt ustawy uchyla przepis dot. sprawozdawczości związanej z udzielaniem pomocy publicznej dla Centrów Badawczo-Rozwojowych, ponieważ kwestie sprawozdawczości związanej z udzielaniem pomocy publicznej dla tych Centrów zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 26 sierpnia 2009 r. w sprawie funduszu innowacyjności

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama